logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 17:57




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Ное 2013, 21:23       Заглавие:  Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
във дисковете на Магпул казаха, че не чистят медта, само парцал със смазка

порових се доста из форумите .. и на много места
казват че не пипат медните отлагания .. чак до когато се натрупали по коронката

иначе се разваляла групата .. и променяли яко попаденията

аз от край време чистя само с месингова четка и парцал с балистол .. и то не се старая много много

вие как чистите прецизните цеви :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 09:55       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Ное 2013, 12:12
Мнения: 2
Местоположение: Блово /Пазарджик .
Здравей колега хубавите и прецизни снайпери винаги се чистят но по определен начин!!
САМО И ЕДИНСТВЕНО ПО ПОСОКА НА КУРШУМА СЪС МЕСИНГОВА ЧЕТКА.
Ако се оставят медните отлагания тога неимоверно ще се промени балистиката НО не към по добро .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 09:59       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
за 100м .. може би се чистят до край
все повече чета за че за далечна стрелба .. почистването особено с химии .. променя много стрелбата/началната скорост
и много много не се старят да махат медните отлагания .. дори не ги и махат .. само с смазка и месингова четка

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 10:53       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Ное 2013, 12:12
Мнения: 2
Местоположение: Блово /Пазарджик .
Вие какво оръжие използвате колега ?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 11:53       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 00:36
Мнения: 685
Местоположение: София
Гледах няколко филмчета, прочетох няколко статии… На КАЧЕСТВЕНИТЕ цеви, никой не маха медните, само въглеродните отлагания. Ако премахнете медните отлагания променяте повърхността (bearing surface), по която се движи куршумът. Така, оръжието, от групи под половин МОА, прави над 2 МОА :) и трябва да чакате отново да се наслагат медните отлагания за да групира добре.

Ако ползвате заводски цеви, такива, по които се отлага много медта, ще трябва да се чисти и тя. Това, обаче, рязко ще влоши групирането.

_________________
Ивелин Добрев СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 12:17       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
DOBREV написа:
Вие какво оръжие използвате колега ?


тика варминт

аз никога не сам чистил с нещо различно от проволка с парцал и 2-3 пъти с месингова четка

но двама колеги чистиха с някакви пяни и химии и такова приключение им се случи .. докато се върне отново правилната стрелба


има два вида дефиниции - точност и прецизност

прецизноста е .. да прави някъде група по листа, без особено значение къде е
точноста е .. да пратиш точно так куршума където си пожелаеш
така формулирани ги казва Браян

точно това е най-голямата разлика между бенчреста и т-класс :)
и точно затова създаваме нашия спорт .. където трябва точност и прецизност на всякакви дистанции

след 500м .. вече факторите и комбинациите са толкова много че .. става интересно, но засъжаление невъзможно за мнозина, без значение от цената на оръжието

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 19:28       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Апр 2013, 10:55
Мнения: 27
Тази тема ме мъчеше и мен, като започнах да се занимавам със стрелба с карабина :armed: . Тогава говорих с Иван с Гено и други колеги относно прословутото разработване и последващо чистене на цевта :roll: четох и по нета доста, но много различни мнения има по тази тема :punch:
Сега след натрупаният опит, който не е безкрайно много и Аз съм по-скоро за НЕ почистването на медта! :tank: Отначало търках с бронзовата четка после химии (Робла Соло мил) после тампони и всякакви видове там парцалчета и накрая Балистол, така до към 150-тия изтрел. После спрях с химията, и мисля че групата ми се сви доста, става въпрос за 100м
Сега процедирам по следният начин. Първо още на стрелбището един тампон с Балистол, после като се прибера пускам един сух тампот после един с балистол(посоката от патронника към короната) и после с бронзовата четката и още Балистол 15 цикъла, тука още не съм се обедил дали трябва да е само в определена посока и карам двупосочно :sad: дано не бъркам. После следва Голямото еднопосочно изкарване на мизерии от цевта, после пак тампон с Балистолче и оставям 15 минути последвани от малко трък с пластмасовата четка после финално протриване и накрая два пъти с тампон и Балистол и готово.
Вероятно се престаравам доста но те това е мойта грижа за Любимата ми Тика :tu:

_________________
Емил Христов СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 20:23       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
Proper barrel break-in procedures are crucial for top accuracy and performance. More barrels are damaged by cleaning rods than by any amount of regular shooting a person may do. If not done correctly, one can do more harm than good.

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Ное 2013, 23:53       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 673
Като взех Шкодичката първи я утъпках. Както си пише по книгите - първите 10, на всеки изстрел чистене със солвент, бронзова четка и балистол. После на всеки 3 изстрела тази процедура и така до към 30. После на всеки 20-30 изстрела, т.е. отначало след всяка стрелба чистене със солвент, четки и т.н. (тогава стрелях само фабрични и една трнировка се вместваше в толкова). До около 400-500 изстрела падаше яко мед от солвента. После спря. Сега след 100-150 изстрела почти няма синьо-зелено по парцала след накисване със солвент. Така че вече солвента много рядко го полявам, а след срелба яко балистол, малко с бронзовата четка, пак няколко пъти балистол и в куфара. Мисля, че ако отначало, докато цевта се поутъпче, поолегне и се полира по естествен път, доброто чистене е задължително. След като поолегне няма нужда, даже и има обратен ефект. Но докато се наместят нещата, мисля че е лошо да се оставят отлаганията, защото се наслояват неравномерно със съответните последици от това.

_________________
Гено Андреев
СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Ное 2013, 10:55       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
http://www.6mmbr.com/borebrushing.html

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Ное 2013, 21:06       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Geno написа:
Но докато се наместят нещата, мисля че е лошо да се оставят отлаганията, защото се наслояват неравномерно със съответните последици от това.


може би това е добра формула :)
но все пак зависи дали ти е серийна цевта или къстом и добре полирана от самото начало

но ние чак сега го разбрахме .. като започнахме да стреляме на 700+ метра
ако след чистене ти мръдне на 100м с 1-2см в страни .. правиш 1-2-3 клика .. и ти е спокойно :)
но това на 700+м .. означава че си пропуснал целта

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Окт 2014, 16:36       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2012, 23:58
Мнения: 323
Колеги, извинявам се, че отново повдигам темата за кокошката и яйцето, още повече, че е дъвкана не веднъж....
Въпросът ми е, след закупуване на нова карабина от магазина /да речем вашите Тики Т3/ правите ли утъпкване на цевта, с очакване за по-добри резултати и оправдава ли се това очакване?
От първия собственик на моята Тика Т3 разбрах, че той е правил тази процедура и сега аз съм много доволен, но нямахме време да говорим, защото човекът е в чужбина.
В друг форум, небезизвестният Шамана твърдеше, че с неговото оръжие печели първи места по бенчрест състазания, а никога не е утъпквал.
Има ли сред вас колеги, такива, които да не са утъпквали, и да са доволни от следващите изяви на оръжията си?
Намират ли тези колеги разлика, спрямо други, оръжията на които са утъпквани?
Предстои ми закупуване на ловна карабина Ругер. Знам, че това не е спортно оръжие, но ми се иска след изваждането от кутията да положа необходимите грижи.
Ако правите утъпкване и сте видели смисъл, моля обяснете малко по-подробно хронологията на процеса - кое след кое следва и с какви консумативи?
Чел съм за една процедура, описана от Роберт Атанасов, но загубих списанието.
Спирам с въпросите, че вече и аз се обърках... Поздрави!

_________________
Демокрация е, когато два вълка и една овца гласуват какво ще вечерят.
Свобода е, когато добре въоръжената овца оспорва резултата от вота.

Пламен Попов - Габрово


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Фев 2016, 22:11       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Окт 2012, 15:52
Мнения: 504
http://panhandleprecision.com/index.php ... ion-rifle/

_________________
Юлиан Иванов,
IPSC Alias - MCCLAIN


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2016, 10:28       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 28 Юни 2006, 00:36
Мнения: 685
Местоположение: София
mcclain написа:
http://panhandleprecision.com/index.php/2016/02/13/cleaning-a-long-range-precision-rifle/


И при мен са такива наблюденията...

Въпреки, че моята Тика е със заводска цев, досега съм махал медните отлагания само един път, а оръжието е над 1300 изстрела.
В момента, със сравнително добре снарядени патрони, оръжието групира 0.5МОА, а понякога и по-добре.

Чистенето при мен отнема 10мин. Първо слагам малко разредител за нагара, след това малко балистол и готово.

_________________
Ивелин Добрев СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Фев 2016, 10:35       Заглавие:  Re: Почистване на цеви на прецизни снайпери
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
отлаганията нарастват .. със скоростта на патроните и вида на ризата

Сценар Л - сравнително малко отлага

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 23 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer