logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 24 Апр 2024, 17:20




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2012, 17:41       Заглавие:  Излезе втори том на книгата „Руските паметници ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Излезе втори том на книгата „Руските паметници от Освободителната война 1877 – 1878 г.”

http://www.focus-news.net/?id=f21060

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 26 Апр 2012, 17:42       Заглавие:  Re: Излезе втори том на книгата „Руските паметници ...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Излезе втори том на книгата „Руските паметници от Освободителната война 1877 – 1878 г.”
25 април 2012 | 15:48 | Агенция "Фокус"
Начало / Мнение

Втори том на книгата „Руските паметници от Освободителната война 1877 – 1878 г.” бе представен в София. Книгата бе представена от академик Георги Марков, директор на Института по история на Българската академия на науките. Присъстваха Симеон Сакскобургготски, премиер на България от 2001 до 2005 година, Георги Първанов, президент на България от 2002 – 2012 година, посланикът на Русия в България Н. Пр. Юрий Исаков, военният аташе на Русия в България, посланици и представители на дипломатическите мисии от Молдова, Украйна, Казахстан, Беларус, Армения, Азербайджан, Румен Петков, депутат от БСП от Плевенски избирателен район и други.

Академик Георги Марков, директор на Института по история в Българската академия на науките
С кръвта на загиналите руски войници и офицери стана възможно възстановяването на българската държава на картата на Европа. Затова трябва да опазваме техните паметници. Н книгата има паметници на българските опълченци, на румънските войници, загинали при Гривица, на други. Но най-много загинали са сред нашите братя руснаци, което личи и от тази книга. Затова смятам, че тази книга трябва да бъде разпространена във всяко читалище. Във всекидневието отминаваме паметниците, сещаме се за тях на 3 март, а те са ни пред очите.
Огромно впечатление ми направи, че много от гробовете са в дворовете на църкви и манастири, а знаем, че там са погребвани най-скъпите хора. Също - братските могили на отделните полкове – в тях са погребвани по 80 войници, 150 войници, 200 войници, безименни, които не са изписани на паметниците. – каза академик Марков.
Искам да поздравява г-жа Узунова, тя е обиколила България, снимала е тези паметници. Това е и художествена фотография – успяла е да представи паметниците на фона на красивата българска земя. Текстът също е много достоверен; има цитати от различни епохи. Направи ми впечатление речта на цар Борис ІІІ при откриване на Паметника на свободата. Въпреки че цар Борис ІІІ има особено отношение към болшевишка Русия, той държи една реч, която е много далеч от политиката, и в която казва: Ние, българите сме русофили, защото тук са загивали руски войници за нашата война. Едно е – голямата политика на руските императори към топлите морета, но Руско-Турската война е предизвикана от пепелищата на Априлското въстание. Най-големите руски умове са доминирали тогава в руското обществено мнение в защита на българите. Александър ІІ, който е помнил Кримската война, и първоначално не е склонен да воюва, в своя манифест пише, че руският народ ще спаси своите правоверни братя, братя славяни. Горещо препоръчвам книгата.


Симеон Сакскобургготски, министър-председател 2001 – 2005 г.
Изказвам благодарности към авторите и инициаторите на книгата. За мен лично – това е знак за нашата благодарност. Не е въпрос на идеология, а на уважение към историята. Винаги съм твърдял, че народ, който няма историческа памет, едва ли има много бъдеще. Това може да прозвучи преувеличено, но съм убеден, че е така. Затова съм щастлив, че тази инициатива в крайна сметка се осъществи и ще остане като един исторически факт. Да бъде човек благодарен, мисля, че е голямо качество, въпреки че не е нещо, което се практикува много.


Георги Първанов, президент на Република България 2002 – 2012 г.
Нашите отношения с Русия и всички страни – нации, които днес са наследници на тогавашната Руска империя, не бива да са подвластни на конюнктурата. Нашите отношения са скрепени с кръвта на загиналите воини – от Шипка, през Плевен, Стара Загора и навсякъде по тези свети бойни места. Днес отношенията ни ще се градят на равноправна, модерна основа и това е факт. Но историята трябва да се чете мъдро и отговорно и този прочит трябва да завещаем на поколенията.
Българинът има силно изострено чувство за историческа памет, независимо от превратностите на времето, независимо от това – кой кога и как е управлявал. Каквото и да се е случвало, от 1878 година, всяка година по различно време, но с акцент във времето около 3 март, ние изразяваме своята дълбока признателност към воините - освободители. В тези десет години, в които аз бях президент, подчертавайки героизма на руската армия, съм се опитвал да изброя всички онези национални отряди, които имат отношение към нашето освобождение. Това са офицерите, воините от Русия, с украински произход, беларуси, от Румъния и Финландия, от балтийските нации, черноморско-каспийския регион, поляци... Тази тържествена проверка, която се е превърнала в един траен силен ритуал, е само един скромен израз на признателност от българска страна. Тази признателност има много лица, много измерения. До ден-днешен тези паметници са поддържани в едно блестящо състояние, с много грижа, с много любов от българите по всички краища на нашата родина. Има една особена тенденция – много български селища са назовани на имената на забележителни руски пълководци – Аксаково, Столетово, Гурково и много други. Държа да подчертавам тази признателност, защото се случи така, че покрай този национален празник, който отшумя преди броени седмици, някак си това не беше отчетливо казано. Надявам се – това да е някаква грешка, да не е тенденция.
Аз съм автор на предговора на първия том на книгата. Радвам се, че сега това издание има още по-внушителен, респектиращ вид. Поздравявам г-жа Узунова, всички онези, които са дали своя принос за това изданието да види бял свят, и чрез него да си припомним някои от най-славните мигове в нашата история. Подобни издания може да допринесат за това в положителна посока.


Посланикът на Русия в България Н.Пр. Юрий Исаков
Независимо от какъвто и да е геополитически контекст, остава ярък подвигът на руските войници, на войниците на различните нации от Руската империя по време на Руско-Турската война от 1877 – 1878 г. Неоспорим факт е, че огромният брой руски войници, в това число - хиляди, които са загинали и са погребани в България, много от тези хора са дошли в качеството си на доброволци. За тях - страданията на българския народ, стремежа на българския народ към свобода, беше не просто изпълнение на заповед, а беше апел на сърцето. Това прави този подвиг наистина свят.
Искам да изкажа най-искрена признателност към българското ръководство, персонално към хората, които присъстват на днешната церемония, към местните власти, обществени организации, към българските граждани – за това, че в тези не леки времена намират сили, средства, време, влагат душата си, за да бъдат тези паметници в добро състояние, за да се поддържат, да се грижат за тях, да се пазят от всякакъв вид посегателства. Това действително е наше общо, огромно достояние.
Тригодишната работа на голям колектив от хора - историци, полиграфисти, това е голямо дело не само във време на криза. Бих искал да благодаря на всички.
Тази книга е великолепно произведение на полиграфическото изкуство. Приятно е да го вземеш в ръка. Още по-приятно е, че този проект за първи път има измерение в интернет. Едновременно с публикациите на печатното издание, успешно беше завършена и работата по създаване на сайта с руските паметници, където има интерактивна карта на България, която показва къде се намират тези паметници, има снимки какво е тяхното състояние, описание, също така може да се види какво може да бъде направено за тях.


Татяна Узунова, съставител на книгата
Щастлива съм, че тази книга е наистина завършена и този невероятно голям и обемен труд стигна до своя финал. На 26 октомври 2009 г. излезе първият том на тази книга и беше посрещнат с изключителен интерес, дойде време и за втори том. Четири години ни трябваха, за да завършим двата тома; толкова време ни беше нужно, за да намерим тези паметници, за да ги заснемем, да ги подредим в тази книга и накрая – тя да бъде издадена.
Благодаря на всички, които са помогнали за издаването на тази книга. Негово Величество Сакскобургготски и княз Романов написаха топли думи в предговора на тази книга, посочи Татяна Узунова. Тя благодари на извънредния и пълномощен посланик на Руската федерация в България Юрий Николаевич Исаков, на почетния консул на Руската федерация в Пловдив Георги Гергов, на Румен Петков, Валентин Златев, Росен Петков от Велико Търново, на компаниите, които помогнаха за излизането на книгата, на всички, които помогнаха за намирането на руските паметници. По-важно е - да дадем нещо на днешното младо поколение – точно за това такива книги трябва да се издават. Нашите дядовци заслужават да не бъдат забравени, заслужават да говорим за тях. Исках да посветя тази книга на своя прапрадядо, офицер, военен лекар, който е бил на Шипка, надявам се – помогнал е на ранени войници, и на моя баща, който само веднъж е бил в България, но е останал потресен от българския дух. Гордея се, че руснаците са помогнали на българите, и че моят прапрадядо е участвал в това.
Впечатли ме, че много от паметниците имаха цветя, а хората по селата с голямо удоволствие разказваха истории за всеки от паметниците.


Поздравление от министър-председателя Бойко Борисов
Вашето уникално издание показва, че паметта и делото на българи и руси не са забравени, а техният подвиг не е подвластен на времето. Поздравявам Ви за Вашия труд и Ви благодаря за усилията, които се вложили, защото народ, който помни миналото си, той винаги има бъдеще. Искам да изразя огромното си задоволство и лично удовлетворение от възможността да ви поздравя с това издание, което събира 365 паметници от Освободителната война 1877 – 1878 г. Тези паметници са посети по цялата българска земя, която е напоена с кръвта на руските воини освободители и българските опълченци. Пред всеки един от тези паметници ние можем да се поклоним и да сведем глава, защото подвигът на тези герои донесе свободата на България преди 134 години”.

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer