logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 13:07




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2020, 12:27       Заглавие:  Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Класиката е оловен отлят куршум да се смазва с различни видове смазки които съдържат восък, грес .. а някой дори и говежда лой PDT_Armataz_01_22
ето статия за смазване - http://storage.dynamic-arms.com/bfds/fo ... 7_1_bg.pdf

който обича класиката и иска да му пуши романтично след изстрел
даже да се налага да кляка да види целта .. за него няма алтернатива :))
дори може да добави и парафин за още по плътен бял пушек .. а ако има компесатор, ще прави кръгчета като парен локомотив :)


но прогреса не стои на едно място - все по популярно става нанасянето на полимерни покрития
има методи със специални бои на Дюпон, но може и с обикновена прахова боя

тук има два вида .. едната епокси полиестерна (за вътрешно) и само полиестерна (за външно)
един от класическите методи е .. чрез използване на електростатичен пистолет
в това родно видео много добре е показан метода



бърза справка е нета показва следното
има и по-икономични методи .. за които е нужно само с една решетка и стара домашна печка


ето метод при който боята е разтворена с ацетон



разбира се всеки сам избира в зависимост от заданието си, и условията с които разполага ;)

ако някой е попаднал на интересно видео за нови методи, ще е интересно да разгледаме прогреса :) и да ъпдейтнем познанията

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2020, 20:31       Заглавие:  Re: Алтернативни методи на смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5468
Създайте читав екип (оператор и монтажист) и идете да снимате moderna. В никакъв случай не пускайте видеото на тоя от първото клипче, щото има реален шанс от отчаяние да посегне на живота си след като го гледа.

А второто клипче за мене лично поставя следния въпрос: къде свършва хобито и къде започва дейността по занятие?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Апр 2020, 22:47       Заглавие:  Re: Алтернативни методи на смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
метода на moderna е класически, той го прави повече от перфектно, дори бих казал довел до съвършенство в детайла (как само почиства/смазва с памуче молда)
този метод ни е добре познат и сме го правили още от преди 12-13 години, даже механизиран - нареждане, калиброване, машинно леене с магми и т.н.

метода изисква оборудване и помещение, нареждането е операции (т.е. време), почистването също ... друг недостатък е че и дъната не са покрити
подходящ е за по големи серии партиди

при останалите методи .. има една решетка и една стара печка .. и получаваш напълно покрит проектил, верно е има забележки, но е практично, ефтино, достъпно, лесно и бързо .. типично по американски :happy:
подходящи са за малки серии и без специализирано оборудване и помещение

намираш 10-20кг скрап, лееш, мацаш и стреляш - ефтинко, което е целта на стрелеца ... с пищоф

но както винаги - няма пълно щастие, всеки метод си има своите предимства и недостатъци
затова търсим нещо ново, нещо иновативно и хитро .. подходящи за новите условия на света

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2020, 17:56       Заглавие:  Re: Алтернативни методи на смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
в ФБ има много групи за леене, станах член на няколко групи :)

99% леят и боядисват с правови бои, вкл. и бренекетата :)
повечето са с метода с решетката, и добре им се получава

има и такива :))


Прикачени файлове:
94432950_3404262186270478_8735090197248606208_o.jpg
94432950_3404262186270478_8735090197248606208_o.jpg [ 145.45 KiB | Прегледано 7314 пъти ]

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...
 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Апр 2020, 22:00       Заглавие:  Re: Алтернативни методи на смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
За последния вариант си иска и подходяща боя. Не всяка боя става и полепва при shake and bake.
Hi tek е истината според мен, но трябва да се поръчва директно от Австралия. Не че не може и това да стане.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 12:34       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ето линк за Hi-Tek

http://hi-performancebulletcoatings.com ... at-powder/

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 12:59       Заглавие:  Re: Алтернативни методи на смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
delf написа:
За последния вариант си иска и подходяща боя. Не всяка боя става и полепва при shake and bake.
Hi tek е истината според мен, но трябва да се поръчва директно от Австралия. Не че не може и това да стане.


има и техника като проектилите се загреят на 70 градуса леко за да полепне боята и после се пече на 200 градуса

хубаво е печката да е с вентилатор .. за да може да се загреят всички еднакво
ако няма вентилация - на различни места се изпичат различно

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 15:42       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Г-н Бързилов,
С колегата "delf", експерементирахме много и стигнахме до извода, че всичко зависи от боята. Някоя става и с едноминутно джуркане в кутия за храна се полепва. Друга, уж същата като вид и състав, но друг цвят, каквото и да правиш не става.
Та това е, може би, цяла нова тема. Ако някой още боядисва полимерно без пистолет, може да сподели опит. А и Вие сигурно има какво да кажете?
А видията в тубата от Щатите, не работят- всичко е различно - от боите до пластмасовите съдове.
Това си е висш пилотаж!!!

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 17:23       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Khany написа:
Г-н Бързилов,
С колегата "delf", експерементирахме много и стигнахме до извода, че всичко зависи от боята. Някоя става и с едноминутно джуркане в кутия за храна се полепва. Друга, уж същата като вид и състав, но друг цвят, каквото и да правиш не става.
Та това е, може би, цяла нова тема. Ако някой още боядисва полимерно без пистолет, може да сподели опит. А и Вие сигурно има какво да кажете?
А видията в тубата от Щатите, не работят- всичко е различно - от боите до пластмасовите съдове.
Това си е висш пилотаж!!!



аз имам много опит .. но по класическия начин с 100кВ пистолет
но метода изисква помещение, оборудване и т.н.

метода с решетката .. ми е интересен и започнах да го проучвам
купува се една печка на старо с вентилатор, една решетка и .. това е

от боите които ползвах навремето
най-добри резултати ми се получиха с боите на Plasto, и по точно 5005 синята, полиестерна (за външно)

спомням си че правих разни комбинации, с бронзови и сребристи бои добавях и се получаваше различен резултат

но сега ме интересува .. само метода с решетката :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 18:46       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Ivo III написа:


Тези пичове не шипват извън щатите. По отношение на хай тек е най добре да се поръча от Австралия. Разбира се , цената е добра.
При метода със загряване също не работят всички бои. А и момента е тънък. Трябва да направиш доста топки от боя и куршуми , за да постигнеш резултат.
Следващото по отношение на боядисването е да си поръчам работещи бои от щатите.
Аз лично съм фен на shake and bake метода.

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 19:49       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
един познат ги боядисва като този от клипа

топли ги, после ги слага в кутия с прах на дъното и вътре има перка на вентилатор
като затвори кутията го пуска за малко и той вдигал праха
после ги вади и пече

с БГ бои обикновени, ще питам за марката

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 19:59       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 10 Ное 2013, 10:10
Мнения: 1081
Местоположение: Въъъййй....маняк!
Ivo III написа:
един познат ги боядисва като този от клипа

топли ги, после ги слага в кутия с прах на дъното и вътре има перка на вентилатор
като затвори кутията го пуска за малко и той вдигал праха
после ги вади и пече

с БГ бои обикновени, ще питам за марката


Интересно.....
Къде е тази перка? Отгоре на капака ли? А и се чудя как само с обдухване успява да създаде статично електричество и да се получат нещата....

_________________
GLOCK4ЕTA.... :)
Ruger PC Carbine
CZ 52 "Дъртака"
Beretta 1301 Comp.
Иван Желев


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 20:05       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
delf написа:
Ivo III написа:
един познат ги боядисва като този от клипа

топли ги, после ги слага в кутия с прах на дъното и вътре има перка на вентилатор
като затвори кутията го пуска за малко и той вдигал праха
после ги вади и пече

с БГ бои обикновени, ще питам за марката


Интересно.....
Къде е тази перка? Отгоре на капака ли? А и се чудя как само с обдухване успява да създаде статично електричество и да се получат нещата....


нагрява ги на 70 градуса да полепне по тях

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 20:45       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Юни 2014, 15:36
Мнения: 746
Местоположение: Тутракан
Ivo III написа:
аз имам много опит .. но по класическия начин с 100кВ пистолет
но метода изисква помещение, оборудване и т.н.

метода с решетката .. ми е интересен и започнах да го проучвам
купува се една печка на старо с вентилатор, една решетка и .. това е

от боите които ползвах навремето
най-добри резултати ми се получиха с боите на Plasto, ...но сега ме интересува .. само метода с решетката :)

Аз съм правил много опити по метода с решетката. Пробвал съм над 10 вида боя. Кутии пластмасови над 10 вида, де що намерих топчета за ерсофт пистолет купувах. Резултатите са такива, че сега боядисвам с пистолет. Само с една боя на Plasto и джуркане в тумблер имаше резултат който малко се доближава до резултата който търсех но там проблемите бяха два. Първо, боята която почти задоволително полепваше с тумлер по куршумите имаше много ниска температура на печене. Една боя, колкото по-ниска температура на печене има(указана е на кашона с боята) толкова повече пуши при стрелба. Мой съвет е когато се избира боя за покритие на куршуми да има температура на полимеризация, да допускат температура поне 200 градуса по Целзий. Дори на кашона да пише примерно 160 за 20 мин, 180 за 15 мин и 200 за 10мин, да е упоменато, че е възможно боята да издържа на 200 градуса поне.
Другия проблем е, че по метода с решетката бройките, които можеш да покриеш и боядисаш в никой случай не ме удовлетворяват. След като реших, че количествата са малки изгледах де що клипове има в Тубата, спирах на пауза, броих на хората куршумите и реших. Това не за мен. Аз искам количества такива щото в един приемлив срок да мога да си произведа годишното потребление.
Това е главния начин за предпазване от натрупване на олово в кръвта. Имаш досег с олово и пауза от поне 6 месеца без да имаш експозиция. По време на тези 6 месеца организма се очиства. Ако експозицията е постоянна оловото се натрупва в костите и оттам очистване няма. Оставям настрана въпроса, че метода ми на организация е такъв, че дори след приключване на леярската сесия оловото ми в кръвта е 4 пъти под допустимата граница приета в България. Абе то с оловато в кръвта е много относително нещо. За България са едни стойностите за други страни и 5 пъти по-високи стойности се считат за нормални.
Цапотията при метода с решетката е много по-голяма отколкото с пистолет. На клипа, който съм публикувал покривам куршумите в дървен сандък, който е аспириран. Вентилатор за баня създава подналягане и никакъв прах не се вдига никъде и не излиза от сандъка. Една година боядисвах в картонена кутия пак с аспирация. Работя с маска, редовно сменям филтъра но само за да видя, че е такъв бял както в деня когато съм го сложил.
При метода с решетката се вдига много прах от боята. Още първия ден по цвета на филтъра всеки може да разбере с какъв цвят боя съм експериментирал. Продавачите на боя твърдят, че боята е безвредна но аз съм недоверчив.

_________________
Камен Паунов
Етър IPSC


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Апр 2020, 20:54       Заглавие:  Re: Алтернативни методи за смазване на оловни отляти куршуми
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
:tu:

ако се сплотим и споделяме инфото което имаме и намираме .. ще съберем информация и методи за да сме полезни на повече колеги

.. за да могат да си правят куршуми и да стрелят повече и повече :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer