logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 19:02




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Апр 2020, 16:18       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ivo III написа:
за да работи добре ЦО освен точното дозиране, бих допълнил, че
трябва и малко мазнинка - като балистол на малки парцали
това го знам от стари златари

и доста часове джуркане :) например 8 часа

и после ако работите 9ки на прогресивна машина, ще оцените ЦО
работи се леко и се влагат много точно

за карабински .. много точно се форморат, и с по прави шийки

докато само мити, особено оставени после дълго време да чакат има едно задиране и в двете посоки .. това е от окиса


Иво, прав си.
Има полза от цериевия окис при тумблера със суха медия.
Обаче имам няколко въпроса, които възникнаха в процеса на ползване:
1. Всеки път ли слагаш парцалчета с балистол?
2. Всеки път ли слагаш нов цериев оксид?
3. Беше казал, ако не се лъжа (да не го търся да те цитирам), че цериевия оксид води и до полиране на патонниците или нещо от този род.
Е това ми е странно!
Ако презюмираме, че гилзите за карабина минават през тумблера след като са били ФС или преди това, има още доста пъти да ги пипа човек - формоване, тримиране, обиране на фаската, почистване капсулните гнезда, капсулиране, пълнене с пропелант и влагане на проектила, кримпване и евентуално аммочекър - проверка на готовото изделие. Това е само примерно.
Вярно като ги извадя от сухия тумблер с цериев оксид стоят леко мазни, но това ще се запази ли чак докато биват изстреляни, та да окаже и влияние при полиранена патронника? Интересно ми е.
Щото нямам опит с тоя цериев оксид.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Апр 2020, 17:42       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
tsb написа:
1. Всеки път ли слагаш парцалчета с балистол?


парцалчета - всеки път
балистол - не всеки път, в зависимост от омазняването и състоянието на медията


tsb написа:
2. Всеки път ли слагаш нов цериев оксид?


да
но ако сам прекалил, пропускам някой път

tsb написа:
3. Беше казал, ако не се лъжа (да не го търся да те цитирам), че цериевия оксид води и до полиране на патонниците или нещо от този род.
Е това ми е странно!


аз ги джуркам на медия - два пъти (за карабински)
1. като са гръмнати, преди Фулл сайз да ги лъсна - 4 часа
2. след окончателните обработки да се загладят следите от рязане .. пак ги пускам на медия още 4 часа

това е предположение, сега ще го изследвам с бороскопа, внимателно
факт е че патронниците ми стават по гладки и по хубави след няколко хиляди изстрела

иначе с ЦО съм си шлайфал матриците за ФуллСайз .. с ЦО постигнах най-добра гладкост

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Апр 2020, 18:22       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Ivo III написа:
tsb написа:
1. Всеки път ли слагаш парцалчета с балистол?


парцалчета - всеки път
балистол - не всеки път, в зависимост от омазняването и състоянието на медията


tsb написа:
2. Всеки път ли слагаш нов цериев оксид?


да


tsb написа:
3. Беше казал, ако не се лъжа (да не го търся да те цитирам), че цериевия оксид води и до полиране на патонниците или нещо от този род.
Е това ми е странно!


аз ги джуркам на медия - два пъти (за карабински)
1. като са гръмнати, преди Фулл сайз да ги лъсна - 4 часа
2. след окончателните обработки да се загладят следите от рязане .. пак ги пускам на медия още 4 часа

това е предположение, сега ще го изследвам с бороскопа, внимателно
факт е че патронниците ми стават по гладки и по хубави след няколко хиляди изстрела

иначе с ЦО съм си шлайфал матриците за ФуллСайз .. с ЦО постигнах най-добра гладкост



Тенкю :tu: !
И аз взех по два пъти да ги тумблирам вече- преди ФС и преди капсуловане и пълнене PDT_Armataz_01_22
Пробвах го като вариант, добре се получи!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2020, 17:22       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Пичове, става ли за почистването на гилзите да се използват царевични или оризови трици за фураж като медия.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Юли 2020, 13:02       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 19 Окт 2018, 16:55
Мнения: 35
Поръчал съм 10 литра котешка тоалетна от царевични кочани и тия дни ще споделя дали работи.

_________________
Адриан Малев- КДС ''Аргус- Варна"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Авг 2020, 10:59       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 19 Окт 2018, 16:55
Мнения: 35
Моите 5 стотинки по темата. След като тотално ми се скапа самоделният тумблер реших да потърся друго решение. От ОЛХ си купих сушилня за пране за каравани. Същата е като домашната но с по малки размери. Изключих реотана или каквото е там и се получи супер. От зоо магазин десет литра тоалетна за животни от заревични кочани ( едра, поне тази която намерих и трябва да се смели) за десет лева, малко цериев окис и резултатите са повече от добри. За пет часа светят като нови но само от вън, от вътре има какво да се желае за които има значение.

_________________
Адриан Малев- КДС ''Аргус- Варна"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2020, 14:21       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Тумблер самоделка
https://www.youtube.com/watch?v=KIjRmuKLkG4&

След първоначално пране в продължение на 45 минути с вода, бинго, лимонтозу, прах за пране и една метална гъба за миене на чинии в кофата.
И след декапсулиране, 2 часа в същата самоделка с орехова медия и аутосол.

ИзображениеИзображениеИзображение

Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2020, 14:27       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1277
Две гилзи на Махх... Едната е подозрително червена, с тънки стени и някак си кекава като излъчване...ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение

Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Сеп 2020, 15:36       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 19 Окт 2018, 16:55
Мнения: 35
А да попитам ореховата мидия от къде ?

_________________
Адриан Малев- КДС ''Аргус- Варна"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Ное 2020, 19:42       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
В контекста на казаното от Иво3 за добавяне на парцалчета със смазка в тублера със суха медия (кокос пише на пакето) и ЦО:
Експериментирах със и без смазки по парцалчетата.
Категорично със смазка работи метода по-добре.
Пробвах с течен балистол и няколко други вида смазка.
На-добрри резултати ми даде със смазката, която чисто субективно маже най-фино, от тези с които разполагам.
В моя случай тва бе оригинално японко масло (купувано от офиц. представител за Република България) за двутактови мотоциклетни двигатели.
Оставало ми е винаги около 400-500мл. след смяна маслото на двуколесното.
Сега, ако очаквате патинясана гилза да излезе лъскаво-нова като от мокър тумблер с метална медия - няма да стане.
Но излиза огледално полирана (въпреки че патината не се маха) и мазна, хлъзгава гилзата. Все едно има някакъв защитен слой върху нея нанесен.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2023, 19:59       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Автоматчик
Автоматчик
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2019, 09:58
Мнения: 87
Местоположение: София
Поръчал съм и чакам един Lyman 1200 тумблер с 1кг. орехова медия подарък и ми излизат няколко въпроса, на които не мога да намеря отговор, ще съм благодарен, ако някой ме просветли.

1. При нова медия трябва ли да се мианва през сито и да се изчисти от прахта или не.
2. Като слагам за 1ви път този цериев окис хубаво ли е да работи известно време без гилзи за да се разнесе или няма значение. Също при първо използване на медията слага ли се повече или пак е "грахово зърно". Слага ли се повече балистол или изобщо нещо друго допълнително.

За сега плановете ми са да го използвам този тумблер преди капсуловане да изчисти маслото от full size-а и да полира гилзите. За почистване преди това смятам да използвам ултразвукова вана. И там имам нужда за препоръка на препарат:

3. Този препарат читав ли е за ваната или има нещо по-удачно: Почистващ разтвор за гилзи BoreTech Case Clean туба. За сега предпочитам нещо предназначено за тази цел.
4. Трябва ли да се изплакват гилзите след ваната или директно се бутат да се сушат.

_________________
Васил Богоев
СК Борис Дрангов


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2023, 04:04       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Световният шампион в F-class не си чистел гилзите. Дългогодишният му опит показвал, че дори при стрелба на километър нямало никаква разлика. Дори напротив - при прекалено чисти гилзи триенето между куршума и шията на гилзата било прекалено голямо. Всякакви натрупвания на карбон и т.н. се случвали след като гилзата така и така била за изхвърляне (10-15) изстрела. Този човек ми оправи настроението! Една от основните причини, че рядко зареждам напоследък е тегавата процедура по чистене и сушене на гилзите!



В интервюто има и други интересни моменти.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 19 Юли 2023, 14:57       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Не чистенето на гилзите е доста разпространена и известна практика за long range shooting. Но трябва да добави, че Ерик практикува annealing на гилзите след всеки изстрел с тях.

Моето "чистене" на гилзите е избърсване на гилзите от лубриканта след ресайзинга. При особенно тежки лубриканти минавам ги за малко време в тумблер с орехова медия.

За чужди гилзи събрани от земята (пистолетни или .223 например) едно първоначално почистване (иглички, вода и някаква течност за миене на чинии и щипка лимонов прах) е препоръчително. Много от пистолетните и АР излизат с нагар отвън и е хубаво е да се полират за малко в тумблер и медия.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Юли 2023, 04:29       Заглавие:  Re: Почистване на гилзи, методи, медия, хитрости
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Чистите гилзи са и приятни за окото - малко, като гордост от добре свършената работа.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer