logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Дата и час: 23 Окт 2019, 18:09

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Сеп 2019, 12:29       Заглавие:  Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пушка

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Здравейте колеги!

Ще правя втори опит за навлизане в света на релоудинга на патрони за карабина (в частност .308 и .223) за ловни цели. Първият (за мое голямо съжаление) не беше задоволителен. Изчистил съм установените до този момент грешки (уж).

Обаче трябва да си призная чистосърдечно, че така и не схванах методика за определяне на "правилната" дължина на гилзата. При първия си опит оразмерявах по размер, даден в спецификацията на калибъра. Сега ми се иска да опитам нещо по-конкретно.

В резюме искам да попитам: как да я определя пустата му и дължина?

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Сподели темата във Facebook

Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Сеп 2019, 20:41       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Ветеран
Ветеран
Аватар

Това както вие се изразявате изделие което е и чисто ново и никога не е излизало от опаковката и по случайност бих го продал....дали би могло да ви помогне?hornady straight oal gaugeИзображениеИзображениеИзображение

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 08:03       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Eкспериментатор
Eкспериментатор

По принцип за ловни цели не е необходимо да правиш това което си наумил,достатъчние да работиш с стандартната дължина.Особено с стандартно заводско оръжие.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 11:49       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Картечар
Картечар

Дължината на гилзата е стандартизирана по SAAMI, виж ако става дума за дължината на патрона то тогава уреда, който Ви предлага колегата би влязъл в употреба. Принципно се използва изстреляна гилза, която се разпробива от страна на капсула, а гърлото се разрязва на четири. Влага се куршум оцветен с маркер на по-голяма дължина от стандарта. След това, без затвор се влага в патронника и се изважда.По оцветената повърхност са се отбелязали нарезите. След това се боядисва повторно и се скъсява с дължината оставена от нарезите следа. Това се прави докато няма белези от нарезите. За уреда на колегата се поставя гилза и със шпилката в уреда се избутва куршума до нарезите.Доста по-точно от предния метод.
Ето моята самоделка.

Прикачени файлове:
70798956_540280103382129_4292321677750042624_n.jpg
70798956_540280103382129_4292321677750042624_n.jpg [ 343.19 KiB | Прегледано 297 пъти ]

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 19:37       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

От проведени няколко разговора по телефона днес по повод темата, както и предвид отговорите на г-н Хаджиниколов и Емо Иванов, разбирам, че съм се въвел в някакво самозаблуждение относно нуждата от някакво индивидуално определяне на дължината на гилзата за всеки патронник. За значението на COL-a съм наясно, и очевидно проблемът ми е там. Просто съм решил да чистя етапите един по един.

Относно дължината на гилзата ще се насоча към закупуването на някакво такова изделие:

Изображение

Благодаря на всички, които се отзоваха!

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 21:35       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

Десният елемент показва, че shoulder-a е много натиснат. "Правилна" дължина на гилзата не съществува - има термин max length. При многобройни формувания гилзата се проточва и има нужда от trimming. Дължината на гилзата не е от голямо значение - само трябва да е по-къса от максимума. Това се мери и с шублер.

Триминга се придружава и с райбероване и взимане на фаска. Там най много се греши - патрона не влиза в патронника или след изстрел трудно се изкарва болта.

Рискувано е за лов да се ползва собствен reload, освен ако си си доказал, че си 100% добър - никога не знаеш кога бъдещият трофей ще си замине с подигравки.

Това горе е за всеки който се интересува, не е специално за теб. И последно - rifle reloading requires significant investment and as far as I remember is not your forte. :-)

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” -President Ronald Reagan.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Сеп 2019, 21:54       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Ветеран
Ветеран
Аватар

Някои тримери като giraud trimmer си идват настроени и в комплект с гилза

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2019, 09:17       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Eкспериментатор
Eкспериментатор

Аз понеже не успях да се сдобия с този иструмент винаги проверявам всяка гилза в патоника дали затваря селед формоване фулсаиз наистина тегаво но след поцедурата 100% няма проблем.Особено гилзи които са на един изстрел от Блазер ги формовам по двапъти понеже ги получавам от приятел една марка и само от него.Блазера е с по широк патроник (само като информация)

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Сеп 2019, 15:22       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар

emoivanov написа:
Аз понеже не успях да се сдобия с този иструмент винаги проверявам всяка гилза в патоника дали затваря селед формоване фулсаиз наистина тегаво но след поцедурата 100% няма проблем.

Чудесна практика, но все пак има момент когато стените на шийката започват да се удебеляват и вкараният патрон увеличава диаметъра и - jam. Моята практика е преди състезание минавам всички готови патрони през патронника. Практиката е малко рискована разбира се и трябва да се прави на безопасно място.

axiles11 написа:
Някои тримери като giraud trimmer си идват настроени и в комплект с гилза

В подобни тримери, лимитирането се осъществавя от shoulder-a на гилзата - няма лошо разбира се. Но ако се търси еднаквост, shoulder-a във всички случаи не може да го достави. Освен това съмнявам се дали гарантира идеална перпендикулярност на трима.

Re: 300 WinMag - има метод, който използва теглото на ръкохватката на болта. Почваш с един сглобен патрон (без барут), като преди това си извадил карантийте на болта (firing pin, ejector, extractor). Вкарваш го в патронника, ръкохватката не пада. Натискаш куршума с 1/1000 навътре и така продължаваш докато ръковхватката падне сама. Тегаво е, но е супер точно. След това търсиш идеалното място на куршума с мерене на групи.

И още един "метод" ($$$)- Berger/Lapua пуснаха hybrid bullets, които не са толкова завсими от seating depth и удрят постоянно на едно и също място.

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” -President Ronald Reagan.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 27 Сеп 2019, 22:53       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Eкспериментатор
Eкспериментатор

Имам чувството, че или има някакво неразбиране и смесване на понятия или сме се загубили в превода! :-) Питането уж е за дължина на гилзата, а се описват методи свързани с определяне на отблъскването на раменете на гилзата (хедспейса) и ОДП-то на патрона във връзка с отстоянието му от нарезите! Това са три, вярно по някакъв начин свързани неща, но сами по себе си, съвсем различни операции в изготвянето на патрона. По отношение на дължината на гилзата! Всяка гилза която не е по-дълга от максимално допустимото по критериите по SAAMI, примерно за .308, не повече от 2.015", ще работи безпроблемно! При по-голяма дължина има опасност гилзата да опре в патронника не по раменете, както е редно, а някъде по ръба на шийката и при произвеждане на изстрел (ако затвора изобщо успее да се затвори) да се върнат газове! Стойността на минималната дължина е малко по разтеглива! Същото това SAAMI препоръчва минимална дължина от 2,005". По някой път ( но не за ловни цели) се налага да се използват гилзи със скъсени шийки! Лично аз, съм ползвал гилзи с дължина от и под 1,990", но там трябва да се държи сметка за друг проблем! Ако това скъсяване е прекалено, контактната повърхност между шийката и куршума намалява, като следствие се получава недостатъчна стегнатост и има опасност в някакъв момент гилзата да си загуби куршума! Такива патрони, са като писани яйца, вкарват се нежно ръчно, а не от пълнител! Като обобщение на горното, за ловни цели, а и не само, една дължина в границите на 2,005-2,008" се счита за оптимална!

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Сеп 2019, 10:41       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Eкспериментатор
Eкспериментатор

Вярно е адаш просто и така е зададен въпроса,в писмена форма,можеби при един диалог на колегата по ясно щеше да се разбре какво не му е ясно.Явно няма с кого да се консултира.В няколко реда цялата специфика е трудно да се опише.

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Сеп 2019, 11:13       Заглавие:  Re: Определяне на правилната дължина на гилзата за вашата пу

Eкспериментатор
Eкспериментатор

Ако колега сподели, какво точно не се е получило предния път или го притеснява сега, може да се опитаме да помогнем!

Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ]