logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 03:26




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2020, 15:39       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8102
Местоположение: USA, FL
rdgeorgiev написа:
Иначе вярно, че на въпроса защо му е на цивилен нападателно оръжие, трудно може да се отговори смислено.
Gun Lobby беше моя интерпретация но съм напълно съгласен с линията на мислене...
А на тоя въпрос има един единствен отговор, който е абсолютно безапелационен в смисъла на основният Закон в Щатите
( и се извинявам за оф-топика, че намесвам Щатите, още един чужд термин...) и не е никак труден за отговор:

...shall not be infringed ! :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2020, 15:46       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8102
Местоположение: USA, FL
tojito написа:
Не казвам, че е перфектен дрил
Стигне ли се до такова стреляне, всяка техника се превръща в "инструмент"... За минималното време с което разполагаш за реагиране, трябва да прецениш кой инструмент да използваш, да "бръкнеш в кутията" и да го "извадиш" и после чак се разбира дали си имал достатъчно опит или късмет да извадиш правилният "инструмент"...
СЪс всичките си недостатъци и предимства, и Мозамбика е инструмент, и то доста добре използван в конкретна историческа ситуация от конкретни подразделения...
Аз много обичам да го стрелям, не че имам каквото и да е общо с горното, просто виждам смисъл да не се връщаш за контролен изстрел... :DD

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2020, 16:02       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
tojito написа:
Аз си признавам, че се затруднявам в преобразуването на грейнове, MOA, MIL в понятни за мен величини и тяхното практично приложение в стрелбата :-D

И аз съм така, но поне за MOA разбирането ми е, че на всеки 100 ярда/метра големината на зоната на попаденията на всеки 100 ярда се умножава по цифрата на стотицата. Като на 100 ярда ъгъла от една минута( 1МОА ) ще създаде окръжност с диаметър 1 инч.

Само като пример. Ако имаш ловно АК производно и с него от опора вкарваш попаденията на 100 метра в диаметър от 4 инча (10 см) то значи, че комбинацията оръжие-стрелец-патон има рочност 4 МОА. За 400 метра умножаваме по 4 и се получава 16 инча, или към 41 сантиметра кръг. Демек, не е добра идея на лов да стреляп на такова разстояние, дори по неподвижна цел, защото е много вероятно само да раниш животното, ако изобщо го уцелиш.

Вече за настройките на оптиките в MOA нека някой състезател обясни как се променя точката на попадение с набирането на 1 MOA в зависимост от разстоянието. Те разбира се хората си ги имат разписани на листче тия неща щото зависят от патрона, ама все пак.

Съжалявам ако обяснението е прекалено лаишко.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2020, 16:39       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Изображение
Изображение
Изображение

Тогава тази група означава ли, че грубо разбира се е 1 МОА? За протокола това е на 100м., на механика, около 2,5см на 2,5см


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2020, 16:47       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
Да, така ми изглежда - около 1 МОА. Мери се от център на попадението до център. Или от ръб до ръб и се вадят 7.62 мм.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2020, 21:58       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Бааа ... начи поне единия от 3те компонента е много - добре: пушка, патрони или аз :-D


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 02:49       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8102
Местоположение: USA, FL
Господа Офицери, контролно метам едно око и виждам, че има интерес и доста добро участие и не много приказки в страни от темата (offtopic).
Мога ли да предложа нещо: Защо не се концентрираме в-у нещо по-полезно от колкото безразборно коментиране на понятия и термини ?
Защо не започнем с нещо като:
Основи на работа с късо огнестрелно оръжие: (например, сигурен съм, че ако има друга формулировка, някой може да я предложи)
... и да подкараме някакви кратки обяснения или дефиниции за стойка, хват sight picture и т.н.т.
Гледам много от участниците не дават техни лични предпочитания а просто съобщават общоприети положения. Това може да е доста добра платформа за неутралност. Сигурен съм, че има хора които могат да обяснят една популярна стойка и няколко разновидности на хват, със или без заключени лакти, без да обявяват кое е "най-доброто" защото тогава темата натурално ще стане говорилня... В този аспект спокойно може да се направи едно сравнение - "спортистите" предпочитат еди-какъв си хват защото еди какво си, военните имат друга техника която диктува други неща като:... Това хем ще бъде интересно да се чете, хем би трябвало да е по-сбито, да не отегчава но да систематизира някой прости термини, би било само от полза на всички нови, че и стари членове, не мислите ли ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 09:19       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
.38 Super написа:
Сигурен съм, че има хора които могат да обяснят една популярна стойка и няколко разновидности на хват, със или без заключени лакти, без да обявяват кое е "най-доброто" защото тогава темата натурално ще стане говорилня... В този аспект спокойно може да се направи едно сравнение - "спортистите" предпочитат еди-какъв си хват защото еди какво си, военните имат друга техника която диктува други неща като:... Това хем ще бъде интересно да се чете, хем би трябвало да е по-сбито, да не отегчава но да систематизира някой прости термини, би било само от полза на всички нови, че и стари членове, не мислите ли ?

:tu:
Точно!
Кратко и ясно.
Както са речниците.
Да бъде сухо, сбито, ясно и да носи по скоро идеята на справочник.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 11:15       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
.38 Super написа:
Сигурен съм, че има хора които могат да обяснят една популярна стойка и няколко разновидности на хват, със или без заключени лакти, без да обявяват кое е "най-доброто" защото тогава темата натурално ще стане говорилня...

И за чий да си правят труда да го правят?! За да почне пак някой комплексар да им ръси личностни квалификации като му свършат аргументите по същество ли?! Е, аз определено мислА този път да се въздържа - от сърце желая успех на останалите потенциални ентусиасти!

От друга страна, в "нет"-а вече на практика има всичко. Та, пускайте "скрийншот"-ове от "тубата", и газ на размислите и страстите! Язе отивам за пуканки.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 18:53       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8102
Местоположение: USA, FL
ubboto написа:
За да почне пак някой комплексар да им ръси личностни квалификации като му свършат аргументите по същество ли?!
Геле излишно се вкарваш в драми, когато фактите говорят няма кой да им опонира.
Не те карам да правиш нищо щом не искаш въпреки,че мисля че имаш какво да формулираш но както си писал вече по други поводи - защо за проба не формулираш конкретно хвата с който ти например стреляш дриловете ? Кой ще ти опонира че не е правилен като не може да ти бие таймера ? За това приказвам - даваш си определението и си до там, който може да каже нещо ще го направи, ако някой ти приказва неща които не смяташ за правилни или които си обяснил вече, просто не му отговаряй, какво по-лесно от това...
Аз не разбирам - контактуваш от години с американците, които не вкарват по принцип толкова страсти дори когато се карат за нещо, толкова ли е трудно да се прави това нещи и тука ?

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 20:19       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Айде някой от “американските” братя да хвърли малко светлина върху нещо!
Каква точно е историята между pistol и нормалната карабина?
Въобще не мога да схвана причината за тази разлика!


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 20:52       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
tojito написа:
Айде някой от “американските” братя да хвърли малко светлина върху нещо!
Каква точно е историята между pistol и нормалната карабина?
Въобще не мога да схвана причината за тази разлика!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Аз съм все още българче, ама да споделя че цялата работа е заради законови врътки. Късата пушка, или карабина с под 16 инча цев, е държавно регулирана. Вика се SBR(short barrel rifle). Притежанието и е PITA - регистрира се в ATF(агенцията за оръжия и алкохол), плащат се няколко стотачки данък и не можеш да я изнасяш от щата без специално разрешение.

За да се заобиколи този антикоституционен закон, хората махат приклада и хоп - става “пистолет” и вече не подлежи на такива регулации. На мястото на приклада се слага приклад с гривна, който да може да се използва и за стреляне с една ръка. Нещо като бойните прашки.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 20:54       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
А това за всички щати ли е или е само за някои?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 30 Окт 2020, 23:00       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
tojito написа:
А това за всички щати ли е или е само за някои?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Мисля че е федерална регулация - демек за всички. Също както бана за автоматични оръжия от 80-те.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 31 Окт 2020, 08:31       Заглавие:  Re: Оръжейна терминология
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
Добре де, все чета за тоя бан а постоянно изскачат клипове с автоматично в цивилни! Ама там май има друг режим?


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 24 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer