logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 01:54




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Яну 2019, 16:54       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Тази тема е три годишна вече и според мен нови методи и инструменти вече са налице за дискусия.

Почвам с термообработката на гилзите. Почти всеки срещнат на стрелбището го прави - annealing. Това прави шийката много по-податлива на на рецизно формиране.

Масово се използват bushings and expanders - стягат шийката и след това я калибрират за еднакво стягане - обикновенно 0.001 инч. Причината е, че дори и Лапуа гилзите идват с различна (незначителна все пак) дебелина.

Редовно се мери силата на влагане на куршума (arbor press) - търси се еднаквост на стягането. .

Появиха се и нови dies с регулиране нагласата на рамото на гилзата, да не говорим и за dies по поръчка.

https://www.whiddengunworks.com/custom-reloading-dies/

Супер стрелците използват FX-120i везни ($745) за дозиране на барута.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 18 Яну 2019, 22:48       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
В момента струговам за равностенност една кутия нови гилзи Лапуа в 308 win, та възползвайки се от случая, ще кача някоя снимка като илюстрация на думите на колегата, че и гилзите на Лапуа са с различна дебелина на стените на шийките.От там нататък, всеки сам може да прецени дали въпросната манипулация има смисъл и ли не...
Прикачени файлове:
DSC_1220.JPG
DSC_1220.JPG [ 98.83 KiB | Прегледано 9659 пъти ]
Прикачени файлове:
DSC_1224.JPG
DSC_1224.JPG [ 55.46 KiB | Прегледано 9659 пъти ]


Прикачени файлове:
DSC_1223.JPG
DSC_1223.JPG [ 97.03 KiB | Прегледано 9659 пъти ]
Прикачени файлове:
DSC_1228.JPG
DSC_1228.JPG [ 51.59 KiB | Прегледано 9659 пъти ]

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Яну 2019, 20:25       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
разбира се, няма еднакви шийки, важно е колко е разликата
е така от кутията ... даже са и криви, редно е да се гръмнат по веднъж .. и след това с експандер и т.н.

доколкото виждам ги работиш директно от кутията?

а патронника ти, къстмом ли е?
струговане при .. заводска пушка (стандартен патронник) - дава по лоши резултати, отколкото Лапуа от кутията

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Яну 2019, 23:00       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
emil5koff написа:
От там нататък, всеки сам може да прецени дали въпросната манипулация има смисъл и ли не...


Целта на този процес е да направи шийката абсолютно концентрична и като втора изгода е да оеднакви стените на всички налични гилзи (различни lots/manufacturers). По този начин един bushing ще ги свива еднакво (може да се елиминира експандера) за да се постигне еднакъв grip.

Аз използвам K&M Micro-Adjustable Neck Turner, който идва с приставка за дрелка.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Яну 2019, 23:54       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 18 Сеп 2014, 17:47
Мнения: 91
И аз много пъти съм се питал за смисъла на операция като струговане (отвън специално).
И след като пушката не ми е бенч рестърска, а скоростта при изстрели е напълно еднаква - не виждам смисъл.
Нали от стегнатостта уж се опитваме да стесним SD на скоростите, щом са еднакви - за мен става безсмислено.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 01:41       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
ако патронника е тесен, няма избор - ще се стругова :) защото иначе не влиза стандартна гилза
за заводска пушка .. струговането увеличава хлабината, и може дори да навреди, освен че никаква полза няма да има
даже ще подвежда накриво куршума към нарезите

явно за бенчрест и разни други мега прецизни задачи .. може и да носи полза
за да подведе точно направо куршума, да се вреже пирфектно .. но за целта се иска стеснен патронник .. за къстом обрязани гилзи

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 02:25       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
iterziev написа:
Нали от стегнатостта уж се опитваме да стесним SD на скоростите, щом са еднакви - за мен става безсмислено.


Не само постоянната стегнатост (много добра българки еквивален на grip) и SD на скоростите са целта. Поставянето на куршума в центъра на цевта е също от значение за точността.

Какви са твоите цифрите и на всички интересуващи се на SD на 10 и повече изстрела. Аз постигнах SD=5.5 на 34 изстрела (елиминираки 2 flyer-a, с тях 9.1) .

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 11:22       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
Yank написа:
iterziev написа:
Нали от стегнатостта уж се опитваме да стесним SD на скоростите, щом са еднакви - за мен става безсмислено.


Не само постоянната стегнатост (много добра българки еквивален на grip) и SD на скоростите са целта. Поставянето на куршума в центъра на цевта е също от значение за точността.

Какви са твоите цифрите и на всички интересуващи се на SD на 10 и повече изстрела. Аз постигнах SD=5.5 на 34 изстрела (елиминираки 2 flyer-a, с тях 9.1) .


това е мерено в fps предполагам
ние в 6.5х47 правим постоянно 1-1.6 SD без никакви обработки на шийките

SD = 2 го броим за лошо

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 14:20       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ivo III написа:
... редно е да се гръмнат по веднъж .. и след това с експандер и т.н.

доколкото виждам ги работиш директно от кутията?

а патронника ти, къстмом ли е?
струговане при .. заводска пушка (стандартен патронник) - дава по лоши резултати, отколкото Лапуа от кутията


Възможни са два подхода. Единия е както казвате, първо изстрел със занижена навеска и после всякакви други манипулации. Вторият, който се предпочита именно за гилзи като Лапуа с по-малко очаквано отклонение, е директно от кутията. Някъде препоръчват гилзите, макар и нови, да се прекарат през фулсайз матрица със свален бушинг, с цел уеднаквяване на раменете и тогава да се стругова, но аз не го правя.
Патронникът ми не къстъм, но това не е задължително. В случая, със струговането търся, само относително еднаква равностенност на гилзите при запазване на възможно най-голяма дебелина на стените. Тези се получиха 0,37-0,38 мм. Има и една друга благинка която се получава като следствие, а именно, че когато се стругова и част от раменете, вероятността да се образува отвътре "бабуна" на границата между раменете и шийката при употреба на матрици без експандер (бушингови), намалява значително. Не виждам причина, поради която струговането, разбира се, ако се прави както трябва, да води до по-лоши резултати. На мен ми върши работа и ще продължа да го ползвам. Това му е хубавото на релоуда, че обикновено има повече от един верен път за постигането на определена цел, така че всеки сам решава какви методи и средства да използва!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 21:07       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Yank написа:
emil5koff написа:
От там нататък, всеки сам може да прецени дали въпросната манипулация има смисъл и ли не...

............
Аз използвам K&M Micro-Adjustable Neck Turner, който идва с приставка за дрелка.


Много добър инструмент! Особено, ако е с карбиден резец! Когато аз купувах моя, имаше само този на Хорнади, който в заводската си изпълнение, е далеч от съвършенството! След допълнителни, термообработки, резеца вече работи както искам, но трябва още малко да се коригира ъгъла на врязване в раменете!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 21:34       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 18 Сеп 2014, 17:47
Мнения: 91
Моите 5ст по въпроса от това което съм изчел ( и тествал ) е, че струговането бива 2 вида:

1. Отвън - което освен за тесен патронник, никаква друга полза няма. Грип и т.н. не оказва значение ( поне така пишат професионалистите в Америка ). SD при мен е около единица, което значи, че скоростта ми варира +- 1м/с.

2. Отвътре - това е най-важното струговане за точността. За целта му Wilson правят тримери с вложки които за 2 вида - за нова и за изстреляна гилза. Имат всички калибри. Та както споменах за добрата групираност е тествано и най-вече вътрешното струговане е важно. А тук в БГ съм чувал само 1-2 човека да го правят и настина групите им на 300 метра са по 1-2 см ( около 0.1 - 0.2 ) моа.

И има логика - защото струговането отвън прави концентрична гилзата спрямо патронника, което не виждам как ще влияе на грипа.
Вътре обаче струговането гарантира окръжност и равно стискане на куршума отвсякъде.

За мен обаче 0.5 моа са достатъчни и такава операция ми идва в повече. Освен това пушката ми не е от класа на бенч , че да може да се възползва от тези екстри.

https://lewilson.com/stainless-case-tri ... just-stop/

https://lewilson.com/inside-neck-reamer/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 22:12       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
emil5koff написа:
Ivo III написа:
... редно е да се гръмнат по веднъж .. и след това с експандер и т.н.

доколкото виждам ги работиш директно от кутията?

а патронника ти, къстмом ли е?
струговане при .. заводска пушка (стандартен патронник) - дава по лоши резултати, отколкото Лапуа от кутията


Възможни са два подхода. Единия е както казвате, първо изстрел със занижена навеска и после всякакви други манипулации. Вторият, който се предпочита именно за гилзи като Лапуа с по-малко очаквано отклонение, е директно от кутията. Някъде препоръчват гилзите, макар и нови, да се прекарат през фулсайз матрица със свален бушинг, с цел уеднаквяване на раменете и тогава да се стругова, но аз не го правя.
Патронникът ми не къстъм, но това не е задължително. В случая, със струговането търся, само относително еднаква равностенност на гилзите при запазване на възможно най-голяма дебелина на стените. Тези се получиха 0,37-0,38 мм. Има и една друга благинка която се получава като следствие, а именно, че когато се стругова и част от раменете, вероятността да се образува отвътре "бабуна" на границата между раменете и шийката при употреба на матрици без експандер (бушингови), намалява значително. Не виждам причина, поради която струговането, разбира се, ако се прави както трябва, да води до по-лоши резултати. На мен ми върши работа и ще продължа да го ползвам. Това му е хубавото на релоуда, че обикновено има повече от един верен път за постигането на определена цел, така че всеки сам решава какви методи и средства да използва!


гилзите са си твои :) парите, времето също и сам си решаваш какво ги правиш
обикновено от кутията са .. криви .. и със струговането .. 100% ги съсипваш, даже и да са били прави :)
не е нужно да си инджинер, за да разбереш че едно криво тяло ако го загладиш отвън, и после гръмнеш да го изправиш .. ще е още по криво

щом си с обикновен патронник .. отваряш още повече хлабината в шийката .. и целия труд .. не носи ползи, дори може да влоши нещата

Американците имате една хубава поговорка: Да се научиш да релоадваш, са нужни само два часа, но после цял живот имаш да се усъвършенстваш!

Успех :)

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 21 Яну 2019, 23:02       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Картечар
Картечар
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Яну 2016, 23:44
Мнения: 184
Ivo III написа:
emil5koff написа:
Ivo III написа:
... редно е да се гръмнат по веднъж .. и след това с експандер и т.н.

доколкото виждам ги работиш директно от кутията?

а патронника ти, къстмом ли е?
струговане при .. заводска пушка (стандартен патронник) - дава по лоши резултати, отколкото Лапуа от кутията


Възможни са два подхода. Единия е както казвате, първо изстрел със занижена навеска и после всякакви други манипулации. Вторият, който се предпочита именно за гилзи като Лапуа с по-малко очаквано отклонение, е директно от кутията. Някъде препоръчват гилзите, макар и нови, да се прекарат през фулсайз матрица със свален бушинг, с цел уеднаквяване на раменете и тогава да се стругова, но аз не го правя.
Патронникът ми не къстъм, но това не е задължително. В случая, със струговането търся, само относително еднаква равностенност на гилзите при запазване на възможно най-голяма дебелина на стените. Тези се получиха 0,37-0,38 мм. Има и една друга благинка която се получава като следствие, а именно, че когато се стругова и част от раменете, вероятността да се образува отвътре "бабуна" на границата между раменете и шийката при употреба на матрици без експандер (бушингови), намалява значително. Не виждам причина, поради която струговането, разбира се, ако се прави както трябва, да води до по-лоши резултати. На мен ми върши работа и ще продължа да го ползвам. Това му е хубавото на релоуда, че обикновено има повече от един верен път за постигането на определена цел, така че всеки сам решава какви методи и средства да използва!


гилзите са си твои :) парите, времето също и сам си решаваш какво ги правиш
обикновено от кутията са .. криви .. и със струговането .. 100% ги съсипваш, даже и да са били прави :)
не е нужно да си инджинер, за да разбереш че едно криво тяло ако го загладиш отвън, и после гръмнеш да го изправиш .. ще е още по криво

щом си с обикновен патронник .. отваряш още повече хлабината в шийката .. и целия труд .. не носи ползи, дори може да влоши нещата

Американците имате една хубава поговорка: Да се научиш да релоадваш, са нужни само два часа, но после цял живот имаш да се усъвършенстваш!

Успех :)


Въздържам се да ти отговоря както заслужаваш! Поздрави и на теб!

_________________
"Свободата, Санчо, е на върха на бойното копие!", Мигел де Сервантес, "Дон Кихот"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Яну 2019, 07:48       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Ivo III написа:
обикновено от кутията са .. криви .. и със струговането .. 100% ги съсипваш, даже и да са били прави :)


Иво, гореописаните процедури са описани в големите и сериозни книги и мнозина прецизни shooters го правят. Не можеш да го отричаш с лека ръка.

Аз съм го правил на Лапуа 6 мм BR - шийките не бяха криви - само стените бяха с неравномерна дебелина (нали си представяш, че като формоват гилзата някъде по шийката остава повече материал) - една финна стружка и станаха концентрични от вън и отвътре.

И като допълнение, крайа на новите гилзи много рядко е прецизно перпендикулярен на оста на гилзата, че изглежда малко оглозган - с други думи малко триминг и обиране на фаските отвътре и от вън е напълно оправдан.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Яну 2019, 11:19       Заглавие:  Re: Reloading за T-Class
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 18 Сеп 2014, 17:47
Мнения: 91
Yank написа:
Ivo III написа:
обикновено от кутията са .. криви .. и със струговането .. 100% ги съсипваш, даже и да са били прави :)



http://www.mssblog.com/2017/06/23/reloa ... e-turning/

Нещата в интернет са доста противоречиви относно тези операции затова е добре всеки да си ги обясни и пробва сам дали имат смисъл или не. Някои статии се пишат специално за да се продава оборудване.

Затова е най-добре да се четат американските форуми където пишат хора достигнали до изводи , чрез практиката си:

http://forum.accurateshooter.com/thread ... e.3930719/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 104 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer