logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 00:00




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Сеп 2019, 21:36       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
:tu: :tu: :tu:

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Дек 2019, 09:47       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Един въпрос към почистващите карабински гилзи в мокри тумблери: преди да стартирате процеса грижите ли се поне някаква част от медията да е влязла вътре в гилзите или просто сипвате всичко в тумблера и разчитате проникването на медията вътре да стане при въртенето?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Дек 2019, 14:19       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
JDredd написа:
Един въпрос към почистващите карабински гилзи в мокри тумблери: преди да стартирате процеса грижите ли се поне някаква част от медията да е влязла вътре в гилзите или просто сипвате всичко в тумблера и разчитате проникването на медията вътре да стане при въртенето?

Сипваш всичко и натискаш копчето на три часа!Вътре освен медията две пакетчета лимонтузу и течен сапун!

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 12:33       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
За чистенето моите стават "my precious" Благодарности на Jdredd-a за 5 мл персил (цветен) и 3/4 гилза лимонтузу.

P.S.
За медията моите пинове са много малки, влиза си сама. Ако пусна само 50 гилзи, медиата става като плаващ пясък и те се пълнят здраво.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 12:44       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
А аз от своя страна отправям хиляди благодарности към moderna, от когото научих тази рецепта :tu:

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Фев 2020, 15:57       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
b5202s написа:
За медията моите пинове са много малки, влиза си сама. Ако пусна само 50 гилзи, медиата става като плаващ пясък и те се пълнят здраво.


Така почистените гилзи са си чист неполиран метал (аз го правя заради гнездото на капсата и доброто почистване отвътре - еднакъв обем). За да се улесни цикленето в оръжието и влагането на куршума, според моя опит, добре е тези гилзи да имат малко от малко мазно. Ето защо в последно врме започнах да ги минавам и през тумблер със царевична медия и ориз (нови 3 часа).

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Мар 2020, 23:45       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Тук е гениалността в рецептата на "moderna". Персилът ги оставя с лек филм, който хем ги предпазва от оксидация и лъщят като нов тромпет, хем ги държи леко мазни.
Наистина значимо откритие. Благодаря и от мен на автора!

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 18:17       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Понеже медията ми (орехова, сравнително дребнозърнеста) вече взема-дава, бях решил да купувам друга.
Но, четейки тука съветите на Иво3 и други джентълмени ползващи цериев оксид-ЦО, реших да му дам шанс.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 18:18       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Сдобих се с около 200 грама ЦО за 14-15лв. (всъщност нямам никва идея кво ми продадоха :DD :confused: :stres: )
И сега тука дойде трудната част :DD
Дозировката му. Ваарианта "едно към гьотора", едно хапче, едно зърно фасул или грах и т.н. по отношение на дозировката нещо хич не ми допадаше.
Обичам точните науки и данни :wink:
Реших да проверя пакетчетата на РЦБС https://www.rcbs.com/case-prep/clean/16-87069.html (с които Иво3 прави аналогия), колко тежи едното.
Да, но в официалния сайт нещо не намерих инфо. Може да не съм го търсил достатъчно настойчиво?
Нашенския представител дава тези данни:
http://www.guns.bg/RCBS_Polishing_Compo ... g=&outlet=
"Пет пакетчета по 17 грама....Номер на артикул 25654-А
тегло 85 гр."
Излиза, че едното пакетче е 17 грама?
Но, намерих и друго инфо:
https://www.midwayusa.com/product/1012913755
И тука стана интересно: "Notes: 5-0.6 oz packages"?
Е.а го другарко! Те такова число нема! Щатските колеги от форума да помагат моля с това "5-0.6 oz" и как се трансформира в грейнове/грамове.
Пробвах разни конвертори, но не ми се получават нещата.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 18:19       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Та, спрях се на нашенските данни - 17 грама пакетче.
Бидейки прилежен релоуър снабден с читава механична везна (харесвам механичните везни, не ел. такива, старомоден тип съм :D ) и спазвайки принципите "примери го докато е на масата" или "три пъти мери, един път режи", започнах да отмервам 17грама...
Да амъъ, получение резултат изобщо не се доближаваше до "грахово зърно", "бобено зърно" и други такива "прецизни мерки" :DD
Следвайки съветите на ползвателите тука, че се слага малко, за да работи, реших да намаля количеството според моите представи за "грахово зърно", "бобено зърно" и тумблера който ползвам.
Спрях се на 1.5 грама цериев оксид и го добавих у тумблера.
Който е https://www.rcbs.com/case-prep/clean/16-87060.html
14-pound capacity
Съвсем наскоро го взех, понеже предишния тумблер беше с малък обем.
Та, от получения резултат от употребата на стара захабена и мръсна медия с добавен цериев оксид съм доволен, като цяло.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 18:20       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
По шестобалната скала давам на почистването 5. Не е 6, тъй като вероятно съм сложил малко повече отколкото трябва ЦО? Не чисти достатъчно добре отвътре, но пък доста добре изчисти капсулните гнезда, не че нямат нужда от още почистване де.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 18:21       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Освен това за ресайза на карабинските/понякога и пистолетните ползвам тази смазка (ако има значение за взаимодействието с ЦО?!?)
https://www.hornady.com/reloading/case- ... case-lubes
UNIQUE™ CASE LUBE
Item #393299
"For those who want to use a high quality paste lube, this non-petroleum product will not contaminate powder or primers."
Знам, че много предпочитат течните смазкивърху подложки, НО!
Те може би не са най-практични за начинаещия релоудър и за такъв без много опит.
Тази паста е мноо гот, щото се харчи мнооооо по малко (мацваш си пръстите и омазваш гилзата) и нещо мноооо важно за мен - даже ппри предозиране не става "хидравлично налягане" и не се "вдлъбват раменете" на гилзата.
За това колко е икономична тая паста - ами с 1/5 от количеството обработих близо 1000 карабински гилзи 223рем/5.56.
Да, вярно е че струва 10лв, да не е толкова бързо като течна смазка на подложка, но пък работи прекрасно пущината!
Много съм доволен от нея!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 19:49       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 14 Ное 2016, 18:37
Мнения: 441
tsb написа:
И тука стана интересно: "Notes: 5-0.6 oz packages"?
Е.а го другарко! Те такова число нема! Щатските колеги от форума да помагат моля с това "5-0.6 oz" и как се трансформира в грейнове/грамове.
Пробвах разни конвертори, но не ми се получават нещата.
Колега, само тъпите американци, могат да пишат така!!!

Аз го чета като:
5 х 0.6 oz (17.00971 грама)
С други думи, цената е за 5 броя опаковки по 0.6 oz всяка.

_________________
Speed is always good once the accuracy is there!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 20:09       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
tsb написа:
По шестобалната скала давам на почистването 5. Не е 6, тъй като вероятно съм сложил малко повече отколкото трябва ЦО? Не чисти достатъчно добре отвътре, но пък доста добре изчисти капсулните гнезда, не че нямат нужда от още почистване де.
Баце, да беше звъннал един телефон (имаш ми номера) - щях да ти спестя поне математическите терзания :joke:

Иначе по темата: нямам идея как си се справил с дозата (дали си сложил по-малко или повече), но от моя едновремешен опит с ЦО спомените ми са, че ако предозираш - гилзите стават чисти, но някакси мътни - не лъщят като парадните инструменти на общинския духов оркестър. А в твоя случай щом не са почистени добре отвътре - по-скоро си сложил по-малко. Но в момента само гадая (или както е модерно да се казва сега "спекулирам").

От друга страна според мен почистването на капсулните гнезда е единствено функция на едирната на медията. Ако ти е едрозърнеста медията - ако щеш и лукова глава ЦО да сложиш - все няма да са почистени капсулните гнезда. Това го казвам не толкова за тебе, колкото за някои начинаещи релоудери - да не се подведат, че с ЦО ще им се реши проблема с капсулните гнезда.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Мар 2020, 20:26       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
за да работи добре ЦО освен точното дозиране, бих допълнил, че
трябва и малко мазнинка - като балистол на малки парцали
това го знам от стари златари

и доста часове джуркане :) например 8 часа

и после ако работите 9ки на прогресивна машина, ще оцените ЦО
работи се леко и се влагат много точно

за карабински .. много точно се форморат, и с по прави шийки

докато само мити, особено оставени после дълго време да чакат има едно задиране и в двете посоки .. това е от окиса

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer