logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 28 Мар 2024, 23:11




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2020, 21:16       Заглавие:  Нужда от съвет за карабина
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2011, 11:34
Мнения: 201
Местоположение: Варна
Здравейте,

Може би въпросът ми не е съвсем за тук, а по-скоро за някой ловен форум, но в ловните форуми масовото ниво е ниско.

Имам нужда от съвети и предложения за карабина. Предпочитам .308, но приемам и .223 (не знам дали няма да преглътна и 7,62х39). Ще се ползва за стрелба по мишени и лов (според калибъра). Търся добра комбинация от точност/тегло/размер/надеждност, но най-вече - да ми радва окото (знам, че е особено субективно). Бих предпочел да има възможност за супресор, да има пикатини(станаг). Проблемът идва, че държа да е самозарядна и с милитъри дизайн, а много малко такива се предлагат у нас. От това, което има по магазините, харесвам Зиг 716/516, но като че ли предпочитам да не е на АР платформа - не знам защо - няма против да бъда убеден в обратното. Зиг 550/551 също е приемлив вариант, както и клонингите на ХК Г3, но такива у нас не съм виждал. Не съм виждал и ФН Скар или МВС на ЛМТ (в която ми допада възможността за лесна смяна на няколо калибъра).

Стана доста объркано, но аз самия не съм наясно какво точно искам и се надявам на предложения и препоръки за подобни карабини в тези калибри, които да мога да си купя в България.

П.П. Станах ловец преди години с една единствена мисъл - да мога да имам Бенели М4 и Валтер ВА2000 - беше любов от пръв поглед и към двете. Взех Бенелито почти веднага (тук, от бат’Данко). Такъв Валтер обаче няма как да си купя, макар и да излизат веднъж на 5 години предложения в УСА - не са ми по джоба, а и не мога да се класирам по аукционите. Та по тази причина - искам да имам нарезна карабина, но не знам каква - ще съм благодарен за всяка идея и помощ.

_________________
If you suck at shooting, you’ll still suck. However, it will be more fun to suck at shooting if you’re shooting a JP Enterprises rifle.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2020, 21:43       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Sheriff написа:
но като че ли предпочитам да не е на АР платформа - не знам защо - няма против да бъда убеден в обратното.


Колега, аз по твоя път съм минал. Повече от година си избирах пушка. Оказа се по трудно от кола и жена, взети заедно :)
Но както сам описваш какво искаш, АР-ката най покрива желанията ти. Има и в .308 и в .223.

Върви на някое стрелбище, постреляй, пък тогава решавай.
Аз никога не съм съжалил за избора си.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2020, 22:12       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Online

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Добре дошъл и в този раздел на форума, шерифе!

Дано да намериш това, което търсиш! Не го слушай Росен, че било трудно като избора на жена - далеч по-лесно е, а и отърването е в пъти по-лесно :wink:

Аз мога да те посъветвам единствено да пробваш при възможност. Най-малкото в магазина да помяташ из ръце, да пробваш да прикладваш бързо, да щракнеш на сухо...

Всички оръжия си имат кусури според вижданията на различните хора. Ако съществуваше перфектното ОО - всички други щяха да останат в историята. Въпросът е тебе да те кефи на макс, а това че някой мислел другояче си е за него. Аз например ако слушах болшинството съвети за оръжие - щях да съм с пистолет ТТ и пушка ИЖ-58, а реално нямам ни едното ни другото :D

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 01 Май 2020, 23:00       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 11 Фев 2007, 18:27
Мнения: 4648
Местоположение: USA - NY, CO, AZ
Deputy,

Почвай да купуваш смело и каквото и да съберш всичките ще ти се харесват. То е като децата - Мечо Пух беще го казал - колкото повече толкова повече - яд и кеф.

И една тукашна истина - "Ако знаеш колко оръжия имаш, значи, че нямаш достатъчно"

_________________
The ten most dangerous words in the English language are:

“Hi, I'm from the government, and I'm here to help.” - President Ronald Reagan.

Illegitimi non carborundum - Barry Goldwater


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 08:46       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
А какви са опциите и какво се предлага там,че ме мързи да ровя сега из интернет магазините?

Всеки си е различен,но питам защото имам малко пушки които биха ти паднали и поне скромно мнение можеш да получиш.

Примерно - Бенели М4 имам и аз,малко тунинговано / е то повече нямаш и къде де /,СКАР 16 и 17, Брен имам,АК нашенски модели .......

ЧЗ Брен има ли по магазините?Това го предпочитам поне аз пред АР


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 09:25       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
FIRSTGUN написа:
ЧЗ Брен има ли по магазините?


Брен го има на "скромната" цена от към 4600 лв.

За целите, които пише човека, едва ли си струва парите. А и как ли стои въпроса с части, ако нещо се скапе...

За Рюгера платих 1800 лв., накичих го още за 1000, и стана едно прекрасно пушле. На железни мерници от 120 м вкарвам 10/10 в кръг 10", а на 180 м с оптика 10/10 в 10 см. кръгче.
Какво друго да искам :) Пробвал съм 3 вида патрони, яде ги засега без проблем.


Но всеки си знае парите и всеки си решава.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 09:33       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 12 Яну 2014, 04:07
Мнения: 2279
Местоположение: CALIFORNIA
Е тия са изроди,тук Бренчето е на цена на нормална АРка,БРЕН 2 го чакаме на около 1500-1600 долара и в калибър 7.62Х39 ше ми е идеален,и плнители имам и патрони за него пък и нищо не им се чупи на тия.

Части има,120 кинта по спомени му бяха пружините.

Човека има Бенели М4 та не го е закършил от към парите / моето Бенели с доработките ми стъпа колко 3 Брена примерно /,вече дали си заслужава 4600 / ТВЪРДО НЕ / той да си прецени,аз съм скаран с тия цифри там при вас,ако има Брен 2 в АК калибър с Арсеналски патрони АЗ поне това бих избрал.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 10:23       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
За, какъв лов ще се ползва пушката? Защото .223 освен за хищник и сръндак за друго не става.

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 10:43       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 23 Яну 2019, 10:13
Мнения: 534
За мен, ако е повече за лов изборът е Бенели Арго Е в .308. Ако те тегли милитъри стила Бенели МР1, но е само в .223: https://www.benelli.it/bg/prodotti/polu ... ni/mr1/mr1

_________________
Георги Василев, СК "Динамик армс"-T-class


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 10:46       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Моите 5 ст:

- за практични нужди (не за спорт и стрелба по гонгове и хартия), калибъра трябва да бъде или 7.62х39 или .308, като .308 е по-добрият/универсален вариант - има голям избор от патрони (от сравнително леки и бързи до сравнително тежки и бавни), както и дозвукови за супресор.

- като карабина, аз лично чакам Тавор 7. Не съм имал булпап, интересно ми е, а при 16" цев е доста компактна и маневрена. За жалост, доколкото знам още я няма у нас .. а в щатите излезе в началото на септември 2019.

Успех. :-)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 13:02       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Снайперист
Снайперист
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2011, 11:34
Мнения: 201
Местоположение: Варна
Благодаря на всички включили се за отделеното време и внимание. Моля ви - предлагайте смело за каквото се сетите, не се знае от кой храст ще изскочи заека - например тотално бях пропуснал ЧЗ Брен (двойката я няма тук, но първата версия даже е налична и намалена на 3700), покрай ЧЗ-то пък попаднах на Берета ARX100, за която дори не подозирах, че съществува...

По въпроса за цената - не е от голямо значение. Ако нещо много ми легне на сърцето ще се разделя и с по-голяма сума, но за компромисни варианти предполагам 4-5000 ми е максимума. В този смисъл по-ниската цена е предимство, разбира се, което предполага и оръжие втора ръка - за по-ниска цена съм склонен да направя по-голям компромис.

Относно калибрите и лова - да, .308 е по-универсалния вариант, но няма почти нищо по мой вкус в него. По-скоро се очертава да взема нещо в .223, а ако се появи един ден интересна карабина в .308 - не ми пречи да купя и нея. Вариант в 7,62х39 е интересен, защото се намират патрони на ниски цени, но до момента не съм виждал да се продава нищо интересно за мен в този калибър, иначе това ЧЗ Брен 2 в този калибър ми допада, или Зиг 556R, но ги няма на пазара.

Относно Бенели Арго и МР - не са моите карабини, може би са добри - не знам, просто търся нещо по-друго.


Всъщност основният въпрос е какво се предлага у нас близко до моите изисквания. По магазините в момента е това:

[url]http://www.guns.bg/Спортни_карабини-cat167-scat166.html[/url]

(Не знам защо горния линк не можах да го направя за кликане)

https://www.isd-bg.com/oruzhie/d-lgo-narezno-or-zhie?caliber=227

https://krez-armory.com/category/carbines?kalibar-6=cal-223-rem-1

https://www.geodar.org/index.php?route=product/category&path=17_94_96

Оглеждам форумите и за нещо втора ръка.

_________________
If you suck at shooting, you’ll still suck. However, it will be more fun to suck at shooting if you’re shooting a JP Enterprises rifle.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 14:56       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 01 Яну 2012, 20:26
Мнения: 2644
https://www.youtube.com/watch?v=_mMrfSEWURI

_________________
Тихомир Тричков
ti6kata-СК "СИЕНСИС РЕЙСИНГ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 15:21       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 06 Ное 2006, 10:15
Мнения: 399
Има Сайги в .308, дето да толкоз грозни, че чак са симпатични. В момент на умопомрачение, срам не срам, и аз се сдобих с една.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 15:55       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
dobri написа:
Има Сайги в .308, дето да толкоз грозни, че чак са симпатични. В момент на умопомрачение, срам не срам, и аз се сдобих с една.



Мани, и аз се заглеждах по тях (преди години) и добре че имах възможност да тествам една на живо. Познат се обади да му направя монтаж и прострелката.
Идеята за калашоподобно (принципно доказана платформа) в 308 и на не особено висока цена (за разлика от читавите арки в 308, дето са си цифра) на мен лично много ми допадна и започнах да се замислям...
След лично запознаване, стрелба с оръжието, монтиране и прострелка на оптиката ми се избиха от главата всякакви мераци за сайга в 308.

1. Тежко и неповратливо оръжие. Ако трябва да го мъкнеш цял ден, бая добра физическа подготовка трябва да имаш.
2. От всички патрони на нашия пазар (вкл. Норма, РВС, Лапуа и др. класни марки) най-читави групи направи с едни руски патрони .308 с надпис на кутията "патрони охотничие". Под добра група, разбирайте далеч над 1моа на 100м.
3. Монтажа на оптиката е пълна шмекерия. Уж човека купи оригинален монтаж от магазина от където купи и карабината (навремето беше НВС комерс или нещо от сорта магазина).По време на стрелба монтажа се разпадна и съвместно с оптика за малко да издрънчи на земята. Въпреки читавото пристягане на болтовете. Явно вибрациите при отката не му понасят. Задължително някакъв фиксатор за резби трябва да се ползва и не знам пак дали ще издържи.
4. Оружието е прекалено "сделано" за моя вкус, пък цената му не бехе особено лесно преглъщаемо - около 1600-1700лв. Това преди години. В момента не знам колко е.
Негативните ми впечатления от тази Сайга 308 са потвърдени и от мой приятел, който след време също се е занимавал с нея.
Това го пиша без ни най-малко желание да неглижирам изделията на руския ВПК и собствениците им. А просто да споделя лични впечатления.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 02 Май 2020, 15:58       Заглавие:  Re: Нужда от съвет за карабина
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
Sheriff написа:
Здравейте,

....



Здравей Sheriff!
Добре дошел уфорума :tu: !
И дано успееш да намериш отговор на въпросите си тук!

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 99 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer