logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 26 Апр 2024, 08:40




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 17:04       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Хм, бих казал, бедна ни е фантазията, какво би родил човешки мозък, когато стане дума за оцеляване.
Всичко ще бъде оръжие, и най ефективното,/според мен/ ще бъде интелект, когнитивна способност и бърз ум.
Ако говорим за физическо измерение, то каквото и да бъде, трябва да е по две, късо и дълго!
Нож, цеви, брадви, въжета, палки......от всичко, но късо и дълго.
.......това се отнася и за хората, пак по две.
За гръб, покриване, смяна, почивка, заблуда,примамка....
С няколко думи, от всичко налично, което човек /законно/ би могъл да подготви/, но по две.
Късо и дълго!
Така мисля......и правя :-)

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 17:15       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31407
Местоположение: Sofia
kanartikin написа:
Хм, бих казал, бедна ни е фантазията, какво би родил човешки мозък, когато стане дума за оцеляване.
Всичко ще бъде оръжие, и най ефективното,/според мен/ ще бъде интелект, когнитивна способност и бърз ум.
Ако говорим за физическо измерение, то каквото и да бъде, трябва да е по две, късо и дълго!
Нож, цеви, брадви, въжета, палки......от всичко, но късо и дълго.
.......това се отнася и за хората, пак по две.
За гръб, покриване, смяна, почивка, заблуда,примамка....
С няколко думи, от всичко налично, което човек /законно/ би могъл да подготви/, но по две.
Късо и дълго!
Така мисля......и правя :-)


а изгледахте ли видеото?
анализа му ми хареса .. и аргументите също .. особено за томаховката

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 19:23       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
tsb написа:
Веруюто, че 22 лр "рулит" е за ... балъците.


Това вече е чепкано...
Понеже имам такъв, правил съм сравнение с 9х19. Принципно, няма място за сравнение. Но всеки, който иска, може да пробва да олаби 1 пълнител 10-заряден на 10 м. После да пробва същото с 9мм. Времето и попаденията може би ще изненадат.

Същото съм го слушал и за 5.56 и .308.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 20:12       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Ivo III написа:
а изгледахте ли видеото?
анализа му ми хареса .. и аргументите също .. особено за томаховката

Да, ....но само по диагоналната система.... :oops:
Днес бях в движение цял ден и по неволя драпах по таблет и гледах-слушах по него.
Сега ще ги разглеждам с удоволствие!

Но все пак, като знам какъв опит имат, би трябвало да бъде обосновано твърдението и логиката която излагат.

Сега, моят опит е повече горски, но пък ""събитията"" могат да бъдат на:
тясно,
закрито,
широко,
и открито
пространства.
Разбира се има вариации, но те са под на основните описани.
В този смисъл, тясните пространства изискват съответното пространствено решение и ограничение.
С откритите пространство, е респективно.
Не е добре, дистанции от над 5м. да бъде търсено разрешение, с средства с близък обхват.
И обратното!!!

За това, според мен, късо И дълго.
Има решения които са натоварени от дистанцията и разстоянията и там дългото си иска своето, а късото, остава, за накрая //ако наближава такъв// или ако при атаката дистанцията се скъси.

Така или иначе, поне за мен, ако човек би имал възможността да избира //подготви// необходимото,
то би трябвало да мисли в перспектива, всичко по две, късо и дълго.
Мисля, че имаше преди такава тема, където колегите споделяха кой каква ""готовност"" има събрана в кьошето, ако се наложи да тръгне бързо.
Още нещо, което според мен е на първо място и това се нарича решителност !!!
Много хора държат оръжие, но си спомням анализи от ВСВ където беше отчетено, че само 5 /пет/% от сражаващите, се стрелят целенасочено на месо, а останалите стрелят само в посока на врага.
Това говори много!!
Бях чел също, че само 2//два//% процента от населението носят в себе си готовността да убият - пролеят кръв.
Повечето нямат такава готовност и при ситуация, биха предпочели - избрали по "пасивна" реакция.

В този смисъл, и танк да има човек, ако няма решителността да наложи себе си, наличното вече ще бъде само багаж.
Така мисля... :tu:

П.П. Спомням си един майстор на водене на война в градски условия,... та той се усмихна и показа, как дори и със една запалка може да отнеме живот.
Беше и доста натурална демонстрацията..
Пича показа точки не само с "малтретиращ" ефект, които отказват решимост за съпротива, но показа и точки които отнемат възможността за такава//ще употребя този символен израз за смърт//... с запалка еднодневка. PDT_Armataz_01 PDT_Armataz_02

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 20:51       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
kanartikin написа:
Много хора държат оръжие, но си спомням анализи от ВСВ където беше отчетено, че само 5 /пет/% от сражаващите, се стрелят целенасочено на месо, а останалите стрелят само в посока на врага.
Това говори много!!
Абе...
През 2004 г. гледах някакъв много извратен документален филм (може и епизод от някоя от известните поредици да е било), посветен на 60 годишнината от десанта в Нормандия. Половината от времето беше запис от среща на ветерани: някакъв болен мозък беше събрал останали живи ветерани от Германия, Великобритания и САЩ на мястото на десанта. Няма да забравя разказа на двама дядовци - немци (90+, но в плашещо добра форма), които са били картечен разчет в един бункер, разположен на някаква "невралгична" точка. Него ден са били избили четирицифрено число съюзнически войници. А водещият се опитваше с въпроси да разбере какви мисли и чувства са им били в главите и в душите. Ами никакви! Само помощникът през цялото време се чудел няма ли все пак да спрат да прииждат, при положение че камарата трупове на пясъка била висока няколко метра, а идващите отзад трябвало да се катерят по нея за бъдат в крайна сметка покосени на "билото" от куршумите на картечницата. Накрая бункерът бил превзет, защото свършили патроните и така били пленени намиращите се вътре.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 22:56       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
JDredd написа:
Абе...
През 2004 г. гледах някакъв много извратен документален филм (може и епизод от някоя от известните поредици да е било), посветен на 60 годишнината от десанта в Нормандия. Половината от времето беше запис от среща на ветерани: някакъв болен мозък беше събрал останали живи ветерани от Германия, Великобритания и САЩ на мястото на десанта. Няма да забравя разказа на двама дядовци - немци (90+, но в плашещо добра форма), които са били картечен разчет в един бункер, разположен на някаква "невралгична" точка. Него ден са били избили четирицифрено число съюзнически войници.

О, и аз съм слушал много такива! :tu:
Спомням си, когато бях чавдарче, а по късно пионерче, идваха и при нас едни такива, които разказваха какви епични битки са водили и колко хиляди хитлеристи са избили.
Много бяха избитите,..... а ние бяхме възхитени....
По късно разбрахме, че са ги разкарвали от клас на клас за да повдигат духа, да дават пример и създават морал, на новите "югенд", т.е. нас.
JDredd написа:
А водещият се опитваше с въпроси да разбере какви мисли и чувства са им били в главите и в душите. Ами никакви! Само помощникът през цялото време се чудел няма ли все пак да спрат да прииждат, при положение че камарата трупове на пясъка била висока няколко метра, а идващите отзад трябвало да се катерят по нея за бъдат в крайна сметка покосени на "билото" от куршумите на картечницата. Накрая бункерът бил превзет, защото свършили патроните и така били пленени намиращите се вътре.

Доста по късно, когато се заинтригувах и задълбах за да видя кое е накарало едни мъже от 20в. при това в Европа и включва определено цивилизовани нации като Германци, Англичани и Американци, та като се зачетох, се оказа, че пленници са вземали само ако не е имало съпротива никаква.
Напротив, когато е имало ожесточена съпротива и са преодолявали камари пот трупове на свои, братя, братовчеди, съседи, приятели и всичко това което свързва едни мъже които са гладували, спали под дъжда, атакували под дъжд от куршуми и единствената им цел е била да оцелеят.... някак си...
то тогава ама никак не са били склонни да вземат пленници!
Ама никак!!!
И аз гледах едни старци, които сега на тези години със много смут в душите и потънал поглед в земята разказваха, че след такава ожесточена съпротива,... не са вземали пленници.
Началниците им, потвърдиха думите им, като оправдаха действията, с това, че на война се стига до крайности, а момчетата са били бясни и никак не били склонни да вземат пленници които са избили половината им рота и спряли да ги избиват...защото свършили куршумите.
Просто прагът има на толерантност, към предалите се бил нисък.
Сега, предполагам тези Германци за които сега се говори, са се опитали да изглеждат като достоен противник и със сигурност е било така.
Германският войник, е наистина войник!!
Но, ако бяха сторили казаното от тях, си мисля, че никой не би ги оставил да разказват за стореното, под благосклонният поглед на пленяващите ги...
Така мисля.

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 23:02       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 16 Юни 2006, 21:59
Мнения: 31407
Местоположение: Sofia
в духа на темата .. препоръчва горещо тези две книги
бих казал че в положение на ИП е много подходящо да се прочетат - отново
едната успях да я сканирам лично (защото се изчерпа тиража)

viewtopic.php?f=112&t=14767

viewtopic.php?f=112&t=14767

ПП: който чете руски .. в раздела имам много подходящи книги

_________________
"Съдбата обича смелите!" Вергилий, Енеида
Иван Бързилов, СК "Динамик Армс"
CZ 85 Champion, DA-SASR-10M х2, Aero M4E1 х2, Glock x4 ...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 10 Апр 2020, 23:09       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Яну 2012, 20:59
Мнения: 1671
Ivo III написа:
в духа на темата .. препоръчва горещо тези две книги
бих казал че в положение на ИП е много подходящо да се прочетат
едната успях да я сканирам лично (защото се изчерпа тиража)

viewtopic.php?f=112&t=14767


kanartikin написа:
Прочетох... Изумително четиво... Смразяващо и смазващо...

Война, върна ме поне за миг в казармата и светът там.
Хубаво е да се види поглед и от другата страна, //на Германец// а като погледне чевек, войната винаги си е трагедия.

Още тогава, когато ги постна.... и БЛАГОДАРЯ за възможността!!! :tu:

_________________
Tolle lege!
Невежеството убива!
Хората се раждат НЕ равни!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 14 Май 2020, 22:29       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
Не е много по темата, ама много ме сърбят ръцете за това...
https://www.czub.cz/en/firearms-and-pro ... /cz-p-10-s
https://www.geodar.org/index.php?route= ... ct_id=1869
Прикачени файлове:
cz_p-10s_3d_02_left_web-2.png
cz_p-10s_3d_02_left_web-2.png [ 1.43 MiB | Прегледано 5796 пъти ]

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2020, 04:10       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
На тази цена според мене скачай и не чакай. Най-малкото търговецът ще вземе да си прочете google translate превода на описанието, ще се ужаси, после ще наеме човек -преводач за да оправи нещата и хонорарът му неминуемо ще повиши цената на оръжието.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2020, 04:46       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2006, 21:54
Мнения: 5282
Местоположение: София
JDredd написа:
търговецът ще вземе да си прочете google translate превода на описанието

Готино: :tu:
"серия пистолети с линеен нападател"
"комфорт при снимане"
"12-кръгло 9x19 кал. списание"

_________________
Merum est imperium habere gladii potestatem facinorosos homines
Георги, CK Динамик-Армс


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2020, 06:03       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2016, 12:37
Мнения: 1446
То верно голям майтап описанието! :DD
Абсолютно случайно го избрах на български, дори не го погледнах, визирах цената...
Иначе, ако ще го бъде - ВИП или Булармс ще е...

_________________
TO DARE IS TO DO
"Явно ирационалният страх от оръжията, либерастията и глупостта, вървят ръка за ръка" Amazon 06.05.2020
Не съм хазартна личност, но съм готов да се обзаложа, че не само Щатите, а и целия нормален свят ще съжалява горещо, че Тръмп загуби президентските избори!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2020, 06:11       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5472
Виж сега, зад логото Геодар стоят истински стрелци и познавачи на оръжията.
Обаче не са спецове по компютри и са възложили на трети лица поддръжката на уеб страницата им. И тези трети лица ги дънят за пореден път.
За съжаление това е масово в сферата на услугите в България - да се свърши работа колкото да не е без хич и да се отбие номера. И не е до пари: колкото и скъпо да се плати - рискът клиентът да получи "12-кръгло 9x19 кал. списание" винаги е голям у нас.

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2020, 08:41       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Сеп 2012, 17:31
Мнения: 1285
JDredd написа:
... рискът клиентът да получи "12-кръгло 9x19 кал. списание" винаги е голям у нас.
Хехехехе, добре започва Петъка.


Sent from OnePlus 7Т

_________________
Слав Барутчиев
СК "Ронин" гр. Стара Загора


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 15 Май 2020, 12:24       Заглавие:  Re: Оръжия за оцеляване в града
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
Да се включа и аз като градски оръжеен аматьор :)
Мисля е редно да споменем като ефикасно градско оръжие една карабина PCC (pistol caliber carbine)
- най-масов 9х19 калибър
- ползва най-масови Глок пълнители
- има такива с по 40 и нагоре вместимост
- по-лека, по-къса цев 12-14инча = по-маневрена
- удачна както за цели на 3м, така и на 100м
- много надеждна заради свободния затвор
- може да работи с открити, електронни, дневни и нощни прибори, лазер, като всичко това, може да е окичено едновременно :)
- лесно за “супресиране”

И т.н

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 888, Google [Bot] и 38 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer