logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 15:16




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 383 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 19:15       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
ubboto написа:
ИМХО, съпътстващите щети, идващи по линия на законовите формулировки, дошли пряко "от народа" - тепърва ще набират скорост.


Да питам, преди да забравя - все се говори за “народа”.
Тия текстове са приети отдавна, преди 8-10 и повече години. Имаш ли някаква причина да смяташ, че са били резултат на формулировки на някой “народ”?
Или всичките недоизяснени моменти в законите обясняваш с “народно” влияние?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 20:34       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
minavasht написа:
Да питам, преди да забравя - все се говори за “народа”.

Ами ти си пряк участник в това нарицателно произлязло от тук "за народа" ама си забравил...
припомням:
С твое предложение от инглиш разяснението "що е експанзивен проектил" се преработи и предложи от членове на Форума за промяна в нашия закон...
И се прие, мен! :tu: с леки корекции...
тоест макар и да говориш само с кучето си на български език /както споменаваш/ от Съдбата си не мое да избягаш :-) имаш участие в промяната на закона у нас.
По същия начин с предложение от членове на форума се прие и поправката за заглушителите...за дълго...за ползване пищов за лов и прочие общополезни неща...

Това тука аз го обявих, като Поправката на НАРОДА :DD

може да се приеме, че е принос на всички членове на Форума... :tu:

И дефиницията за експанзия и другите народни поправки обаче бяха критикувани от Геле и Тодор, като недомислени и с кусури и така си и остана...нарицателно...

демек, като стане нещо кофтилеж или недоразумение се почва:

- Така става като се пишат законите от народа! :DD ...бзззз....
Може и да имат право...ок, нооо началото е поставено...ако има грешки ше се поправят в бъдеще...

Забавното е, че и параграфите за старинните оръжия трябва да се пипнат от Народа!

както сам отбелезА от 12 г са некъде и си имат трески за дялане...его е клуб Традиция се опариха...

но по ред...време има :tu:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 20:54       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Е анджък!
Ние “народа” вкарахме експанзията наскоро, и доколкото знам това и заглушителите са единствения принос на москурливите маси към закона.
Демек, всичко останало е писано от професионалисти, юристи и други богоизбрани специалисти.
Демек, ако има нещо недоизпипано или недомислено в текста, е заради майсторите.

П.П. Верно, че и аз станах законотворец!
Що ли ми трябваше таралеж в гащите, да обяснявам тук как се разширява на площ куршума и дали е от зор, или от мерак?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 21:43       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
minavasht написа:
Демек, всичко останало е писано от професионалисти, юристи и други богоизбрани специалисти.
Демек, ако има нещо недоизпипано или недомислено в текста, е заради майсторите.

демек даваш ли си сметка защо в цивилизациите даже и у нас на военни и полиция баш началниците им са цивилни?
Само погледни темата за определяне на дистанции на око...пишат двама с военно образование и мамата си е ебало не се разбират... ха ха ...
така е било винаги и така ще е ...
и ей не искам да обидя никой...аз съм с такъв произход генетически военен...
но само цивилен началник! иначе ...абе те си знаят! :DD

така и тука в правото...сега по специфични правни въпроси...ок капацитет си имат...там търговско право...па..наказателно...пясъчници.. дечица ...
но по технически дефиниции се вслушват в знаещите...
напредват не може да се отрече!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 23:06       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
T. Pavlov написа:
Когато на самия Смит, Крънка, Берданка или Мартинка е набита годината на производство, далеч преди 1900-та, когато им сочиш в каталога, че са за димен барут и необлечен куршум и въпреки това ти ги изземват - това какво е?

Ами какво е...ако бях магистрат щях да отговоря:

-Зависи...нека прегледам матрялите.

и тук едно съдебно решение по Бердана2..
http://www.rs-sz.com/Reshenia/0810/nak/ ... 470810.htm
да от 2010г е тогава закона е бил друг...но ако има преправяне на патрони и подобни шмекерии...условна 3г се получава...

Вероятно с такова нещо са наклепани по донос и Традиция...

Не мога да допусна е така някой си от нищото да си поверва и да прибере незаконно пушкала...
Но и да го направи ще си понесе последствията...днеска у нас не е 38а година в СССР...
а има ли нещо пипано...тогава вече става друго...

Цитат:
Видно от заключението на назначената и изготвена в хода на досъдебното производство съдебно-балистическа експертиза № 230 :

в началото на 1870 год. „Бердана 2” е била приета на въоръжение в руската армия. В патронника на пушката може да се вкара допълнително обработена гилза - част от унитарен патрон калибър .348 Winchester / 8,8х57R/.
Такива представляват 9-те броя гилзи, предадени доброволно от подсъдимия. Характерното за тях е, че с помощта на специален обработващ инструмент /вероятно струг/, плавно е бил намален диаметър на гилзата близо до венеца, като по този начин е била достигната стойност от 13,25 мм – близка до стойността на оригиналния за оръжието боеприпас – 13,09 мм.
Диаметърът на гилзите близо до дулцето е бил увеличен с помощта на специален инструмент, като така е била достигната стойност 11,5 мм - близка до стойността на оригиналния за оръжието боеприпас – 11,38 мм. Ако така обработените гилзи се снарядят с боксеров капсул, барут и подходящ оловен куршум с диаметър 11,0 мм, то с така получените патрони може да бъде произведен изстрел с тази пушка, и да бъде поразена жива цел.
Това е така, тъй като оръжието не е обезопасено чрез използване на технически средства, и през цевта му може да премине проектил с диаметър не по-голям от 11,0 мм, на който е била предадена начална скорост чрез налягане, получено от изгорели барутни газове.
Предвид това пушката, обект на експертизата, не попада в изключението за приложимост, цитирано в параграф 8 от ЗКВВООБ („Разпоредбите на този закон не се отнасят за огнестрелни оръжия, за които се изисква разрешение, както и за огнестрелни оръжия, които чрез използване на технически средства са направени да не изстрелват боеприпаси, и са проверени от оправомощените за това лице.”).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 23:33       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Хм, пушката е стара, не е преправена, следователно не подлежи на санкция по закона.
Това, че е направил патрони за нея може да е незаконно (всъщност е имал само гилзи преправени!!!).
С повече желание може да се изработят гилзи за която и да е пушка, било на струг, било с изтегляне, било от пластмаса - предполагам, че това само по себе си е незаконно. Но ако няма модифициране на самата пушка, няма как тя да стане незаконна.
Никъде в закона не пише, че за да се приеме за антично, оръжието не трябва да не може да стреля, единственото изискване е да е произведено преди 1900г.
Или има някъде такъв текст?

П.п. Сега видях, закона в бил друг по онова време.


Последна промяна minavasht на 28 Окт 2019, 23:49, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 23:49       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
не...горе присъдата е от 2010г ...тогава беше различен закона...
това го пишат в началото
http://www.rs-sz.com/Reshenia/0810/nak/ ... 470810.htm
Цитат:
Въпреки че подсъдимият нямал разрешително за придобиване и държане на огнестрелно оръжие, изискуемо по чл.7, ал.1 от действащия към момента на придобиването на огнестрелното оръжие ЗКВВООБ, в 7-дневен срок от придобиването на оръжието той не поискал да му бъде издадено подобно разрешително съгласно изискванията на чл.7, ал.2 от НК и го оставил на съхранение в дома си, като след влизане в сила през 1998 год. на сега действащия ЗКВВООБ продължил да го съхранява в дома си без необходимото разрешение по чл.7, ал.1 от споменатия закон.


Просто го давам за пример ако има донос за интервенция по патрони нещо...е няма как да не приберат пушките за изследване...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 28 Окт 2019, 23:51       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Да, понтогавашния закон е било очевидно в нарушение. По сегашния е 100 законно.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 09:00       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
minavasht написа:
Имаш ли някаква причина да смяташ, че са били резултат на формулировки на някой “народ”?

Имам, но не за това е темата. Както за мен не и тема случаят с "Традиция", без да сме запознати в детайли с конкретния казус - с това са наясно разследващите органи по случая. Моята мисъл беше единствено за нуждата от едни далеч по-ясни и смислово издържани законови формулировки - нали съм си зубърче, все пак.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 09:13       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Това което иска да ни обади бате Геле може би, е че всъщност има девалвация на законодателния капацитет на парламента.

Много отдавна га работех в центъра съм имал възможност да бъда черпен с депутатски кюфтета от бате Геле. Та той има пряко наблюдение върху депутатския материал във времето. По същото време една обща позната дето завърши право май с пълно 6 в СУ беше външен специалист в правна комисия или нещо такова. Но плащат малко тя като всеки млад човек тръгна по дебрите на частния бизнес.

Та мокрия материал в парламента води до криви закони. Като сложим и мощния лобизъм в последните 15 години и те така.

Но честно да ви кажа не знам какво му се чудите. Ако отидете до някое средно училище и видите бодрата смяна и ви става ясно, че не в 19 направо за 18 век сме тръгнали. Има 5-6 училища в София, които готвят студенти за западните елитни университети и това е.

Та мисълта ми е че много скоро няма да има ни юристи, ни лекари, ни нищо просто една безпросветна мързелива и зла аморфна маса дали е бяла или цветна няма никакво значение.

П.С.
За да не обидя някой говоря за училищата в София защото съм от София. Това не изключва качествените училища в Русе, Стара Загора, Бургас и т.н.

Ако съм засегнал някой моля да ме извини.


Последна промяна b5202s на 29 Окт 2019, 09:45, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 09:30       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
b5202s написа:
Много отдавна га работех в центъра съм имал възможност да бъда черпен с депутатски кюфтета от бате Геле. Та той има пряко наблюдение върху депутатския материал във времето.

Ба, глупости! Обикновен портиер, като приоритет тогава ми бяха секретарките. За законодателния капацитет на парламента като цяло - още ми е много късо пикалото, точно аз да давам оценки. Това, което не разбирам по въпроса със законовите формулировки - съм го написал със съответната аргументировка по-назад в темата. Без каквито и да е било претенции, именно моята гледна точка да е най-изчерпателната и правилната, разбира се.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 09:31       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Батьовци, пишете умни и верни неща, ама илизате от темата!

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 09:38       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
И нещо, което ми хареса от американския закон:
Цитат:
The term “firearm” does not include an antique firearm unless the antique firearm is used in the commission of a crime.

Античното оръжие не се смята за огнестрелно, докато с него не извършиш престъпление. Свободен си да притежаваш, ала бала... докато не излизаш от крачка. Сгазиш ли лука, обаче - старинното оръжие автоматично се превръща в огнестрелно, и почват да те шибат яко по Устав! :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 10:12       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2017, 17:50
Мнения: 2021
ubboto написа:
Свободен си да притежаваш, ала бала... докато не излизаш от крачка. Сгазиш ли лука, обаче - старинното оръжие автоматично се превръща в огнестрелно, и почват да те шибат яко по Устав!


Предполагам си спомняте , преди 10-тина години един арабин простреля друг арабин пред една дюнерджийница на Женския пазар с ЛЪК.

Заби му стрелата в корема от 15-тина метра. И оживя де

Та го опраскаха за въоръжено нападение , но не си спомням лъка под каква квалификация мина като оръжие

_________________
Правилното хранене , редовното тичане и пълния отказ от вредни навици - могат да удължат Вашето жалко съществуване


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 29 Окт 2019, 10:34       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 13 Сеп 2007, 11:27
Мнения: 5469
Техническо средство, предназначено да причинява от разстояние смърт или тежко уреждане на здравето чрез пробождане?

_________________
Amicus Plato, sed magis amica veritas.
Aristoteles

Ивайло Узунов
СКДПС "Етър IPSC"
КДС "Саргон"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 383 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 26  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer