logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 22:29




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 273 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 15:10       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Ivo 77 написа:
2. При недостатъчна подготовка и недобра презентация на оръжието... точката я няма и може да мине известно време докато я намериш или иначе казано, трябва си работа за да усвоиш добре РД.
3. Има особености при отваряне на ъгли, но ми е трудно да го обясня само с думи без да го демонстрирам и ще се въздържа. Свързано е с възможност да простреляш укритието си и....оф, не мога.


Да, трябва си работа за РД-то! Пробвах с РД веднага от кобур - нищо не стана. Промяна на техниката си трябва, и то доста! И то след като си усвоил работата със спусъка и всичките други тънки моменти. А за CQB направо си не става, или там нещата са още по-сложни. Та, дали има смисъл човек допълнително да си усложнява живота - всеки сам за себе си преценява. За дългото - определено! За късото - ако нямаш проблем със зрението, аз лично не бих се вкарал в подобен филм, не и на този етап.

От видеото иначе, първи в листата на Скот Джедлински - Trijicon DMR, а веднага след това - Holosun. Браво на китайчетата!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 15:24       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
Mad Dog написа:
- Габаритите на оръжие с РД го правят изключително неудобно за ежедневно носене - т.е. ако пистолета Ви е с "двойна употреба" - хем за носене хем за спорт просто ще ми се окоти котето ако решите да го носите. Това че няма кобури е едно на ръка


Е, хайде сега, ежедневно нося оръжието си (с РД) и не усещам никаква разлика с и без РД. Кобури - вече има достатъчно хора в БГ, които изработват всякакви кобури по поръчка. А и по нета може да се поръча.

Mad Dog написа:
- Мърфи устойчивост..... Ми като всичко с батерии ... устойчивоста на подобно устройство към Мистър Мърфи не е голяма. Да мърдат и механичните мерници - но тези гаснат.


В последните една-две години, качеството на РД за КНО се повиши значително. Да, може да се прецака, но не е много вероятно. Този, който съм го монтирал на спортното, малко под 1000лв., вече 6 месеца, доволно стрелба... проблеми нула, с нищо. Иначе като цяло си прав, РД на сериозна марка, почти 900 лв., от лек удар отгоре върху корпуса, същият се изкриви и спука лещата. Пък с по-евтини и аз съм имал проблеми.

Mad Dog написа:
От "Тактическа" гледна точка- 50/50 - все пак пистолета е резервно оръжие.


Ако имаш предвид, армейска "тактическа" гледна точка, това е така. Но от цивилна (в това число и полицейска) "тактическа" гледна точка, в повечето случаи, пистолетът е основно, а не резервно оръжие.

Mad Dog написа:
На дистанциите на което може да Ви се наложи самоотбрана РД то е безмислено.


Ми не е точно така. За самоотбрана, може би, но
института на НО, допуска защита живота и здравето на трети лица, а не само на твоето.
Ако си пиеш кафето на терасата и видиш как някой като Петко от Лясковец влиза в двора на детската градина, която е на 30 метра от теб, и започне да стреля по децата, законът ти дава право да използваш оръжие. Не е много вероятно, но все пак....ти горе го посочи - чичко Мърфи.

Всичко по-горе е лично мое мнение и има за цел да даде максимален обем информация на някой, който обмисля евентуално закупуване на РД за КНО. Изразеното ми несъгласие с някои от нещата, написани от колегата, са израз на различна гледна точка върху посочените абзаци и не са самоцелно оспорване на неговото мнение.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 15:40       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Mad Dog написа:
Та....
1. Плюсове:
- По бърза и по прецизна стрелба особенно на дистанции над 7 метра.


Аз бих казал, 20+ метра. Сега подготвям нов дрил за "пистъл" форума, ако Гейб Уайт го одобри - ще ми е трети - с десет "хедшота" по ИДПА мишена на 23 метра от кобур в рамките на 3 секунди за изстрел.

Ако излезе в големия ефир, от един много по-голям "pool" от стрелци на практика ще се види дали и доколко помага РД-то на големи за пищов дистанции по малки цели за време. Там всеки пише с какво стреля.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Мар 2021, 15:42       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 25 Яну 2008, 11:16
Мнения: 950
Ivo 77 написа:

Е, хайде сега, ежедневно нося оръжието си (с РД) и не усещам никаква разлика с и без РД. Кобури - вече има достатъчно хора в БГ, които изработват всякакви кобури по поръчка. А и по нета може да се поръча.


Ми аз с кобурите проблеми нямам (правят ми братята украинци от АТА Гиър квото си поискам), но ми се вижда оверкил.

Ivo 77 написа:

В последните една-две години, качеството на РД за КНО се повиши значително. Да, може да се прецака, но не е много вероятно. Този, който съм го монтирал на спортното, малко под 1000лв., вече 6 месеца, доволно стрелба... проблеми нула, с нищо. Иначе като цяло си прав, РД на сериозна марка, почти 900 лв., от лек удар отгоре върху корпуса, същият се изкриви и спука лещата. Пък с по-евтини и аз съм имал проблеми.

Ползвал съм такъв от средният клас (Шийлд) за офсет на 45 градуса. Брах доста ядове и го разкарах накрая. Триджикън РМР тука е скъп, могат да ми донесът от САЩ ама предпочитам да си взема още един калашник за тези пари.

Ivo 77 написа:

Ако имаш предвид, армейска "тактическа" гледна точка, това е така. Но от цивилна (в това число и полицейска) "тактическа" гледна точка, в повечето случаи, пистолетът е основно, а не резервно оръжие.


Ако говорим за тактика на ниво градско носене може би да. Иначе карабини, гладкоцевни тава анава.... При полицаите тези които се предполага да работят в "тактическа" среда пищова също им е резервно оръжие като правило.
Отделно имам КПОС Скаут. И на него седи РД.

Ivo 77 написа:
Ми не е точно така. За самоотбрана, може би, но
института на НО, допуска защита живота и здравето на трети лица, а не само на твоето.
Ако си пиеш кафето на терасата и видиш как някой като Петко от Лясковец влиза в двора на детската градина, която е на 30 метра от теб, и започне да стреля по децата, законът ти дава право да използваш оръжие. Не е много вероятно, но все пак....ти горе го посочи - чичко Мърфи.

Ако си пия кафето на моята тераса - може да си избера между 7.62х39, 223 Рем и .308 :) Както вече казах - за мен пистолета е за самоотбрана и бекъп. За основно не бих разчитал на него. Може би (с много условности) в КПОС а.

Всичко по-горе е лично мое мнение и има за цел да даде максимален обем информация на някой, който обмисля евентуално закупуване на РД за КНО. Изразеното ми несъгласие с някои от нещата, написани от колегата, са израз на различна гледна точка върху посочените абзаци и не са самоцелно оспорване на неговото мнение.

Да де...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 25 Мар 2021, 02:13       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Според мен РД на пищов е малко като да си сложиш Ohlins/KW окачване на колата - това няма да те направи по-добър шофьор, но ще ти позволи да "изтискаш" повече от платформата. За целта обаче трябва всичко да е на лице, забравиш ли fundamentals каквото и да сложиш по оръжието кел файда.
А това до колко е необходим в "реалния" свят, мисля че адекватно мнение може да даде само някой който има сходен опит както с механични така и с РД. Аз още не съм там - горе доло на всеки патрон изтрелян с РД (G34+RMR) имам 10-15 изтреляни с механика (G45 OEM нощни), но мнението ми като цяло се покрива с това на колегата Mad Dog.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 10:16       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Здравейте!

Изключително интересна и информативна тема, особено за начинаещи в стрелбата като мен, които си мечтаят един ден да стигнат ниво за изстискване на платформата, а и нямат никакъв опит с каквито и да било оптики.

Четейки и проучвайки ми се породиха няколко въпроса. Уббо, твърдиш че се иска промяна в техниката. Ако човек все пак е преценил, че иска да ползва РД, няма ли логика да инвестира времето в тренировки за това, с което ще се стреля? Ако позицията ти е - тези 1000+ лева в тренировки и патрони ще те направят по-добър стрелец - съгласен на 100%, опитвам се да разбера РД - би ли "маскирал" проблеми по фундамента (стойка, хват, спусък)? Иво 77 твърди, че даже помага да се диагностицират бързо проблеми с тези фундаменти. От друг колега с РД във форума знам, че на него много му помага да изчиства спускането при сухи тренировки, защото точката "бяга" много.
Също така, колко различна е техниката на презентиране. В крайна сметка при сетъп с високи мерни прибори, които да се виждат заедно с точката, не би ли трябвало картинката да е точка върху мушка? Или очите гледат малко над мерната линия при ползване на РД?

Те станаха много въпроси, ама аз чета от години форума и чак сега набрах смелост да пиша та съм насъбрал :) Та ако мога да обобщя питанията в един въпрос. За начинаещ стрелец РД + тренировки няма ли даде по-добър резултат, по-бързо (за техника говорим), или е по-добре да се мине хубаво през фундамента с изчистена платформа и после РД? Приемаме, че стрелецът така или иначе смята един ден "да сложи точката" :)

Благодря ви предварително за отговорите!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 10:31       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
hyankov написа:
Уббо, твърдиш че се иска промяна в техниката.


Не твърдя, а споделям лично скромно мнение, с което не задължавам никого с нищо. :-) За ежедневно носене предпочитам да ползвам по-ниски мерни прибори, пробвах се и веднъж да стрелям без предварителна подготовка с Глок с "Триджикон" - и нищо не се получи. Точката я няма! За да видя точката, установих че е нужна корекция на фините настройки на техниката. А вече колко ще ти стъпи това като технологично време - не знам, слабо ме и интересува.

За "пистъл форума" съм пуснал челиндж - 10 хедшота от скрит кобур на 25 ярда /23 метра в рамките на 2,5 секунди за изстрел:

https://www.youtube.com/watch?v=aHSdncIX_ik&t=6s

Да, за дългото е друго, но КНО да се насилва на по-големи дистанции по цел с подобна големина - не виждам смисъл. А дали с РД ще сваля четвърт секунда от изстрела?! След няколко месеца тренировки - най-вероятно да, но засега предпочитам да се концентрирам върху нещо друго, вместо излишно да си усложнявам живота.

И да повторя - РД-то ти помага да виждаш/ да се премерваш по-добре, но не и да СТРЕЛЯШ по-добре! В случай, че на някого му бягат ключови фундаменти от стрелянето - РД-то няма да му помогне.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 10:56       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Благодаря ти за бързото включване!

Rangemaster drills ми е любимата секция тук и се надявам скоро да се похваля (или посрамя) с моите резултати. Много ми хареса методиката ти по подготовка преди същинския дрил.

Въпросът ми беше малко по-различен. Имах предвид дали РД пречи на по-бързото усвояване на фундамента, помага или няма значеиние. Например - ти си инструктор, утре при теб идва един новобранец, който иска да го научиш да стреля. Ще тренира колкото и каквото му кажеш, но в крайна сметка иска да стреля с РД. Та въпросът ми не е дали ще почнеш от фундаментите (това поне за мен е ясно), а дали при тези начални условия ще почнеш от гола платформа или ще работите от самото начало с РД?

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 11:46       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
hyankov написа:
Например - ти си инструктор, утре при теб идва един новобранец, който иска да го научиш да стреля. Ще тренира колкото и каквото му кажеш, но в крайна сметка иска да стреля с РД.


По принцип избягвам да се засилвам да приказвам и върша неща, от които не разбирам. От стрелба с пищов с РД не разбирам, съответно ще препратя въпросния обучаем към друг инструктор.

А и виж как е в Америка - Скот Джедлински, който стреля и разбира от РД-та (този от видеото на първата страница), само той прави специализирани курсове по стрелба с такива. Докато Гейб Уайт, който също е колос в пистолетното стреляне, се въздържа от елаборации по темата, като същият се ограничава единствено до съвети относно избора на подходящите механични мерни прибори.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 12:01       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Разбирам. Благдоаря ти за споделеното мнение!

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 14:35       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
hyankov написа:
Та ако мога да обобщя питанията в един въпрос. За начинаещ стрелец РД + тренировки няма ли даде по-добър резултат, по-бързо (за техника говорим), или е по-добре да се мине хубаво през фундамента с изчистена платформа и после РД? Приемаме, че стрелецът така или иначе смята един ден "да сложи точката" :)


Здравей и ти.
И аз като колегата ще споделя мнението си без да ангажирам никого с него.
Усвояването на фундаментите на стрелбата нямат нищо общо с това дали имаш РД или не. Стрелбата е като всяка една дейност или като строежа на къща - първо се поставят основите, а след това се мисли за дограмата. РД (в моята метафора явяващ се дограмата), за начинаещи, аз лично не препоръчвам. Всеки един колега, който не е на определено ниво и на когото съм дал пистолета си, след като го насочи към някаква цел, ми е задавал въпроса "Това откъде се включва?".
Мускулната памет, движението, техниката..., които са нужни за да хванеш бързо равна мушка са същите, които ще ти позволят да виждаш точката при всяка една презентация на оръжието.
Да, при работа/тренировка с РД си има специфики, (посочил съм ги в първия си пост по темата), но те идват и имат значение на по-късен етап от израстването ти като стрелец, а не в началото.

hyankov написа:
Здравейте! Иво 77 твърди, че даже помага да се диагностицират бързо проблеми с тези фундаменти.


Това донякъде е така, но... връщаме се пак към написаното по-горе. За да диагностицираш въпросните проблеми, трябва да имаш вече необходимите познания/умения, които да ти позволят да направиш обратна връзка с оръжието си и оттам да ти помогнат при диагностиката, или иначе казано, за да намериш нещо, трябва да знаеш къде да търсиш и какво да гледаш (някой трябва да те научи на това).

В заключение мога да кажа, че според мен в началото е по-добре да се инвестира в тренировки, курсове, обучение и боеприпаси, където да се усвоят фундаментите на стрелбата и чак след това да се мине на РД, където вече да се тренират и специфичните моменти при работата с него.
Както и Убото посочи, има инструктори, които водят такива курсове.

Има още много аргументи, които могат да се посочат, но е невъзможно това да стане в един пост.

П.п. Горното представлява САМО мое лично мнение, с което се надявам да съм бил полезен.

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 17:27       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Ivo 77 написа:
И аз като колегата ще споделя мнението си без да ангажирам никого с него.


Супер, много благодаря за което!
Инвестицитя в инструктори, боеприпаси и тренировки е на първо място и в хипотетичната ситуация не е засегната от покупката на РД.

Ivo 77 написа:
според мен в началото е по-добре да се инвестира в тренировки, курсове, обучение и боеприпаси, където да се усвоят фундаментите на стрелбата и чак след това да се мине на РД, където вече да се тренират и специфичните моменти при работата с него.


Точно това ме интересуваше. Ще трябва да се дефинира и "определено ниво", но това на тренировките с инструктора. Благодаря! Мненията ви са много ценни!

Иво, ако позволиш още два, свързани въпроса - ползваш ли по-високи механични прибори за co witness и, ако ползваш, каква картина виждаш? Точка върху мушка или погледът е малко над мерната линия, съответно мушката е малко под точката? Не знам дали се изразих правилно или дали има много смисъл във въпроса, но надявам се ме разбра.

EDIT:
След известно търсене попаднах на това видео, което засяга въпросът относно точката и механичните мерници. Не знам дали изразенето мнение е достоверно, но поне е отправна точка за проучване.
https://www.youtube.com/watch?v=tpkb0Ly ... geDynamics

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 20:35       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 28 Яну 2014, 21:31
Мнения: 290
hyankov написа:
Иво, ако позволиш още два, свързани въпроса - ползваш ли по-високи механични прибори за co witness и, ако ползваш, каква картина виждаш? Точка върху мушка или погледът е малко над мерната линия, съответно мушката е малко под точката? Не знам дали се изразих правилно или дали има много смисъл във въпроса, но надявам се ме разбра.


На работния/ежедневния съм с co-witness, на спортното - не, там просто няма смисъл. Най-много да не завърша някоя сцена... голяма работа.
За картината:
Аз си прострелвам първо точката и отделно от мерните прибори. Последните просто ги центрирам при поставянето им така, че при равна мушка, точката да е на едно ниво с мушката, гледано по хоризонтала, по вертикала - където дойде (това зависи от височината на мерните прибори, както и от дистанцията, на която е прострелян РД).

Ако разбирам правилно въпроса ти, то това, което виждам при стрелба, е точката, която е в центъра на стъклото и върху целта и е видимо над мушката, или иначе казано, въобще не виждам равна мушка. Тоест, по вертикала, при стрелба, най-отгоре е точката, после мушката, а най-отдолу е мерника.
Сега пък аз на свой ред не знам дали се изразих разбираемо.

hyankov написа:
EDIT:
След известно търсене попаднах на това видео, което засяга въпросът относно точката и механичните мерници. Не знам дали изразенето мнение е достоверно, но поне е отправна точка за проучване.
https://www.youtube.com/watch?v=tpkb0Ly ... geDynamics


Според мен този пич е доста в час с РД и може да му се вярва, но всеки преценява за себе си

_________________
https://www.facebook.com/profile.php?id ... tid=ZbWKwL


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 20:39       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
ubboto написа:
И да повторя - РД-то ти помага да виждаш/ да се премерваш по-добре, но не и да СТРЕЛЯШ по-добре! В случай, че на някого му бягат ключови фундаменти от стрелянето - РД-то няма да му помогне.


С това може да се прилкючи темата :tu: Ако някой току що започнал да стреля, използването на РД ще го направи бавен и неповратлив. Винаги ще търси отговора в това малко стъкълце, така както днешните деца веднага тичат на скрина да видят колко прави 2+2-1.

Ivo 77 was more elaborate.

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Апр 2021, 22:14       Заглавие:  Re: Ред Дот за пищоф, защо .. и още
 
Eкспериментатор
Eкспериментатор
Offline

Регистриран на: 18 Фев 2019, 18:00
Мнения: 24
Ivo 77, точно за това питах. Много изчерпателен отговор и по същество.

Много благодаря и на двамата за споделения опит и съветите! Надявам се не изместих твърде много фокуса на темата.

_________________
Христо Янков
КДС Левски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 273 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 19  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 45 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer