logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 12:27




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2017, 20:41       Заглавие:  1100 години от битката при Ахелой
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
По идея на господин andrei p226 R и господин Absolut

viewtopic.php?f=1&t=1958&start=3315

https://btvnovinite.bg/article/bulgaria ... video.html
https://offnews.bg/obshtestvo/1100-godi ... 63233.html
http://m.focus-news.net/?action=hotthemes&id=5835

Изображение

Предпоставки
Основната цел на битката е неутрализирането на засилващата се българска държава след унизителните за Византия условия, постигнати през 913 година[1]. Като следствие от тежкото поражение на византийските войски, южната граница на България е преместена много повече на юг, в планината Странджа.
Ход на битката
Твърди се, че византийската армия наброявала повече от 60000 - 80000 души. От тях се спасяват само около 1000 - 2000 конника от не влязъл в действие отряд. Те успяват да се изтеглят по пясъчната ивица, намираща се на десния фланг на византийската армия, и да достигнат до контролирания от византйците укрепен град Анхиало (на „прабългарски“ Тутхон), намиращ се само на 10 километра от мястото на битката. От българска страна загубите са около 20000 войници - предимно пехотинци от различните видове пехота и то предимно от централната част на бойния строй. И от двете страни пленници не са взимани.
Други факти
Интересно е да се отбележи, че подобна тактика е използвал и канът на Волжска България - Габдула Челбир през септември 1223 година срещу татарите. Тогава при Самара (известна сега като Жигули) той разбива войските на самия Чингис хан. Тази битка е известна сред азиатските народи и в Русия като „Овнешката битка“, тъй като всеки един от пленените татари (около 4000 души) е разменен за по един овен, а предводителят на татарската войска - Уран, синът на Субетей багатур, като по-глупав - за 10 овена.

Край Анхиало има още 2 известни битки - една победа за хан Тервел (708 г.) и една загуба за хан Телец (30 Юни 763 г.)., за която в една от своите "Антиречи" обаче цариградския патриарх Никифор пише, че ромеите претърпели поражение, но императорът представил нещата лъжливо, че уж спечелил победа.

На неустановена от учените точна дата през далечната вече 708 г. войските на хан Тервел разбиват край Анхиало византийците, изпратени от Юстиниан II, на когото Тервел преди няколко години е помогнал да се възкачи на престола в Константинопол, сваляйки Тиберий ІІІ. След като Юстиниан ІІ дава на Тервел титлата "кесар" (втора по ранг след императора) и подарява като благодарност областта Загоре на българите, след няколко години той решава да си върне територията на Загоре - от Стара Загора през Сливен и Ямбол до Месемврия и Анхиало. Тервел обаче го побеждава с изненадваща атака, като Юстиниан ІІ се спасява по море от Анхиалската крепост. Това затвърждава българските позиции в областта и я поставя за векове напред в български територии и политически интереси и претенции.

Телец
В очакване на византийската офанзива Телец събира 20 000 бойци от съюзни племена (вероятно славяни) и заема възвишенията около днешния Айтос[2]. По неизвестни причини българският владетел решава да напусне укрепените си позиции и да атакува фронтално византийските войски. Това става на 30 юни 763 г. Разположена между Поморийското езеро и Черно море, византийската армия е защитена от обхождане. На българските конници тя може да противопостави тежковъоръжени копиеносци в сбит строй. Битката е продължителна и кръвопролитна. Накрая Телец е принуден да се спасява с бягство, губейки много убити и пленени. Византийците също търпят тежки загуби

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2017, 21:08       Заглавие:  Re: 1100 години от битката при Ахелой
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Благодаря колеги!
Това е едно наистина интересни и важно сражение! В него се разкрива талантът и потенциала на Цар Симеон,/893-927/, като военен стратег. Това е едно от малкото сражения, проведени на открито прозтранство, позволяващо разгръщане бойният ред на войските на Изтошната Римска империа/Византия/, в к9ито постигаме победа
Общо взето, пдо сражението при Ахелой 20 автуст 927 г., няма големи български военни победи срещу ИРИ, които да са в открито поле. Обикновено майсторск8 използване контурите и даденостиъчте на релефа на местността, като се избирт теснини, проходи, нарочно преградени и/или частично укрепени места, а се избягва откритото сражение/Просто ИРИ винги учила количествено превъзходство над войск7те на българското канство/царство на Долния Дунав/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 20 Авг 2017, 21:19       Заглавие:  Re: 1100 години от битката при Ахелой
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
Относно числеността на ящармиите в него 9ериод, е трудно да се направи лчкатегоричен верен извод, но традиционно визиранице цифри, съответно за 63 000 византийска пехотна армия и 60 000 българска войска, са преувеличени. Аз бих редуцирал броят на арлиите с 1/2. Имайте предвид, че през епохата на Ранното Средновековие, напрактика до Индустриялната революция, армии с численост от п8рядъка на 50 000 души са много големи и са по-скоро изключение .Войска от 60000 души за Ранното че 7 Късно Средновековие е изкючително голяма като шисленост и е истонски логистичен кошмар нейното изхранване. Още повече, тацифра 63000византийска армия, може сщда е вярна за цялата армия на Византия / тук се вклшва съвкупият военен ефектив на действащата/полева армоя и гарнизоните/. Със сигурност, Византия не е опразнила гарнизоните на крепостите в Мала Азия / на границата с Арабите, които са истинската, несравнимо по-голяма заплаха за Византия/.
Така че количествата за войските на Византия и на Българското царствпо са завишени! Това ищобаше по никакъв не омаловажава значението, последиците и престижа от бългрската победа в битката.
На Визнтия дълго и държи влага това поражек7. Близо 50 години.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Сеп 2017, 19:35       Заглавие:  Re: 1100 години от битката при Ахелой
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 12 Сеп 2017, 19:24
Мнения: 3
Откриване на теч от тераса винаги е сложно начинание. Трудоемкото откриване се дължи откритите площи. Правенето на термографска диагностика е много трудно с по-големи грешки и отклонения.


Последна промяна mrsuperman на 29 Май 2018, 19:34, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 17 Фев 2018, 13:41       Заглавие:  Re: 1100 години от битката при Ахелой
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 17 Фев 2018, 11:17
Мнения: 5
Едно от най-важните и решаващи сражения в българската история.

Изживейте вдъхновението, като разгледате каталога ни от колекции обзавеждане за баня, включващи водоустойчиви мебели и санитарен фаянс.

Разнообразни чаршафи за вашето легло от DOMO TEX. Богат избор на модели и цветове.

Ключар София и Автоключар за аварийни ключарски услуги - отключване на апартаменти, автомобили, каси и др. Изработка на всякакви видове ключове.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 5 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 5 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer