logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 07:10




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 16 Ное 2010, 11:27       Заглавие:  След десетилетия забрава ... село Беранци, Македония
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
След десетилетия забрава, на войнишкия паметник в село Беранци се проведе военен и църковен ритуал
14 ноември 2010 | 17:45 | Агенция "Фокус"

Изображение


Още един възстановен български военен паметник от Първата световна война на фронтовата линия на Македонския фронт посреща все повече посетители. В село Беранци войнишкият паметник на загинали войници и подофицери от 81-ви пехотен полк, бавно и полека, става все по-известен. В България паметникът стана популярен през пролетта на 2009 година, когато „поникна” изненадващо в епархията на владиката Петър. През април 2009 година двама евродепутати – Евгени Кирилов и Николай Младенов (днешният външен министър) предприеха поредица от срещи и обиколка на някои от забравените български войнишки паметници на територията на Македония. На срещите с министри и зам.-министри от кабинета на премиера Никола Груевски бе постигнато съгласие за създаване на междудържавна комисия, която да решава въпросите с българските войнишки паметници на територията на Р Македония. Месец по-рано пък самият владика Петър на Преспанско-Пелагонийската епархия каза в интервю за Агенция „Фокус”, че ще съдейства за възстановяването на паметници в неговата епархия. Дни по-късно, провокирани от темата, местни жители изпратиха в България снимки на паметника от Беранци, който постепенно доби популярност. Година и половина по-късно той вече е реновиран и посрещна първата официална делегация, от десетилетия.
Паметникът в Беранци е уникален с още нещо. На четирите му страни са изписани имената на българи от Софийско и турци, които са воювали в състава на българската армия във войните за национално обединение.
Така паметникът от Беранци се нареди до българското военно гробище в село Цапари, Битолско, паметника на Чичево, българските гробове в германското военно гробище в Прилеп, гробището в Ново село, паметника на загиналите от 8-а пехотна Тунджанска дивизия в Дреново, Фердинандова чешма. Все места, които допреди десетина години бяха забравени. С помощта на местни патриоти, на Националния исторически музей, на българските дипломатически мисии, на общините, на неправителствени сдружения, постепенно паметта се връща.

***
За първи път на тазгодишната Мъжка задушница и на паметника в Беранци беше извършена военна и църковна церемония в памет на загиналите, на която присъстваха официални лица, представители на Държавната агенция за българите в чужбина и граждани. Трима посланици и няколко военни аташета дойдоха на церемонията за Мъжка Задушница на войнишкия паметник край битолското село Беранци. Така на церемонията на 6 ноември край паметника на загиналите през Първата световна война войници от 81-ви сборен пехотен полк присъстваха посланиците на Германия г-жа Улрикс Кнотц, на Франция Жан-Клод Шлумберже, на Сърбия Томислав Джурин. Дойдоха представители на посолствата и военни аташета на Румъния, Словения, Хърватия, Гърция, Италия, Русия, Турция, Великобритания.
Присъстваха граждани от град Битоля и от Община Могила, Битолско, представители на български организации и сдружения. Участва представително подразделение на Националната гвардейска част на Министерство на отбраната. По време на военно-църковния церемониал прозвучаха националните химни на България, Македония и ЕС, издигнати бяха националните флагове на двете страни, както и на ЕС и на НАТО.
Свещеник Оливер, секретар на Преспанско-Пелагонийска епархия, отслужи православната панихида. Мюсюлманската служба в памет на загиналите български войници-мюсюлмани извърши ходжата Орхан Челебиоглу от Битолското мюфтийство.
Посланик Раковски Лашев посочи в словото си: „На днешния ден изразяваме нашата дълбока признателност към саможертвата на 120-те български подофицери и войници, чиито кости почиват в мир в двора на църквата „Свети Атанас” в село Беранци. На това високо място развълнувани свеждаме чела пред паметта на хилядите български воини, загинали за Отечеството край Каймакчалан, Завоя на река Черна, Червената стена, Дойран и в други сражения на Солунския фронт”. Присъства началникът на отбраната на Република България ген. Симеон Симеонов.

***
Село Беранци е разположено северно от Битоля на територията на община Могила.
През землището на селото по време на Първата световна война е преминавала фронтовата линия в продължение на повече от две години – от 1916 до 1918 г. В село Беранци живеят около 430 жители. В района на селото е имало поселище още от времето на неолита, а историческа забележителност е малкият манастир „Св. Йоан Кръстител”. Църквата, в чийто двор се намира паметникът, е от 1849 година. Сама по себе си, тя също е много интересна, за да се влезе обаче, трябва да помолите хората от селото да я отключат, тъй като в нея няма действащ свещеник.

***
Върху четирите страни на паметника в с. Беранци ясно се четат имената на:

Младши подофицер Кръстев Н. Момчилов от село Долна Мелна, Трънско
Младши подофицер Илиев И. Георгиев от село Ярловци, Трънско
Редници
Бълев К. Кръстев от село Драинци, Трънско
Радев Р. Цветков от село Драинци, Трънско
Божилов Т. Михалков от село Ново село, Царибродско
Антов А. Кръстев от село Бяла Черква, Търновско

Редници
Митров И. Григоров от с. Дряново, Софийско, убит на 1 септември 1917 г.
Георгиев Д. Стоянов от с. Байлово, Софийско, убит на 1 септември1917 г.
Пенков И. Стефанов от село Слатина, Софийско, убит на 25 февруари 1918 г.
Мустафов А. Мустафов от с. Дукапса, Софийско, убит на 26 февр. 1918 г.
Манчев С. Николов от с. Врабча, Трънско, убит на 5 май 1918 г.

Убити редници на 1 септември 1918 г.
Мустафов М. Реджебов от Надарево, Ескиджум. (бел.ред. Търговищко)
Юсеинов А. Алиев от село Лесидрен, Тетевенско
Юсеинов Ю. Чакъров от с. Тръстеник, Русенско
Симов Ш. Исмаилов от с. Галата, Тетевенско
Юсеинов М. Сюлюманов от Осман пазар /бел.ред. Омуртаг/
Мехмедов М. Юсеинов от Ески Джумая /Търговище/

Мл. под. Сокол Кърстанов от с. Куманица, Соф., убит на 22 май 1918 г.
Убити редници на 1 септември 1917 г.
Михов Д. Тодоров от с. Негован, Софийско
Костов Б. Будинов от с. Мало Бучино, Соф.
Генков П. Димитров от с. Саранци, Соф.
Илов Н. Лазаров от с. Студена, Соф.
Иванов С. Колев от с. Банкя, Трънско, убит на 9 май 1918 г.

***
Заедно с полковия паметник, е имало още над 120 гроба на български войници и офицери, обособени в полково гробище. Доказателство за това е запазеният кръст от гроб, чийто надпис е нечетивен.
При внимателно вглеждане в паметника, се вижда, че на лицето му освен кръста за храброст и надписа 81 пехотен полк е имало още някакъв надпис или знак, който е старателно заличен. Върху мрамора са останали следи от изстъргването.
81 пехотен полк е сборен запасен полк в състава на Българската армия, сформиран през есента на 1916 г. Основната част на личния му състав е запасен набор, събиран от цяла България. Полкът участва в бойните действия на Македонския фронт в района на Битоля, Горно и Долно Оризари и Завоя на река Черна.

***
На 18 септември 2010 г., група учени от Центъра за военна история във Военна академия „Г. С. Раковски” също посетиха паметника в село Беранци. Показа им го тогавашният български генерален консул в Битоля Наум Кайчев. Групата посети и българското военно гробище в село Цапари, Битолско, а ден по-рано слезе от връх Каймакчалан на Нидже планина – паметно място за сраженията на 11-ти пехотен Сливенски полк и българската артилерия

http://www.focus-news.net/?id=f16358

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 1 мнение ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer