logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 23 Апр 2024, 11:12




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 383 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 18:43       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 09 Ное 2014, 09:23
Мнения: 1276
Poseidon написа:
Само не се изясни ЗАЩО тези разговори не се проведоха овреме...а трябваше хората да правят шефствия по улиците...


Защото няма реална съдебна реформа, защото разделението на властите в нашата парламентарна република е само протоколно и най-вече според мен е защото липсва повсеместно персоналната отговорност и страхът от санкционната сила на закона.

Иначе точно така трябваше, и "Традиция" го направи - излезе на улицата, излезе пред цяла София - за да разберат, че я има тази организация.
Дори и в духът на конспиративността на този подраздел, смятам, че този черен пиар за "традиционерите", всъщност донякъде им направи и добра услуга.
Дали те самите не са си го поръчали, това оставям на вас :P

_________________
brazzers platinum user


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 19:59       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
Искам да обобщя: дружество „Традиция“ не попада като дружество
в обхвата на проверката, проверяваме отделни сигнали за отделни лица. Заявявам отново подкрепата за дейността, която дружеството извършва, и сме насреща в предварителни срещи и разговори да не стигаме до такива ситуации“, добави още министър Младен Маринов.

https://www.flashnews.bg/v-hoda-na-oper ... gi-varnat/

https://news.bg/crime/vlastta-i-klub-tr ... iyata.html

...отделни сигнали ;)

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 21:28       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 29 Ное 2017, 21:10
Мнения: 390
Ами сега да дадат имената на сигнализаторите и да почне отката. Само, че няма да ги дадат, защото такива просто няма. Това е смокиновото листо, с което се закрива срамът - тайната на оперативната информация. Междунродна операция дрън дрън, просто пришиха безобразието към въпросната операция, ако я има изобщо. Апропо сигналите са си сигнали, но проверката не се прави така има си начин да се направи и негласно без дори проверяваният да разбере. Нейсе види се поне, че когато Главният прокурор изръмжи експертизите бързо се случват. Ама той един пък сигнали много и се питам трябва ли баш Главният прокурор и потенциалният му наследник да се нагърбват с тази работа. Само този факт показват колко са изтървани нещата. Преди просто наблюдавщият прокурор или в краен случай Районният прокурор щяха да кротясат напъните на амбициозните полицаи. Какво говоря началникът на съответното звено в БОПА щеше да ги нарита яко, че идват с непроверена информация. Сега явно духът е изпуснат от бутилката.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 21:38       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 29 Ное 2017, 21:10
Мнения: 390
Както си и мислех въпросната операция е била проведена през месец юли тази година и няма нищ ообщо с нашето местон безобразие.
"Митническите и други правоприлагащи органи от 29 държави, координирани от испанската гражданска гвардия (Guardia Civil) и подкрепени от Европол, INTERPOL и Световната митническа организация (WCO), обединиха сили срещу трафика на културни стоки.

По време на операция „Пандора III“ органите на реда назначиха хиляди полицаи и митнически служители да се съсредоточат върху онлайн пазара и ключовите горещи точки, с цел да нарушат дейността на престъпни групировки, участващи в тази форма на трафик.

Общо бяха арестувани 59 лица и иззети над 18 000 културни стоки, включително археологически предмети, мебели, монети, картини, музикални инструменти и скулптури. По време на проверките бяха иззети и предмети, които могат да улеснят трафика на културни стоки, като металотърсачи.

По-голямата част от иззетите по време на операцията предмети са от европейски страни; въпреки това повече от 30 предмета са с произход от страни извън Европа като Колумбия, Египет, Ирак и Мароко."
Съобщението е от сайта на Европол от 29.07.2019г. Така, че нерде Ямбол, нерде Стамбол.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 22:26       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3148
ivan69 написа:
Както си и мислех .......ол.



Мислиш си, но вероятно бъркаш
https://www.europol.europa.eu/newsroom/ ... ural-goods

"Between 22 and 30 October 2018"

Аз разбирам,че Пандора 3 е проведена тогава.
А в нета има доволно много инфо за пандора 1 и 2
тази може да е пандора 4, примерно.
Тва са само разсъждения

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 22:32       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3148
https://www.stopillegal.com/blog/detail ... andora-iii

"Although the operation took place between Oct. 22 and 30 last year, the results were only available to be announced recently."

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 11 Ное 2019, 22:40       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
В общи линии - глупости на търкалета!
Цитат:
In total, 59 individuals were arrested and over 18 000 cultural goods seized, including archaeological items, furniture, coins, paintings, musical instruments and sculptures.
https://www.europol.europa.eu/newsroom/ ... ural-goods

И как така, точно членовете на управителния съвет на "Традиция" се оказаха най-големите "бандити"?! Как да е, да не спекулираме повече.

И пак да се върнем към написаното в ЗАКОНА! Чл. 4 от ЗОБВВПИ вади оръжията, произведени преди 1 януари 1900 г., извън неговата "орбита". Споменахме ги условията по-назад в темата - да не се повтаряме. Въпросът в случая е, че ако дадено техническо средство не е огнестрелно или неогнестрелно оръжие - дейностите с него не се регулират от ЗОБВВПИ. От кой друг закон или нормативна уредба тогава - аз не знам, признавам!

А парадоксът е, че хем старинната пушка/ произведена преди 1900 г./ не е оръжие по закон, хем идват да ми я проверяват как я съхранявам, дали не съм я преработвал и пр. Е, на какво законово основание?! Като юрист с още жълто около устата, старите в занаята пушки, това ако ми помогнат да разбера - ще съм благодарен! :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Ное 2019, 04:32       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1023
Забравяш, че те са и по закона за културното наследство! Някои са сглобявани от различни части за да функционират нормално, а крадени от музеите най-лесно се продават на части и пак си трябва проверка или експертиза.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Ное 2019, 08:35       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Zakira написа:
Забравяш, че те са и по закона за културното наследство!

В този случай, най-много да бъдат повдигнати обвинения по чл. 278 , ал. 6 от НК:
Цитат:
(6) Който държи археологически обект, който не е идентифициран и регистриран по съответния ред, се наказва с лишаване от свобода до четири години и с глоба от две хиляди до десет хиляди лева, а когато предметът на престъплението представлява национално богатство, както и когато се държат повече от три археологически обекта - с лишаване от свобода до шест години и с глоба от три хиляди до петнадесет хиляди лева.

Та, старинните пушки са:

1. Археологически обекти?
2. Национално богатство?

Тъй, четем какво казва законът и за "националното богатство":
Цитат:
Чл. 54. (1) Според научната и културната стойност движимите културни ценности могат да получат статут на национално богатство.

(2) Национално богатство е културна ценност с изключително значение за науката, културата, природата или техническия прогрес, чието разрушаване, повреждане или погиване е непоправима загуба за обществото и която отговаря на поне един от следните критерии:

1. Всички старинни оръжия ли са със статут на национално богатство?

А ако се визира 339, ал. 1 от НК – за незаконно притежаване на оръжия - какви оръжия, при положение че ЗОБВВПИ изрично ги изключва от "орбитата" си?! Мисълта ми е, че една старинна пушка, която е произведена преди 1 януари 1900 г. и отговаря на останалите законови изисквания за НЕоръжие е толкова оръжие, колкото някой старинен ятаган примерно. И аз, ей така, ще дойда у вас да проверя как го съхраняваш ти този ятаган и дали не си го модифицирал - е, на какво законово основние?! Да не разтягаме сега реда и условията, по които се получава статут на национално богатство.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Ное 2019, 10:11       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2676
Вчера чух по радиото от изявление на Министъра на МВР, че цялата глупост е по линия на Интерпол. Което обяснява много неща.

Въпроса е друг как се установява собственост и регистрира колекция?! Аз имам картини утре винаги може някой доброжелател да прати сигнал и какво прибират ми картините и ми ги връщат в насипно състояние след 2-3 години, защото не са съхранявани правилно.

Трябва да се промени закона, когато ме проверяваш = вредиш, като не намериш нищо, да ми платиш - примерно 5 брутни годишни заплати. Защо не. Няма ли санкция за простотията тя е безкрайна.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 12 Ное 2019, 19:13       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 29 Ное 2017, 21:10
Мнения: 390
ubboto написа:
И аз, ей така, ще дойда у вас да проверя как го съхраняваш ти този ятаган и дали не си го модифицирал - е, на какво законово основние?!

Закон за МВР
Чл. 8. (1) (Изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) Оперативно-издирвателната дейност е съвкупност от явни и тайни действия на оперативно-издирвателните органи на МВР за противодействие на престъпността и заплахите за националната сигурност и за опазване на обществения ред.


(2) (Изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) Дейността по ал. 1 се осъществява при условия и по ред, определени със закона, с акт на Министерския съвет и от министъра на вътрешните работи.


(3) Оперативно-издирвателната дейност има за цел:


1. (изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) превенция и разкриване на престъпления, заплахи за националната сигурност и нарушения на обществения ред;


2. (отм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.);


3. издирване на лица, които се укриват от привличане към наказателна отговорност или са се отклонили от изтърпяване на наказание по дела от общ характер, както и издирване на безследно изчезнали лица;


4. издирване на вещи, които са предмет или средство за извършване на престъпление или могат да послужат за доказателство;


5. изготвяне и съхраняване на веществени доказателствени средства и предоставянето им на съответните органи на съдебната власт.

Чл. 9. (1) (Предишен текст на чл. 9, доп. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) Основания за извършване на оперативно-издирвателна дейност са данни за:


1. (изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) подготвени, извършващи се или довършени престъпления;


2. (изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) заплахи за националната сигурност и нарушения на обществения ред;


3. (изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) лица, укриващи се от органите на наказателното производство или отклонили се от изтърпяването на наложено наказание по дела от общ характер;


4. (изм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) безследно изчезнали лица и трупове с неустановена самоличност;


5. (отм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.);


6. (отм. – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.).

(2) (Нова – ДВ, бр. 81 от 2016 г., в сила от 1.01.2017 г.) Основания за извършване на оперативно-издирвателна дейност могат да бъдат и искания, направени от:

1. органите на досъдебното производство и съда;

2. друга държава или организация по силата на международни договори, по които Република България е страна.

Ето ти ги основанията. Само, че в случая те са ги прескочили и са отишли направо в НПК и НК като са използвали една вратичка в закона която и до днес не е затворена както трябва щото им оттърва - неотложните следствени действия и по специално претърсването и изземването. А можеше просто да отидат на място предварително подготвени с експерти и тихо и кротко да проверят за няколко часа старинните цеви и като няма нищо да си тръгнат. Аме не, защото целта е била друга и това вече е злоупотреба с право и мирише на друго, ако има прокуратура да ги емне.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Ное 2019, 10:01       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
ivan69 написа:
Ето ти ги основанията.

Значи, членовете на УС на "Традиция":
- са заплаха за националната сигурност и общестевния ред - ще правят преврат с шишанетата;
- подготвят, извършват или довършват престъпление;
- укриват се от органите на наказателното производство;
- в мазето им е пълно с трупове с неустановена самоличност?! :DD

Ако е така - окей! Но по медиите изтече инфо за обрани музеи... а разследването по досъдебно произвдодство за ВЗЛОМНА КРАЖБА като че ли протича по малко по-различен начин. Като там неотложните следствени действия ти се явяват оглед на местопроизшествието и изземване следи за изследване. Та толкоз неотложно да е било събирането на доказателствени средства за взломна кражба - не знам, мен още ме е изпитват на тези неща.

А и въпросът конкретно ми беше за ЗОБВВПИ. Чл. 4 точно и ясно казва какво не е "огнестрелно оръжие". И ако това оръжие не е и "неогнестрелно" - то не попада под ударите на ЗОБВВПИ, щото там се казва, че "оръжие е огнестрелно и неогнестрелно оръжие". Следователно, старинните пушки би следвало да се разглеждат като ТЕХНИЧЕСКО СРЕДСТВО, а не като оръжия! Да, барута и капсулите колко ги имаш и как ги съхраняваш - окей. Но самите цеви да ти ги вземат за изследване, освен ако няма инфо за извършено с тях тежко престъпление - продължавам да не разбирам на какво точно законово основание. Дали не съм ги бил моидифицирал?! Е, кой закон или подзаконов нормативен акт ми забранява това?!


п.п. Тук обсъждаме единствено нещата по закон - щото това още го уча, и ми е интересно. Иначе то е ясно, че ако/ като ги вдигнат мерника - законите никой не ти ги гледа.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Ное 2019, 10:09       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Апр 2015, 20:22
Мнения: 1023
До тук ми стана ясно, че антиките на Традиция са събрани за проверка по два или три други закона, а не по закона за оръжията.

Изпратено от моят SM-G950F с помощта на Tapatalk

_________________
Човек се учи докато е прост!
"Unus consiliis, alter praestantior armis"
Велизар
ССК Борис Дрангов - https://www.facebook.com/b.drangov/
Български крепости - https://www.facebook.com/Bgfortresses330/
СК Спортико - https://www.facebook.com/sc.sportico/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Ное 2019, 15:58       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2013, 18:07
Мнения: 2084
До края на седмицата прокуратурата и МВР ще върнат оръжията на Национално дружество „Традиция”. Това стана ясно след среща на представители на дружеството с главния прокурор Сотир Цацаров и вътрешния министър Младен Маринов.

https://nova.bg/news/view/2019/11/11/26 ... %B8%D1%8F/

_________________
Ръце без меч – ръце са за верига...
Иван Вазов, 16.10.1919
...
Навремето беше по-трудно, но сега, с помощта на Интернет всеки, който иска, може да покаже на целия свят, че е идиот.
Неизвестен автор


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Ное 2019, 18:57       Заглавие:  Re: Старинните оръжия и закона
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 29 Ное 2017, 21:10
Мнения: 390
ubboto написа:
Тук обсъждаме единствено нещата по закон - щото това още го уча, и ми е интересно. Иначе то е ясно, че ако/ като ги вдигнат мерника - законите никой не ти ги гледа

Всъщност формално закон е спазен, поне в тази част в която се действа по НПК. Има протоколи, дадени са за одобрение, одобрени са, назначени са експертизи, които най вероятно вече са дали отговор на въпроса оръжие ли са предметите и преработвани ли са?
Повечето хора обаче забравят, че има една друга фаза на работата, която МВР много ревниво крие и охранява от обществен контрол - оперативната дейност.Т.е. събирането на информация преди да се стигне до действия по разследването. Или с други думи работата със секретните сътрудници, доверерените лица, подслушването, следенето, разузнавателните беседии други чисто полицейски методи за разузнаване. Ето тук е заровено кучето. Това е кутията на Пандора и мястото където са погребани всички скелети. Това е Ахилесовата пета на МВР. Горчивата истина е, че МВР е крайно не ефективно в събирането на информация о този тип или ако я има я ползва за цели различни от тези в закона. Понеже трябва да отчете някаква дейност и да убеди народа колко е нужно именно в този си вид МВР от 2003г. работи по системата думба лубма. Първо удря и изплясква всичко в медиите, а после се мисли за доказателства и истинското положение. А за да не се задават въпроси се прави статистика каквото посочих в друг пост, която размива реалното положение. Всъщност ако не се вземат предвид делата за каралите пияни и с дрога, неплатилите издръжка, хулиганите и хлапетата заловени с една цигара марихуана то реалният процент на разкриване на престъпленията е не повече от 5 на сто. Това е тъжната истина министерството с най голям бюджет - над 1 милиард е с най ниска ефективност и произвежда туфта/имитация/ то всъщност е социална институция за намиране на работа и ранна пенсия на група хора и оказва яростна съпротива за всяко реформиране.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 383 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 35 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer