logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 25 Апр 2024, 02:33




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Фев 2011, 18:02       Заглавие:  ТУТРАКАНСКАТА ЕПОПЕЯ, 5-6 септември 1916 г.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
ТУТРАКАНСКАТА ЕПОПЕЯ
Участието на Трета армия в нея
(5-6 септември 1916 г.)

След Междусъюзническата война и последвалата Първа национална катастрофа, узаконена с Букурещкия мир от 28 юли 1913 г., Южна Добруджа е включена в пределите на кралство Румъния. Новонастанилите се румънски власти влагат значителни средства за укрепване на новата гранична линия. За 2 години (до 1915 г.) превръщат Тутракан в една от най-мощните крепости на река Дунав. Крепостта е строена и усъвършенствана в продължение на 3 години (до 1916 г.) от френски и белгийски военни инженери. Тя била защитена от 15 форта, които били на разстояние един от друг на 2 км. Имала две отбранителни линии, землени и бетонни укрепления, оръдия, картечни гнезда, три реда телени заграждения и множество вълчи елми. На фортовете били поставени 151 оръдия, като на фланговете на всеки форт имало куполни оръдия. Крепостта била защитавана от 40 хиляден гарнизон от войници и офицери. Разполагали с 3103 коня и 66 картечници. Гарнизонът се командвал от генерал Тудореску, а командващият румънската армия генерал Аслан често обичал да се хвали, че Тутраканската крепост е непревземаема и че това е “Вердюй” на Близкия изток.

На 27 август Румъния обявява война на Австро-Унгария и през нощта на 28 август нейните армии преминават в настъпление през Карпатите. По силата на договорните си отношения и задължения Германия и Турция обявяват веднага война на Румъния. България се забавя с няколко дни и обявява война на Румъния на 1 септември 1916 г.

Още в началото на август българското командване разработва план за действие. Съгласно плана командването имало готовност за действия, съобразно конкретната военна обстановка, към Тутракан или Силистра. Съгласно военния план, на 2 септември нашата армия настъпва по целия фронт от Черно море до река Дунав. Само след два дни, на 4 септември 1916 г., българските войски достигат пред Тутраканската крепост.

Българските войски, които воюват на Добруджанския фронт са от Трета армия с командващ армията генерал Стефан Тошев – възпитаник на първия випуск на Военното училище в София, открито на 26 ноември 1878 г. Настъплението за крепостта започва на 5 септември 1916 г. в 8.20 часа, като предварително в 6.30 часа сутринта тежката артилерия открива огън. Фортовете 7 и 8 са покрити от дим и пръст. Точно в 8.20 часа с мощно “ура” и с песента химн на Добруджа “О, Добруджански край, ти наш си земен рай” пехотата се вдига на щурм със съзнанието, че се сражава за освобождението на своите поробени братя в Добруджа. Оръдията от крепостта ги засипват с огън, а картечниците ожесточено обсипват с огън и куршуми настъпващите вериги от български войници. След по-малко от 2 часа упорити боеве Тридесет и първи силистренски и Седми преславски пехотен полк достигат на 200-300 м. от първите заграждения. Въпреки силния неприятелски огън полковете продължават настъплението и след няколко часа фортовете 7 и 8 са превзети. След упорити боеве дружините от Деветнадесети шуменски и Четиридесет и осми пехотен полк овладяват 5 и 6 форт. В късния следобед пада и форт 2.

Командващият отбраната на крепостта генерал Тудореску едва успява да се съвземе от атаката на българите. Той се успокоява чак когато разбира, че на помощ му идва откъм Силистра Девета румънска дивизия и спешно се прехвърлят още 15 нови дружини и 3 батареи. Тудореску се опитва отчаяно да си пробие път към Силистра, но там го чакат и го посрещат доблестните Софийски полкове, които, макар и с цената на много свидни жертви, спират румънската атака и отблъскват вражеските контраатаки.

В края на първия ден пада и първия фортови пояс с цялата си артилерия в български ръце. След незначително прегрупиране и въвеждане на резерви, на другия ден, 6 септември, полковете подновяват атаката без никакви признаци на умора и овладяват втората отбранителна линия.

Положението на гарнизона, охраняващ крепостта, става безнадеждно и паника обхваща всички негови военни части. Генерал Тудореску вече мисли как по-бързо да избяга, за да не попадне в плен. Отпада всякакъв вариант за повторен пробив от страна на румънците. Генерал Тудореску издава заповед всички войски да се прехвърлят през Дунава и сам тръгва с един от първите шлепове. Малцина румънски войници обаче успяват да се прехвърлят на другия бряг. При генералите Стефан Тошев и Киселов идва румънски парламентьор с молба да се спре огъня. Българските генерали отговарят, че стрелбата ще спре тогава, когато гарнизона сложи оръжие и се предаде. До вечерта съпротивата на румънците е напълно сломена и Тутракан е овладян.

Въпреки хвалебствията и тежкото въоръжение на румънците, “Румънския Вердюн” пада само за 36 часа. В плен на българите попадат: 2 знамена, 450 румънски офицери, 28 хиляди войници, 1510 оръдия, 400 коня, няколко склада с боеприпаси, леко стрелково оръжие, хранителни продукти и вещево доволствие. След падането на Тутраканската крепост един висш румънски офицер казва на генерал Тошев: “Знаех, че българските войски са храбри, но не допусках че ще бъдат толкова безстрашни и толкова безумно храбри както в днешния бой”.

Тази победа ще остане паметна в нашата история – тя е твърде скъпа за българския народ, защото в боя падат 1764 души, 7357 са ранени, 257 безследно изчезнали, само защото всички се хвърлят храбро срещу румънските фортове, готови да умрат за България.

Въпреки безспорната победа на българското оръжие и дух, немският вестник “Франкфуртер алгемайне” пише, че Тутракан паднал благодарение на мощния огън на германската артилерия, и че атаките на българите успели, защото в тях участвало елитното германско отделение на полковник Боде, което първо влязло в града и улеснило атаките на Тутраканската крепост.

Паметен в историята остава и боят за гр. Добрич. Овладян от шеметната атака на българските войни, Добрич е освободен, но много скоро срещу малобройните български дружини се хвърлят крупни Румънски сили.Завързва се жесток бой, в който падането на Добрич висяло на косъм. Тогава местното население застава зад окопите и започва да вика мощно “Ура”. Най-куражлиите вземат оръжието от убитите войници и застават да бранят Добрич. Така Добрич е спасен и си остава български.

Срещу българските войски в тези събития се изправя Трета румънска армия в състав от 149 хиляди души, с 235 тежки картечници и 135 батареи, под командването на генерал Аслан. Но въпреки това 4 месеца след паметните победи на Трета българска армия, с командващ генерал Стефан Тошев, при Кочмар и Кубадеш, румънските войски са разбити и отстъпват панически цяла Добруджа до устието на река Дунав. На 5 декември българите влизат в Букурещ, но щастието им трае кратко, тъй като въпреки многобройните жертви и пролятата кръв, България е изиграна от своите съюзници, които й дават само Южна Добруджа, а в останалата част на Добруджа се установява кондоминиум.

Като награда за блестящо проведената настъпателна операция на Трета армия, нейният главнокомандващ генерал-лейтенант Стефан Тошев е произведен в най-високото звание в Българската армия – генерал от пехотата (през март 1917 г.).

В щурма на Тутраканската крепост и цялата военна операция по-нататък, новите важни елементи на оперативното военно изкуство, които проявява Трета армия са:

– Нанасяне главен удар с левия фланг по най-силната част на отбраната и постигане на решителен успех, вследствие бързото развитие на успеха в дълбочина.

– Вместо фронтално настъпление с последователно изтласкване на противника, правене на пробив в предварително подготвената му отбрана в дълбочина.

Радостта от победата е голяма и тя е посрещната с въодушевление и ентусиазъм от българския народ. За признателните потомци храбрата българска войска дава още веднъж ярък пример на родолюбие и показва на дело, че няма признателност, която да стои по-високо от дълга към Отечеството.


http://www.meridian27.com/trakia/vb5.htm

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 03 Фев 2011, 23:02       Заглавие:  
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Съгласно Букурещкия диктат от 10.08.1913 г., България загубва по-голямата част от Добруджа. В тези територии влизат и крайдунавските градове Силистра и Тутракан. Последният е сериозна преграда и според румънското военно командване, стои като "гвоздей в сърцето на българската територия".

На прабългарски език Тутракан значи Стръмен бряг (Стръмнибряг). Тук в продължение на три години белгийски военни инженери ръководят строежа на фортификационни съоръжения в околностите на града.Те се съобразяват с релефа, който е много благоприятен за изграждане на дълготрайни отбранителни съоръжения. На високото повече от 100 м. плато в полукръг около града са изградени 15 форта с по няколко оръдия и картечни гнезда, закрити със стоманени куполи. Пред фортовете има стометрова ивица заграждения, състоящи се от 5 реда вълчи ями, усилени с телени мрежи и засеки. Главната отбранителна линия отстояла на около 5-7 км от града. На около 4 км. от нея е изградена втора отбранителна линия.

За Тутраканската крепост, западни военни специалисти твърдели, че е непревземаема, а фелдмаршал Август фон Макензен я нарича "Вердюн на Близкия изток". По време на военните действия в крепостта има 39000 войници и офицери, 232 оръдия от различни калибри и 78 тежки картечници. По голямата част от тежкото въоръжение е включено в отбранителните пояси. Помощ на защитниците оказва и румънския, дунавски, боен флот, с придадените към гарнизона 4 монитора, 8 стражеви кораба, 4 канонерки и други речни бойни единици. Има и голям брой цивилни лодки.

На 27.08.1916 г. Румъния се включва в ПСВ на страната на Антантата, като нейната армия навлиза в Унгария. В отговор на това, България обявява война на Румъния на 01.09.1916 г. и започва военни операции на Добруджанския фронт. Германското военно командване предвижда българската армия да води отбранителни действия, докато немски и австрийски части преминат Карпатите, в посока на Влашката равнина. Противно на тези намерения, българското командване настоява да се започне веднага настъпление, да се превземе Тутракан с внезапна и открита атака, в най-кратък срок и така да се разгромят противостоящите румънски части, преди да са получили подкрепа от руските войски.

За атаката на крепостта е сформиран ударен отряд, под командването на ген. Киселов. В него влизат 4-та Преславска дивизия, части от Първа софийска дивизия и Дунавския отряд, с обща численост от около 55 000 войници и офицери, 132 оръдия (предимно полеви и нискоскоростни), 53 тежки картечници и 7 кавалерийски ескадрона. Трябва да се отбележи, че при започване на атаката, част от войските още не е заела указаните позиции. Изостава обоза с боеприпасите и хранителните продукти.

На 30.09., по-голямата част от войските заема изходно положение за атака на крепостта. Проведено е разузнаване с бой и са направени от въздуха аерофотоснимки. Така са разкрити 12 от фортовете и повечето от артилерийските позиции. Уточнени са посоките на главния удар и провеждането на спомагателни удари. Набелязани са целите, артилерийската поддръжка и взаимодействието между актакуващите части. В подготовката на щурма, се ползва придобития опит от превземането на Одринската крепост и поуките от нея.
На участъка на главния удар, българското командване постига превъзходство в жива сила 2,25:1, а в артилерия 1,4:1. В динамиката на боя това предимство постепенно намалява.

Сутринта на 05.09., когато частите на ударната група са на 400 м. от крепостта, фелдмаршал А.фон Макензен нарежда да се отложи атаката. Като повод за това, той дава примера с неуспешните германски атаки срещу Вердюн, съпроводени с колосални загуби на жива сила и материални средства. Генерал-лейтенант Стефан Тошев, командващ ІІІ-та Добруджанска армия, съобщава в отговор, че частите вече са в огневи контакт с противника и заповядва провеждането на атаката. След усилена артилерийска подготовка, пехотните части атакуват крепостта в тесен участък. Към 11,00 ч., след ожесточен ръкопашен бой юнаците от 19-ти пехотен Шуменски полк превземат Форт № 6 и окопите около него. В 11,20 ч.,е превзет Форт № 7, от части на 31-ви пехотен полк. Последователно са овладени и съседните фортове. Румънските части отстъпват към втората отбранителна линия, като се опитват да провеждат яростни контраатаки. Те обаче са отбити от нашата пехота и съпровождащата я артилерия, с големи загуби за противника. До вечерта на 05.09, главната отбранителна линия на крепоста е овладяна. Става нещо нечувано. Но има още!!!

През нощта, комендантът на крепоста генерал Тудореску изпраща до командващия 3-та румънска армия невярно донесение, в което съобщава, че гарнизонът е отблъснал нападението и отново е заел фортовата линия. За другия ден се предвиждала решителна контраатака, за отблъскването на нашите войски. Блажени са верующите!

Сутринта на 06.09. атаката продължава, като се извършват пробиви във втората отбранителна линия. До вечерта нашите предни части достигат покрайнините на града. Генерал Тудореску избягва на румънския бряг, а неговия заместник изпраща към 15,30 ч. парламентьори с предложение за безусловна капитулация. В това време, части от румънските войски правят опити да се прехвърлят след генерала си, с всички възможни плавателни средства. Много от тях обаче потъват, поради претоварване и от огъня на нашата славна артилерия.

В ръцете на нашите победители падат голямо количество бойни и др. трофеи и припаси, както и цялата артилерия и въоръжение на противника. В плен са взети 450 офицери и 28 000 войници. Убити и ранени са над 7 000 души. От избягалите, около 3 500 войници, голяма част се издавят в реката, като за сетен път доказват известната поговорка, че власите се давят накрая на Дунава!
:nworthy: От наша страна се отчитат като загуби 1630 убити и 6350 ранени, от които офицери -36 убити и 142 ранени.

Успоредно с боевете около Тутракан, частите на ІІІ-та армия водят насрещни сражения с две румънски дивизии, идващи на помощ на обсадените в Силистра и Добрич. В няколко последователни сражения, те са отблъснати с големи загуби, като с това се осигурява десния фланг на атакуващите Тутракан войски и се решава успехът на цялата операция. В боя при селата Кочмар и Карапелит участва нашата Конна дивизия под командването на прославения генерал Иван Колев. Тя подлага в един царевичак противника на саблена сеч, при което загиват около 700 румънци и са ранени и пленени още около 1 000. Атаките на дивизията в конен строй-галоп, са единствените, успешно проведени кавалерийски атаки през ПСВ!!! По европейските фронтове, опитите за подобни атаки претърпяват неуспех, поради покосяващия огън на тежките картечници

Атаката и превземането на Тутракан, и последвалите сражения, опровергават военните доктрини за воденето на съвременната война. Те доказват, че само с активни и решителни, атакуващи действия, съобразени с противостоящия противник и съчетани с добро тактическо разузнаване, умело взаимодействие между родовете войски и не на последно място на високия боен дух на войските, може да се постигне категорична победа. И тук за пореден път Българският войник показва превъзходните си бойни качества, в сложна и напрегната обстановка. Проведените по-късно военни операции на Добруджанския фронт довеждат до пълното освобождение на Добруджа и до разгрома и капитулацията на Румъния. Превземането на Тутраканската крепост потвърждава още един път пред целия свят - Превземането на Одрин не е случайност!!!


http://forum.boinaslava.net/showthread. ... 668&page=4

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Сеп 2011, 23:24       Заглавие:  Re: ТУТРАКАНСКАТА ЕПОПЕЯ, 5-6 септември 1916 г.
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31406
Местоположение: Sofia
Тутраканската епопея от 1916 г. !!!

Страниците на българския печат с подробна информация на великата епопея при Тутракан: Вестник "Мир" от 7.09.1916 г.: "Вчера, 6 септември, в 2 часа и 30 мин. след пладне, в един жесток бой на втората отбранителна линия край Тутракан предмостовата Тутраканска крепост падна окончателно в наши ръце. Гарнизонът на крепостта капитулира. Пленени са 34, 36, 40, 74, 79, 80 и 84-ти пехотни полкове, две дружини от жандар- мерийския полк, 5-ти гаубичен и 3-ти тежък артилерийски полк, цялата крепостна артилерия и боеприпаси. Точният брой на трофеите и пленниците се привеждат в известност. Трофеи/ две знамена и повече от 100 модерни оръдия, между които и нашите батареи, откраднати през 1913 г. при град Фердинанд. Загубите на румънците в убити и ранени са колосални. Много румънски войници в паническото си бягство са се издавили в Дунава". Вестник "Нов век" от 7 септември 1916 г.: "От колко голямо значение е падането на този град може да се оцени само като се знае, че румънците от както хайдушки заграбиха тоя край, до са мото обявяване на войната работиха за осигуряването на неговата защита. Тоя град беше определен от румънците да играе роля на бранител на заграбена Добруджа". Вестник "Пряпорец" от 9 септември 1916 г.:"Устремът, с който са се втурнали през границата срещу новия враг, е дивен. Той се явява не само като чувство за борба и ламтеж към победи и слава, но и като желание за отплата... Тъй се обяснява устремът, с който днес българските войски се носят по равнините, които са били люлката на старото българско царство".



Иван Вазов

Тутракан

Име скромно и незнайно,
име славно тоя час -
Тутракан! Потръпвам тайно,
Щом те изговоря аз.

Тутракан! О, епопея
на народната ни мощ,
вихрен устрем на идея,
бляск светкавичен на нож!

Паметнико величави
на омраза и любов,
в наниза на наште слави
нова слава, лавър нов!

Име силно, кат клик бранен,
име - вечна гордост нам,
громко кат бой барабанен,
свято като песен в храм!


http://karavelov.blog.bg/technology/200 ... 6-g.228100

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer