logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:08




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 20:58       Заглавие:  Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ще помоля за съвет от някой с опит или необходимите знания :)

От доста избиране, съм се спрял на тази карабина:

Haenel CR 308

Във ВИП-а я имат налична с 16.65" цев, но се предлага и с 20". Цената поне в Германия е близка за двете цеви.

Иначе си поиграх с нея - солидна изработка, и най-важното - има си всичко, което иначе би се наложило да тунинговаш.

Една двунога и оптика и си готов.

Та мисълта ми е има ли смисъл да се напъвам за 20" цев.
Ще се ползва за лов на черни космати грухтящи създания, през останалото време за любимият ми спорт "стрелба за кеф"


Ако пък някой вече има такава, с голямо удоволствие бих пуснал някой друг фишек


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 04 Фев 2021, 22:56       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
rosen71 написа:
Ще помоля за съвет от някой с опит или необходимите знания :)

От доста избиране, съм се спрял на тази карабина:

Haenel CR 308

Във ВИП-а я имат налична с 16.65" цев, но се предлага и с 20". Цената поне в Германия е близка за двете цеви.

Иначе си поиграх с нея - солидна изработка, и най-важното - има си всичко, което иначе би се наложило да тунинговаш.

Една двунога и оптика и си готов.

Та мисълта ми е има ли смисъл да се напъвам за 20" цев.
Ще се ползва за лов на черни космати грухтящи създания, през останалото време за любимият ми спорт "стрелба за кеф"


Ако пък някой вече има такава, с голямо удоволствие бих пуснал някой друг фишек

Роска, за грух и 16 ще ти върши работз, за точна стрелба също, но за прецизна съм скептичен

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 03:31       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Бих ти предложил и да провериш, какви са опциите в последствие да си купиш ъпър .308 с 20 инчова цев, или 6.5 крийдмор за същата пушка.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 07:00       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 23 Май 2020, 20:33
Мнения: 225
Местоположение: IL, USA
Това което трябва да имаш на предвид при покупката на АР10 е че няма единен стандарт както за АР15, не винаги частите от една стават на друга, което може да проблем при подръжката/тунинга за в бъдеще.
Като цяло има три типа които са популярни и още един куп които не спадат към тези групи.
Това са:
- SR25 тип ресийвър - по известни фирми които ползват този формат са Knight Armament, LMT и LaRue
- DPMS тип ресийвър - освен DPMS, доби голяма популярност Aero M5 ресъвър сет-а, JP използват такъв формат за някой от техните ресийвъри, има и още други фирми, но тези са най-известните.
- Armalite използват също такъв който прилича на SR25, но не пасва, отделно имат два модела с различни пълнители...
- Освен тези има и други видове които са си уникални и не можеш да ги сложиш на друг вид, например JP LRP-07, GAP10, Seekins Precision която въпреки че изглежда като SR25 си е уникално животно.
Преди няколко години излезнаха така наречените small frame ресийвъри...абе кашата е пълна.
Какво пасва тогава - спусъци, буфери, приклади дръжки, разните бутони за управление, пружинки в повечето случеи..

Конкретно за Haenel-a нямам наблюдения, знам че ги водят висок клас та предполагам всичко ще е наред.
Ресийвърите изглеждат като DPMS стандарта, но дали това е така само компанията може да каже, това че е с бутало също ти ограничава избора на резервни/перформанс части.

Относно дължината на цевта, аз лично не бих (и не се) занимавал с такива над 16инча в 7.62х51, просто не виждам смисъл. В последните години даже и армиейските пушки като HK417 (US, DE) и LMT MWS (UK, NZ, Est) минаха на 16 инча цеви за DMR използване.
Ако искаш нещо за прецизна стрелба над 1км и 16+инча цев скачай на 6.5мм.

Ако говорим за АР10 като цяло, някой по-стари образци или такива от кофти фирми могат да са капризни, също така много често са и овергаснати, което ако всичко останало е наред не е проблем. Ако слагаш заглушител обаче може да почнат да правят мизерии, в такъв случей регулируемия газов блок е задължителен.

Незнам до колко и кои фирми в Бг са разпространени, но бих те посъветвал да прегледаш и за нещо което е с по-универсални части от Haenel-a, може да ти спести ходене по мъките.

_________________
“That rifle on the wall of the labourer’s cottage or working class flat is the symbol of democracy. It is our job to see that it stays there.” - George Orwell


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 10:52       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Amazon написа:
Бих ти предложил и да провериш, какви са опциите в последствие да си купиш ъпър .308 с 20 инчова цев, или 6.5 крийдмор за същата пушка.


Това в БГ е близко до Mission impossible :)

Modular написа:
Конкретно за Haenel-a нямам наблюдения, знам че ги водят висок клас та предполагам всичко ще е наред.



Поне сравнявайки я с някои други, на пръв поглед мога да кажа, че ги бие.
Относно ъпгрейд или тунинг, както писах, не виждам смисъл и нужда от нищо. Има си всичко двустранно, буталка с регулиране е, приклада и дръжката са стандартните mil-spec AR-15, а дръжката е регулируема.

Големи дистанции чак няма да гоня, но аз с моята пиклива АР-ка в .223 си стрелям на 4-500 м и уцелвам...

Прикачени файлове:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 10:57       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 17 Ное 2011, 14:41
Мнения: 942
Местоположение: ДелиорманА
Вземи си един Savage MSR 10 Hunter и си супер за това което искаш!Има ги в България! :tu: Не се занимавай с бутални екзотики :tu:

_________________
Светослав Ефтимов КДС"Аргус"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 11:12       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31369
Местоположение: Sofia
бутало, голям калибър и точна и далечна стрелба с къса цев са едни неща които си противоречат

почти няма да има патрон в 308, който да изгаря барута му на 16 инча, дори 20 си иска релоад с бързи барути

ако някой има такава къса 308мица измерете скорости/енергия и ще видите

късите 308, ги ползват за субсоници, но с доста различни стъпки от стандарта

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 11:41       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
axiles11 написа:
Вземи си един Savage MSR 10 Hunter и си супер за това което искаш!Има ги в България!


Гледал съм го...не ми хареса.

Ivo III написа:
бутало, голям калибър и точна и далечна стрелба с къса цев са едни неща които си противоречат

почти няма да има патрон в 308, който да изгаря барута му на 16 инча, дори 20 си иска релоад с бързи барути


Аз затова си мисля за 20", но точна и далечна стрелба не визирам 1км...

Това оръжие си е чисто военна пушка, пусната за цивилния пазар без автоматика.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 11:57       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Стрелец
Стрелец
Offline

Регистриран на: 31 Юли 2014, 18:52
Мнения: 47
Здравейте, имам H&K MR308 A3 28. Ако сте около София може да постреляме. Цевта е 16.5",смених хандгарда и спусъка. За лов си направих 100 и 110 gr. патрони. Скоростите са 900 и 880 м/с съответно. 150gr. солиди дават около 800 м/с. Най-добра група прави с 175 gr Scenar L, скорост 730 м/с.
Не съм стрелял по животно с нея, но пушката е тежка (или по-скоро аз не съм физически много силен), от ръка дори и със супресор контрола ми е труден.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Фев 2021, 12:08       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
sp_y написа:
Здравейте, имам H&K MR308 A3 28. Ако сте около София може да постреляме. Цевта е 16.5",смених хандгарда и спусъка. За лов си направих 100 и 110 gr. патрони. Скоростите са 900 и 880 м/с съответно. 150gr. солиди дават около 800 м/с. Най-добра група прави с 175 gr Scenar L, скорост 730 м/с.
Не съм стрелял по животно с нея, но пушката е тежка (или по-скоро аз не съм физически много силен), от ръка дори и със супресор контрола ми е труден.


Благодаря за предложението, ще го имам предвид. Принципно това е и другата опция, която обмислях.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Фев 2021, 20:52       Заглавие:  Re: Избор на АR-10
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
Ivo III написа:
бутало, голям калибър и точна и далечна стрелба с къса цев са едни неща които си противоречат

почти няма да има патрон в 308, който да изгаря барута му на 16 инча, дори 20 си иска релоад с бързи барути

ако някой има такава къса 308мица измерете скорости/енергия и ще видите

късите 308, ги ползват за субсоници, но с доста различни стъпки от стандарта

Имам приятел който притежава НК 417 с 20 "цев махна металните/ механични мерни прибори ( мерника бе подобен като на G3 ) и монтира спрямо дистанцията съответната оптика ( притежава две оптики на IOR , като и двте са в първа фокална малката е от 1-10, а голямата е 4-28 с тубос 40...) Въпросния човек днес стреля за сефте на 750 метра, като ползваше куршуми Spears HPBT 168 gr и спокойно си целеше гонг с диаметър 30 см ....е не е модния 6,5 СМ или 6 мм но като за лаик се е справил . Мисля, че че испее и на по- голяма дистанция.
П.П. Безценния е само с един фабричен огнепрекривател и е бутален. Патроните са подавани директно от пълнителя .
П.С. барута е NCD 02R

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 11 мнения ] 


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 33 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer