logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 09:35




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 21:16       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
rosen71 написа:
Истината, с две думи.И минаващия го казва за пореден път, но кой бяга от едни лесни пари, като в закона пише от 2 до 10, или 5 до 15?

Глупости на търкалета в общи линии, а глупостите като минат една критична точка - форумът от сериозна трибуна се превръща в сбирщайн на… хайде да не обидя някого.

Брато, подведен от приказки и реклами… аха се беше хвърлил на сглобяема къщичка. Докато не го дръпна настрана един сериозен дюлгерин и не го светна, че всичко това е пунта мара. И брато си инвестира паричките в нещо доста по-различно и стойностно като постройка.

Сега, ако разглеждаме оръжията като играчки - малко лов, малко бутиков спорт, малко recreational shooting - окей, който каквото го влече. За работно оръжие вече - критериите стават доста по-различни!

Та, когато гледаш вече на оръжието като СРЕДСТВО ЗА УБИВАНЕ - основното му предназначение… ако мислиш да правиш всичко това "на светло", респ. закона неизбежна отбрана... хубаво е преди това да се консулитраш с някой сериозен юрист как стоят нещата по същество.

По-добре да си платиш няколко стотин лева на някой, който ги разбира нещата... вместо после да наливаш десетки хиляди в чужди джобове, мислА. Подобен субект ще ти обясни и за гражданската отговорност, и за още куп други тънки моменти и специфични подробности. Аз лично - още не съм достатъчно компетентен по въпроса.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 21:44       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
minavasht написа:
То няма лошо да пише в закона 5 до 15, ама когато в целия НК имаш общо две страници дефиниции, няма как да имаш еднозначни тълкувания.И докато имаш текст от рода на “Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението“, без да имаш дефиниция и критерий за това “явно несъответствие”, ще имаш решения според зависи.

Явно си има причина обучението по специалността право да е с продължителност 5 години за студенти редовно обучение и 6 години за студенти задочно. :wink: Все едно да погледна към звездите, и да почна да чертая планове и да строя къща - ами, естествено че ще се получи едно гоУемо гАвно.

п.п. Тъпо ми е малко, като вляза веднъж седмично във форума, в който пиша и чета вече 12 години... да попадам предимно и само на глупости... но и този проблем си има своето решение. :-)

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 21:52       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
Сега, ако разглеждаме оръжията като играчки - малко лов, малко бутиков спорт, малко recreational shooting - окей, който каквото го влече. За работно оръжие вече - критериите стават доста по-различни!


Вие навлязохте в глупостите. Аз просто искам да си купя АР-ка, може би в .308, да става за лов, както и други калибри, по-подходящи за recreational shooting. И цитирах какво пише на сайта на ИСД:
Цел: За охрана на дома, лов

Нито съм го писал аз, нито съм го измислил аз.

Освен това, пак отклонявате темата за закони и др. п. майни.
Което отново задава въпроса-защо законови промени, касаещи личната сигурност на гражданите и неприкосновеността на тяхната собственост, среща такъв отпор от ваша страна? Да не останете гладни юристите ли?

Не случайно минаващия, дето е действащ, ви дава прости примери, и вие не искате да приемете.

Ми нека буйните глави да си седят на задника, крадците да спрат да крадат и да бачкат за пари, манго да поиска сам да се интегрира (примери бол), тогава даже и в закона да пише "Прескачаш оградата и дум", пак няма да има проблеми, нали??
Мене ме БХ за правата на крадеца, дето трябва и с моите пари да го храня в затвора или да го лекувам в болница. По-добре natural selection, и обществото да се очисти от плявата.

Все пак оръжието е средство за убиване, и би следвало да се разглежда като такова, а не като една тежест на кръста. Законовият начин и основанието за придобиване на лично КНО ясно е записано "САМООТБРАНА". А КНО, освен да стреля, аз лично не знам за какво може да се ползва.

Относно колко ще плати докича на роднините-ще ти кажа. Точно толкова, колкото Северинчо ще плати на роднините на Виктория от Русе, точно толкова, колкото пияният Сезгин ли беше, плати на роднините на убитата на п. пътека Никол в Русе.

И превишаването вече е нищено сто пъти.

Отделно, докато имаш “неизбежна” изобщо някъде в текста, ще е трудно, ако не и невъзможно да имаш реално право на самозащита.
Кога точно става неизбежна - когато вади ножа, когато тръгне към теб с ножа, когато го е забил в ръката ти, когато го е забил в сърцето ти? Щото всеки може да вижда по различен начин опасността...


Ето ти казус: "Влизаш ми в двора с насочен пистолет (моят двор в Русе е малък), спираш, стоиш на мястото, без да настъпваш към мен. Аз използвам моментното ти разсейване те гръмвам на място. Има ли превишаване? Да усложним казуса-оказва се, че пистолетът ти бил играчка. Няма свидетели, но да кажем има запис от CCTV"
И да ползваме думите на Минаващия-кога точно отбраната става неизбежна?

Според мен не е нужно да учиш 5 год. за да дадеш смислен отговор. Нека и Минаващия да отговори на този казус.

Айде лека, че отивам да подреждам оръжията, че жена и 2 деца разчитат на мен, а може би и няколко адвоката :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 21:58       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
rosen71 написа:
И цитирах какво пише на сайта на ИСД:Цел: За охрана на дома, ловНито съм го писал аз, нито съм го измислил аз.

По телефона преди около половин година получих СМС от един оръжеен комплекс със следния текст: "... Ви уведомява, че вече имате законово право да си закупите КНО за ловни цели" - всичко това написано на маймуница.

МАРКЕТИНГ, майна! При условие, че повече от половината ти потенциални клиенти ги ПЕРЕ ЯКО ТОКА... ами, естествено че ще излезеш насреща с "правилните" послания.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:00       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Кое са глупости бре Геле?
Ама чакай сега...за Була например 100 000 лв са джобни...
е какво обесняваме тука как щел да лежи в ареста той или подобен магнат :roll: па това онова?
Стреля си точно с каквото има подръка! Незаконен валтер, като доктора от Пловдив или ръждясало чифте с открити куроци...
Ще лежи на връба!
При сегашните Закони нещата са ОК! :DD :D


разбирам опасенията на юристите от саморазправи ако се промени НК, но справедливостта ДНЕС у НАС е имагинерна и за нападател и за жертва...

ама не ми пука от Правото бе мен на мене ...както и на милиони граждани...

липсва усещане за справедливост - примери безброй!
а Ти опяваш че ПРАВНО- НАУЧНО нещата са ОК!

не са ОК! Ще се променят и/или закони и/или хора...да знаеш! па дали ще се стреля по дечицата в пясъчниците според доцентки по право :shock: ...абе каква наука е това Правото бе човек?

набор текстове е това за реглаж на отношенията на хората и тва е...доцент! пасъчници! ветър ги вее на бела кобила!

и тоя набор текстове наричан странно... наука...!? може и се променя докато стане адекватен! днес у нас е неадекватен!

както виждате изненадахте се че приеха заглушителите...така ще има още изненади...иначе в пясъчниците си оставаме


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:03       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
rosen71 написа:
Вие навлязохте в глупостите. Не случайно минаващия, дето е действащ, ви дава прости примери, и вие не искате да приемете.

Споко, и аз ви оставям на примерите и тълкуванията на Минаващия. :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:08       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
и в допълнение на горното - премахват днес съкратената преоцедура при умишлени убийства!
Та МОЖЕ и се променя...и ще се промени всичко писано от пендели в Правото...като горното със съкратената процедура...

излиза мангала съден по съкратена процедура и с теслата уби стъденка в Търново и пак по съкратената влиза за малко...и ДОКОГА така швестеряги?

ама нейсе...от днес съкратена при убийства няма!

ето
https://defakto.bg/2019/10/08/%D0%B1%D0 ... %88%D0%BB/

Роска, а тука малко изненада и за тебе...в червеното...да вденеш кой какво подкрепя ...не карай по инерция щото изпадаш в страшен конфуз...просто се осведомявай!

Цитат:
Днec, в ĸpaйнa cмeтĸa, ce oĸaзa, чe пpeдлoжeниeтo нa ГEPБ ce пoдĸpeпя oт caмия ГEPБ, „Boля“ и oт ДΠC, мaĸap чe дeпyтaти нa ДΠC нe дoйдoxa в ĸoмиcиятa. Ho – явнo – ca yпълнoмoщили ĸoлeгитe cи oт yпpaвлявaщитe дa глacyвaт и зa тяx. „Πpoтив“ бяxa oт БCΠ, пaтpиoтитe ce въздъpжaxa

Цитат:
Cъĸpaтeнoтo cъдeбнo cлeдcтвиe, пpи ĸoeтo нaĸaзaниeтo ce peдyциpa c 1/3 пpи пpизнaвaнe нa oбвинeниeтo и oтĸaз oт cъбиpaнe нa нoви дoĸaзaтeлcтвa oт cъдa, дa oтпaднe caмo зa cлyчaитe нa yмишлeнo пpичинявaнe нa cмъpт. Toвa oдoбpи пpaвнaтa ĸoмиcия зa втopo чeтeнe c 9 „зa“, 3 „пpoтив“ и 3 „въздъpжaли ce“.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:21       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
ubboto написа:
Тъпо ми е малко, като вляза веднъж седмично във форума, в който пиша и чета вече 12 години... да попадам предимно и само на глупости...

Извинявай, но глупости пишеш ти. И какво означава "глупости"? Може би всичко, което не съвпада с твоето мнение.. ми научи се да уважаваш чуждите гледни точки (не означава да се съгласяваш с тях). Форума е място където всеки има право на свое собствено мнение.

...
Сега прочетох, че Слави е учредил своя партия на 05.10.19 г. (преди три дни). Ще видим.. ако ББ и ГЕРБ не прокарат промените в НК - да си ходят по най-бързият начин и да идват други. Трябва да ги менкаме като носни кърпички, докато налучкаме правилните. Между другото, партията се казва "Няма такава държава" - направо паднах от смях! :happy: :happy: И първото мото: "Няма такава държава, където прост бодигард да стане три пъти премиер". :happy:

Poseidon написа:
за Була например 100 000 лв са джобни...

С какво си се напушил?


Последна промяна TheWhiteMan на 08 Окт 2019, 22:27, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:26       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
ubboto написа:
Та, когато гледаш вече на оръжието като СРЕДСТВО ЗА УБИВАНЕ - основното му предназначение…

Изън лова и наемните убийци, оръжието никога не е било средство за убиване, а средство за постигане на определени задачи. В нашият случай някой човечец, които живее сам на село, иска да си опази козичките от тълпа команчи, или да се опази да не бъде пребит от алкохолизираният си съсед бабаит. В такива случаи една пушка е далеч по респектираща от всичко останало. И дори може да се мине без стрелба, или само във въздуха, или с несмъртоносен боеприпас.


ubboto написа:
ако мислиш да правиш всичко това "на светло", респ. закона неизбежна отбрана... хубаво е преди това да се консулитраш с някой сериозен юрист как стоят нещата по същество. По-добре да си платиш няколко стотин лева на някой, който ги разбира нещата... вместо после да наливаш десетки хиляди в чужди джобове, мислА. Подобен субект ще ти обясни и за гражданската отговорност, и за още куп други тънки моменти и специфични подробности. Аз лично - още не съм достатъчно компетентен по въпроса.

Това на хартия добре, ама на практика тоя юрист трябва да е Кашпировски, за да предвиди всяка омацана ситуация.

По-скоро човек трябва да се осланя на здравия разум и бързо да се запита: "Как един интелигентен съдия/състав биха погледнали на ситуацията". Ясно, че ако сам човек върви към теб и те псува и ти го отстреляш от 50 метра, като глуха свиня, това те прави убиец. Ако обаче си нападнат от тълпа крадци с брадви, железа и някой незаконен ПМ и ти свалиш с арката, или чифтето 5-6 от тях и то не в гръб, всеки съдия ще те оправдае.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:28       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Добре Буле ама да не залитаме чак в партийните дебри...ше се заключи темата така...
иначе от прос бодигард да ни емне чака-рака специалист PDT_Armataz_01_22 не е много напредък... :angry:
Апринципно съм съгласен с тебе...гласуване и избори докато не уцелиме...

Но да речем се доверим на 10 различни партии...по 4 години да им даваме шанс и да ги сваляме с предсрочни избори това са 40г от сега, мен :shock:
А някой ако повтори са 60г...та така...не става бързо...и не се занясам


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 22:51       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 19 Юли 2017, 16:18
Мнения: 476
JDredd написа:
Баце, ... - не е лесна и твоята :confused:



И аз тъй му викам, ма той си мисли, че за положението говора...

_________________
СК "Арес" Пловдив .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 23:07       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Дето викаше дядо - мен ми е през дедовия какви са законите в БГ, не живея там, и не предвиждам някога да живея.
Вие ще живеете там, и децата ви.
Дали ще живеете по перфектния и изчистен от излишни глупости НК, или ше го направите друг си е ваш проблем и ваш избор - аз само показвам, че има и алтернативи.
От една страна юристите твърдят, че в сегашния си вид НК е идеален, и че съдебната система е идеална, и всякакви опити за промяна са популизъм и прах в очите на простолюдието.
От друга страна простолюдието твърди, че тая работа така не може повече, че трябва да се променят нещата и системата. Ако бяха уличи 5-6 годни право, сигурно щяха да си носят и розовите очила, дето идват с дипломата, и света щеше да им изглежда по-хубав... и нямаше вече да са простолюдие.
Росен- зависи.
Ако дойде на твоя собственост и насочва към теб оръжие, особено с видео, тук не виждам прокурор, който ше повдигне обвинение, и съд който ще те осъди.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 06:28       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 06 Ное 2006, 10:15
Мнения: 399
Докато прокурорката е назначена щото, е партизанска унука, а разследващата полицайка е такава щото прабаба й е била ятачка на Митьо Ганев няма да се оправят работите.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 06:43       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
rosen71 написа:
И превишаването вече е нищено сто пъти.

Отделно, докато имаш “неизбежна” изобщо някъде в текста, ще е трудно, ако не и невъзможно да имаш реално право на самозащита.
Кога точно става неизбежна - когато вади ножа, когато тръгне към теб с ножа, когато го е забил в ръката ти, когато го е забил в сърцето ти? Щото всеки може да вижда по различен начин опасността...

Ако си беше направил труда да прочетеш и 1/4 от това, написано от хора, наясно с нещата, в сигурно десетина теми, свързани с неизбежната отбрана и крайната необходимост във форума дотук - това щеше да си/ни го спестиш. А ти даже си го болтнал и в червено в поста си - за да е още по-видно колко ненаясно си с тази материя.

Юристите нищо не разбират от това, което са учили 5-6 години... операторът на патрулен автомобил им го обяснява с прости примери, а те не искат да го вденат... като в крайна сметка, всичко това е малко или повече... нали. :oops:

А ако евентуално се стигне до превъплащаване на нищените тук химери в реалност - някой като Тодор ще ви го обясни в детайли. Но вече по служба, и без чувство за хумор.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 09 Окт 2019, 07:27       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Poseidon написа:
Роска, а тука малко изненада и за тебе...в червеното...да вденеш кой какво подкрепя


Цитат:
Cмилянa Hитoвa-Kpъcтeвa (БCΠ) ce пpoтивoпocтaви c apгyмeнтa зa cпpaвeдливocттa, oчaĸвaнa и oт близĸитe нa жepтвитe. Hямa дa пoдĸpeпим oтпaдaнeтo нa тeжĸитe тeлecни пoвpeди, ĸaтeгopичнa бe тя.

dobri написа:
Докато прокурорката е назначена щото, е партизанска унука, а разследващата полицайка е такава щото прабаба й е била ятачка на Митьо Ганев няма да се оправят работите.


А добър ден :)

ubboto написа:
Ако си беше направил труда да прочетеш и 1/4 от това, написано от хора, наясно с нещата, в сигурно десетина теми, свързани с неизбежната отбрана и крайната необходимост във форума дотук - това щеше да си/ни го спестиш. А ти даже си го болтнал и в червено в поста си - за да е още по-видно колко ненаясно си с тази материя.


Аз много добре го разбирам, от гледна точка на нас, простите. Вие умните юристи не желаете нещата да са прости и разбираеми, а да са засукани и тълкувателни, за да има хляб за цялата система. Минаващия може да е патрулка, но както и нашите патрулки, те разбират нещата по човешки начин.
В крайна сметка законите трябва да са в полза на хората, а не на системата, както е сега.

Не е нужно да се повтаря колко сме невежи, нали.

Но не даде отговор на казуса, който ти дадох. Просто четеш и отговаряш избирателно на всичко.
Затова исках коментар от тебе като познаващ законите-какво би направил в случая, ако си ми адвокат и ще ме защитаваш, и какво би направил, ако си прокурор по делото и искаш да ме осъдят. Да видиш как закона може да се тълкува и тъй и тъй :)
Затова преди ти бях дал пример от личен опит, в който двама съдии на различни инстанции дават коренно противоположно решение, при абсолютно една и съща фактическа обстановка. Е, това за мен не е право, а криво.

Все пак темата е за защита на дома. И кратко съм написал, че КНО ми е ОК, но не пречи на село зад вратата да стои подпряно и нещо друго. Други колеги изказаха тяхното мнение. И нападението от юристи започна.
Както казах, всеки нормален човек го боли фара какво ще стане после, щом е успял да защити себе си и семейството си.
Better to be judged by 12 than carried by 6.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 28 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer