logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 11:24




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 06:51       Заглавие:  езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 18:42
Мнения: 1363
Четох наскоро една много продължителна дискусия кое е по-бързо и по-надеждно, та реших да повдигна въпроса, имайки предвид, че тук май няма съвсем начинаещи.

Преводът на "термините", естествено, е буквален от английски, но ще уточня какво имам предвид.

Езда или ресет казват на техниката, при която след изстрел връщаш показалеца на спусъка само толкова колкото да се чуе щракването, преди да произведеш последващ изстрел. Де факто, пръстът никога не напуска спусъка.

Пляскане на спусъка е когато пръстът нарочно се пуска възможно най-бързо, естествено, при обратното движение на спусъка. Пръстът губи контакт със спусъка, и от там "термина".

Любопитно ми е, някой да ползва пляскането с по-добри резултати от ресет-а? Теории, времена, и др. по въпроса? На някой да му се е случвало да пропуска изстрел при ресет, защото не е ресетнал достатъчно спусъка?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 09:27       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
AC написа:
Четох наскоро една много продължителна дискусия кое е по-бързо и по-надеждно, та реших да повдигна въпроса, имайки предвид, че тук май няма съвсем начинаещи.

Преводът на "термините", естествено, е буквален от английски, но ще уточня какво имам предвид.

Езда или ресет казват на техниката, при която след изстрел връщаш показалеца на спусъка само толкова колкото да се чуе щракването, преди да произведеш последващ изстрел. Де факто, пръстът никога не напуска спусъка.

Пляскане на спусъка е когато пръстът нарочно се пуска възможно най-бързо, естествено, при обратното движение на спусъка. Пръстът губи контакт със спусъка, и от там "термина".

Любопитно ми е, някой да ползва пляскането с по-добри резултати от ресет-а? Теории, времена, и др. по въпроса? На някой да му се е случвало да пропуска изстрел при ресет, защото не е ресетнал достатъчно спусъка?



това е повече като че ли за спусъците .. от типа на Глок
или по тежките спусаци ...
докато спусак от 1кг .. с ход 2-3мм и ресет 1мм каквито са ни на повечето спортни оръжия ... там не можеш да го разграничиш ...

първия метод .. при Глок и прецизна стрелба има отлични резултати
също и при динамична стрелба ...

при втория метод .. според мен .. няма да е толкова бърз сплита
защото самия пръст изминава по-голямо разстояние ..


при Зиговете го има този проблем с пропускането на изстрела
защото е много дълъг ресета ... и при по неопитните стрелци е често срещано явление ...
(сигурно и при други оръжия се случва с дълъг ресет .. да не кажете че пак плюя Зига ... )


та .. според мен .. тези техники са строго свързани с чисто конструктивните особености на оръжията

това което си чел .. било ли е обвързано с конкретно оръжие ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 09:50       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 18:42
Мнения: 1363
Лекотата може и да играе роля, но не е основната разлика при техниките. Техниките са много различни. Докато при едната целта е да не се отделяш от спусъка, при другата се прави нарочно даже.

За 1911 ставаше въпрос в частност. По-точно, ставаше въпрос как стрелят шампионите (най-общо казано), американските, пък те 90% поне са с 1911. Та в случая основната дискусия не беше породена от това колко е лек или тежък спусъка. На моя 1911 също се ресетва. И на бъкмарка. И двата са с доста лек спусък.

За прецизна е някак ясно, но аз исках да чуя вие какво ползвате и дали сте забелязали разлика.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 10:19       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
AC написа:
Лекотата може и да играе роля, но не е основната разлика при техниките. Техниките са много различни. Докато при едната целта е да не се отделяш от спусъка, при другата се прави нарочно даже.

За 1911 ставаше въпрос в частност. По-точно, ставаше въпрос как стрелят шампионите (най-общо казано), американските, пък те 90% поне са с 1911. Та в случая основната дискусия не беше породена от това колко е лек или тежък спусъка. На моя 1911 също се ресетва. И на бъкмарка. И двата са с доста лек спусък.

За прецизна е някак ясно, но аз исках да чуя вие какво ползвате и дали сте забелязали разлика.


скоро ми казаха за много особена техниза за динамична стрелба
стреля се със средния пръст а не с показалеца
като показалеза е прилепен до пистолета ..

каним се да го пробваме ... ще пробваме и това за което писа


всъщност ... като се замисля ..
не се става лесно шампион ... с традиционни техники

и именно с такива иновационни техники .. успяват да станат шампиони
така мисля поне аз де .. може и да греша

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 11:15       Заглавие:  
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 03 Юли 2006, 10:06
Мнения: 707
Местоположение: Sofia
Две различни техники които се използват от стрелците според техните предпочитания. Повечето добри състезатели в IPSC използват техниката на ресета и се приема за по-правилна но фактът че Роби Ледъм (най-титулованият стрелец в практическите дисциплини и световен шампион в дивизия "лимитед") "шамаросва" спусъка говори сам по себе си. Друг шампион Ерик Графел пък стреля с пръст на слабата ръка поставен върху спусковата скоба, което се счита за неправилно от други. Друг такъв пример е и Ангъс Хобдъл от ЧЗ тйим САЩ в продукшън.
В крайна сметка нищо не може да се заклеймява за неправилно ако то помага и прави стрелбата по-ефективна.

_________________
Росен Христов CZ-USA SHOOTING TEAM; СК Левски - любители
IPSC Alias: POWERMAN
"Shoot as fast as you can see!"
http://www.tacticalperformancecenter,com


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 18:58       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Юли 2006, 13:35
Мнения: 460
Местоположение: София
Аз не съм спортист, но да споделя. Опитвам се да връшам спусъка само толкова колкота да щракне /рисетвам/ случвало ми се е когато се опитвам да постигна макс. бързина, или пък сменя оръжието, да не го върна достатъчно.

П.П. Иво, понеже ЧЗ го спрягате за едно от най добрите оръжия за ипсц, аз пощраках едно сп01, ами ресета му беше по дълъг от на зига!?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 21:51       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
pagoda написа:
Аз не съм спортист, но да споделя. Опитвам се да връшам спусъка само толкова колкота да щракне /рисетвам/ случвало ми се е когато се опитвам да постигна макс. бързина, или пък сменя оръжието, да не го върна достатъчно.

П.П. Иво, понеже ЧЗ го спрягате за едно от най добрите оръжия за ипсц, аз пощраках едно сп01, ами ресета му беше по дълъг от на зига!?


какво СП01 си щракал ?
сингал екшън ? с по-дълъг ресет ?

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Юли 2006, 22:04       Заглавие:  
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Юли 2006, 13:35
Мнения: 460
Местоположение: София
Ето това- http://www.czub.cz/index.php?p=32&idp=1 ... 16&lang=en


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Юли 2006, 11:22       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
pagoda написа:


такова със 120мм цеф не съм виждал в България още
само че този модел е ДА

аз говоря за спортните модели ... които са СА

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2011, 11:00       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 07 Апр 2009, 22:14
Мнения: 588
не знам от къде я изрових тази тема от 2006 PDT_Armataz_01_22 хвана ми окото въпреки че не е много разработена

мнението ми е на инструктор и то основно на служители с Г-17/Г19

мисля, както и Роко споделя, че е въпрос на избор и двете техники работят добре при различни стрелци

интересно е че все още има инструктори които като си харесат една от двете се опитват да я наложат и това води до проблеми при потребителите

при начинаещи ползватели съм забелязал че т.н. ресет техника ги обърква и кара да мислят повече от колкото трябва върху ресета на спусъка , разочароват се и повече не се връщат към нея

предпочитат т.н. шамаросване идва им по естествено и с времето скъсяват хода на пръста

за по напредналите съм забелязал че даже комбинират двете в зависимост от дистанцията , времето и точността която трябва да се постигне

на близо и за макс бързина стрелят с шамаросване но не с пълно отделяне на спусъка

на далече, зад укритие или като има повече време за по-точни изстрели се стреля с ресет ( нещо което аз харесвам и прилагам при пушките)

темата между другото би могла да е много интересна ако повечето опитни стрелци и инструктори се включат

_________________
М.ДИМИТРОВ, НКПС " ДИНАМИК"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2011, 14:59       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Аз ползвам и двете, в зависимост от дистанцията - на далечни и прецизни изстрели определено работя с празния ход.
При карабината пак същото.

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Май 2011, 19:49       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
аз си видях на видеото .. как пляскам спусака
когато искам да постигна максимална скорост на стрелба

ясно се вижда .. в темата със СлойМоушъна ..
как си отделям пръста от спусъка ..

когато е далечна мишена .. темпото е друго
и тогава плавно обирам спусъка ..
на рифлето най-добре се усеща .. разликата

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Май 2011, 14:26       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 07 Апр 2009, 22:14
Мнения: 588
kouzi написа:
Аз ползвам и двете, в зависимост от дистанцията - на далечни и прецизни изстрели определено работя с празния ход.
При карабината пак същото.


ползваш ли реално ресет техниката или само по различен начин обираш мекия ход

аз поне разбирам по ресет да не пускаш въобще спусъка....след това като си готов с картинката да отпуснеш докато ресетне( чуеш или усетиш кликването) и тогава да обереш
това ползваш ли го?

_________________
М.ДИМИТРОВ, НКПС " ДИНАМИК"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Май 2011, 16:17       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Не го пускам въобще...или поне така се усеща, но трябва да се снима отблизо

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Май 2011, 19:51       Заглавие:  Re: езда/ресет или пляскане на спусъка
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 22 Окт 2008, 22:13
Мнения: 129
Местоположение: софия
biglazer09 написа:
kouzi написа:
Аз ползвам и двете, в зависимост от дистанцията - на далечни и прецизни изстрели определено работя с празния ход.
При карабината пак същото.


ползваш ли реално ресет техниката или само по различен начин обираш мекия ход

аз поне разбирам по ресет да не пускаш въобще спусъка....след това като си готов с картинката да отпуснеш докато ресетне( чуеш или усетиш кликването) и тогава да обереш
това ползваш ли го?
Саше нали така си ме учил :armed:

_________________
антон танков,НКПС " ДИНАМИК",tonysoprano, /www.gpcoms-bg.com


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer