logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 01:49




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 15:27       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
b5202s написа:
Надай се коньо на зелена Трева.
...
до тогава им гледам сеира.

Всичките седят на една маса.

Е, точно това е възможно най-неправилното поведение - да отпуснеш ръце, да си кажеш "от мен нищо не зависи" и да махнеш.. Така ще ни яхат още 30 години.

...
А по темата: моето ИМХО е, че щурмовите пушки (и АК и AR) не са най-добрият избор за охрана на дома и двора. С оглед на това, че в общият случай говорим за близко разстояние /до 50м/, дълго в 12К и пистолет+КПОС печелят по точки. :-)

minavasht написа:
Сега за арки, калашници и гладкоцевни - който иска да хване една точилка в ръце и да се опита да маневрира с нея и да прочиства стаи в къщи, и да пробва същото с пистолет. И после може да дойде да каже кое по-става за тая работа.
Не че нямат място и те в тая програма, ама са за други сценарии, когато трябва да се пресегнеш по-надалеко.

+1, изпреварил си ме за малко.))

Може да се добави че и щурмовите пушки стават, но ако са с 10-11" цеви и сгъваеми приклади.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 15:32       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Убо, грешно си разбрал. Аз не се въоръжавам за война с команчите или апачите :)

Съвсем ясно написах, че за дома имам. И няма да свитна някой, дето е влязъл в двора да краде. Още по-малко да размахвам АР-ка ей така. Ако влезе в къщи, е друга бира. И аз лично не виждам проблем, ако видя някой тъмен субект в двора си, да го подканя да си ходи, било то с благи думи или с ОО в ръка.
Ама и вие юристите не се филмирайте толкова с арести, пари, магистрати и т.н.
Както сам писа, много има значение кой е човекът. Доктора, въпреки че с незаконно ОО, опити за прикриване, лъжесвидетелстване, алкохол и т.н., си няма проблем човека. Не се е върнал на нулата, лекува си, и т.н.
Да, имаше обществен натиск, но този натиск беше до голяма степен справедлив, и сме го коментирали тука.
Тези, които евентуално биха влезли у нас или в мистър Уайт Мен, няма да са стипендианти по физика или доценти по математика. Пресния случай от оня ден, дето влезли и пребили дядото и бабата инвалиди за един скапан телефон. Команчи с по 100 присъди....Нали не си представяш, че примерно шефът на кардио хирургията в болница "Х" бил нападнат в дома си от група берачи на желязо, обаче той в тоя момент си чистел ловния автомат, и бързо ги отстрелял, ще се се случи нещо по-различно от доктора и плъха?

Та като казах, че на село е добре АР-ката да стои подпряна зад вратата, е по-добре, отколкото нищо.
А пък че аз и семейството ми ще сме живи, е по-важно от годинките присъди, парите и т.н.
Така че споко.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 15:43       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
rosen71 написа:
Доктора, въпреки че с незаконно ОО, опити за прикриване, лъжесвидетелстване, алкохол и т.н., си няма проблем човека. Не се е върнал на нулата, лекува си, и т.н.

Ни мога, майнаааа… ! :DD Запрете се малко, сериозно! Пък не знам гражданската отговорност на Док от Пловдив на какви кинти ще му стъпи (не съм запознат с казуса)… а да свитнеш с "арката" 5-6 мангала, влезли ти в двора или къщата… дори да не влезеш на топло… след полагаемото ти се време в следствения арест… едни стотина хилки.. по няколко пъти, как мислиш… бизнес, кинти… всичко ако ти е на светло… ще е ЗАБАВНО!

И трябва наистина да си струва… наистина трябва да няма друга опция за защита на теб и членовете на семейството ти, за да се набиваш в подобни страшни филми… това ми беше мисЪлта.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 16:40       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
Най-лесно се ползва двуцевка, надцевка. Насочваш държиш здраво и дърпаш спусъка. Идеално е ако нападателя може да влезе само през едно място. Входна врата и си на висок етаж.

Лошото е че съда хич не одобрява тази стрелба на гюме. Независимо, че си в дома си, посред нощ и т.н.

Баща ми държеше двуцевката заредена на закачалката зад входната врата. Инструкциите бяха кратки и ясни който разбие вратата и влезе огън. Взе това соломоновско решение след като в блока на баба ми обраха 5 апартамента посред бял ден, а заварените обитатели вътре с чукове, една баба не оживя. Това през комунизма още когато нямаше убийства и грабежи. :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 17:00       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Дай я тая двуцевка на малката си дъщеря или син, и гледах как ше се справят. Дай им и един .38, и сравни резултата.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 17:19       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 30 Авг 2016, 13:23
Мнения: 2673
minavasht написа:
Дай я тая двуцевка на малката си дъщеря или син, и гледах как ше се справят. Дай им и един .38, и сравни резултата.


Дай някаква долна граница 8-9 години защото под това ми е доста съмнително дори и с револвера. Тоя 6-7 кг спусък нещо не ми се връзва. Аз самостоятелно прицелно за първи път съм стрелял на 9 години 16к никакъв проблем и то от колата по едни фазани.

И антифони нямаше да го! Тогава патроните ли бяха слаби или ние сега се изнежихме.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 17:43       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Просто реакцията с дълга и тежка пушка ще е много по-бавна отколкото с късо оръжие ако трябва да следи движеща се цел
Малкия щракаше тауруса оше на 5-6 години, ама то му е в кръвта.
От друга страна в полицейска академия теста включваше и щракане с револвер, оказало се че имало кандидатки, дето бягали бързо, ама пръстчетата им били нефели...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 17:49       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
ubboto написа:
Пък не знам гражданската отговорност на Док от Пловдив на какви кинти ще му стъпи (не съм запознат с казуса)… а да свитнеш с "арката" 5-6 мангала, влезли ти в двора или къщата


Това с гражданската не го разбрах...
Е, докича си е платил някой лев, но бъди сигурен, че измеренията не са в стотици хиляди.

А за мангалите, прави разлика м/у ДВОРА, и къщата, както съм написал.
Също бъди сигурен, че ако в който и да е дом влязат 5-6 мангала с ножове и брадви (както обикновено влизат) посред нощ докато семейството си спите, няма да има съд на земята, който да те осъди за каквото и да е, даже и в БГ.
То верно, че обществото е заспало, но не съм видял досега протест в защита на отстрелян мангал, а напротив-в защита на оцелелия.

Все пак темата е за избор на ОО за защита на дома. И никъде не говорим дали е законно да се отбраняваш с АР, АК, помпа, брадва, мачете, лопата или каквото и да е.


Няма нужда да ти обяснявам сега кой е на власт и защо не иска да приеме поправките в закона. Ако го приемат, ще останат без избиратели.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 19:23       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 09 Юли 2011, 14:43
Мнения: 2444
Местоположение: София
TheWhiteMan написа:
rosen71 написа:
Даже обмислям да взема и един револвер, че да имам и такова.
...
Иначе съм решил да си взема и една .22 за plinking. Ще разкарам двуцевката, и мисля да взема една в 5,56 и една .308, та да съм "бетон" от всякъде.

Аз пък стигнах до извода, че няма нужда от много и различни ОО. По-добре да имаш няколко, но тунинговани под твой вкус и достатъчно модулни, та да покриват различни задачи.

За охрана на дома най-евтиният вариант е да си вземеш КПОС Скаут за пистолета, а на него задължително да стои фенер, лазер и качествен бързомер. Така ще имаш и едното и другото, без нужда да купуваш още едно оръжие. https://www.fab-defense.com/en/category ... 17-19.html Да, за сега няма такъв за Валтер, но ще пуснат.. или продавай Валтера и си купи истински пистолет - Глок. PDT_Armataz_01_22 ))

Ако пък ще се търси лов+охрана на дома във вариант щурмова пушка, то цевта й не трябва да бъде по-дълга от 11-12", да има сгъваем приклад и задължително пикатини за въпросните бързомер/лазер/фенер.

ИМХО

Ти това за КПОС-а наистина ли го вярваш?
А имаш ли KPOS система?(независимо от генерацията)
И още нещо, стрелял ли си КНО, поставено в КПОС?
Защото аз съм стрелял, и ти казвам, че това е тактикуул аксесоар, без реална приложимост. А в CQC в помещения, с КПОС по-скоро губиш маневреността и портативността на пистолета! КПОС а е за забавление на стрелбището! Нищо повече!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 19:40       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
b5202s написа:
Най-лесно се ползва двуцевка

Да, особено с външни чукове. При нея и дете и старец ще се справят - трябва само да запънат петлетата, да насочат и да натиснат спусъка. Освен това, със спуснати чукове може да стои заредена и 20 години.. няма пълнители/пружини и пр. Като недостатък: само два изстрела. В общият случай според мен стигат, но ако са решили да те трепят няколко човека, ще го направят докато презареждаш.))

Револвера също е добра вещ, но на него по-трудно може да се постави бързомер и фенер /а до 50 м и през нощта могат да потрябват, дори в собственият ти двор/. С приклада положението е още по-тегаво, да не кажа невъзможно..

Има една руска Сайга 12/Вепрь-12 Молот с много къса цев (която е напълно законна за граждани там). При нея има пълнител, но той не е част от конструкцията на оръжието, а външен детайл.. т.е. консуматив. Та пълнителите могат да стоят лентовани примерно по една година и после да се заменят с други "дежурни" такива. А и пружината им струва копейки.

Изображение

Изображение

.. и двете са 12/76, но както всичко руско - не съм ги виждал у нас.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 19:50       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
andrei p226 R написа:
TheWhiteMan написа:
Jose написа:
Така е, но на теория може да се докаже превишаване на неизбежната и т.н.

Ако говорим за съдебната практика касаеща неизбежната отбрана, то БГ е страна на абсурдите. С НК писан през 60-те години на миналият век и поправян/кърпен/недокърпен милион пъти. :stres: Смях.

За това повтарям, че всички ние като общество се нуждаем от незабавно приемане на поправките в НК и пълен рефреш на съдебната ни система /подмяна на закостенелите кадри с млади хора, както направиха прибалтийците още през 2015-та/. Иначе сме обречени на бедност, нищета, кретане на опашката в ЕС и прочие неприятни неща.

ББ и ГЕРБ са на власт от 10 г. и омръзнаха на всички (за пример: диктатора Путин седи 20 г.). Промените в НК ще бъдат тест за ГЕРБ - успеят ли да ги прокарат, нека да останат още 4 години. Измият ли си ръцете с гл. прокурор, КС, ВСС и пр. - шут в г.за и да си ходят по най-бързият начин.



Малеййййййй, лили Майкоууууу, жива да не бех! Ти да не си фен на СлявитУ????
А съдебната система се обновява, бавно и славно, с кадри- дечица, жене и так далее на магистрати! Тъй, че не в закостенелостта е проблема....Наказателният кодекс, в частта си, досежно регламентацията на наказателноправните институти за изключване на обществената опасност, в момента си е много добър даже. Но за да разбереш това, се изисква поне малко да разбираш от наказателно право..


:)
Закостенялост е да правиш същото, каквото е правил дядо ти, не само дядо ти да го прави.
Колкото и нови хора да вкараш в системата, докато не промениш параметрите на системата, те няма да я променят, обратно, те ще се пригодят към системата.
Докато не напълните наказателния кодекс със дефиниции за всеки термин, използван в текста, ще имате тълкувания от рода на “300 кг Метамфетамин за лично ползване”.
Предполагам, щото е много хубав текста на НК в момента, има толкова случаи на успешно защитили се граждани, и престъпленията срещу личността в БГ са на изчезване?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 20:18       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Минаващ, всеки български юрист който се е вписал в сегашната корумпирана съдебна система.. не е заинтересован от реформирането й. Тя го храни, дава му лесни пари и лъскави коли. Промяната може да дойде от нас - останалият народ, които се явяваме потърпевши от тази т.нар. "независима" власт. Ние хем ги издържаме, хем плащаме рекет, хем живеем в ситуацията на закони-локуми, които всеки съд може да тълкува както си иска.


Между другото, Слави Трифонов направи ли си партия? Ако да и ако изповядва моите виждания за живота, с удоволствие ще гласувам за него. Спомням си, че говореше за избор на висшите магистрати и местният шериф (т.е. шефа на РПУ-то))). Ако е така - аз съм ОК. Промяна трябва да има, тя е направо задължителна.. ножа е опрял един вид до кокала с тия кражби и битова престъпност.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 20:43       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
TheWhiteMan написа:
Минаващ, всеки български юрист който се е вписал в сегашната корумпирана съдебна система.. не е заинтересован от реформирането й. Тя го храни, дава му лесни пари и лъскави коли. Промяната може да дойде от нас - останалият народ, които се явяваме потърпевши от тази т.нар. "независима" власт. Ние хем ги издържаме, хем плащаме рекет, хем живеем в ситуацията на закони-локуми, които всеки съд може да тълкува както си иска.


Истината, с две думи.

И минаващия го казва за пореден път, но кой бяга от едни лесни пари, като в закона пише от 2 до 10, или 5 до 15?


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 21:04       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
rosen71 написа:
Това с гражданската не го разбрах...Е, докича си е платил някой лев, но бъди сигурен, че измеренията не са в стотици хиляди.

Като стане ясно колко десетки хиляди Док от Пловдив ще трябва да плати на близките и роднините на Плъха… пак ще го говорим. И ще смятаме, ако хипотетично освиткаш 5 мангала на 50 метра, в унисон с твоите разбирания… за какво плащане ще иде реч.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Окт 2019, 21:12       Заглавие:  Re: Избор на оръжие за защита на дома и имота...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
То няма лошо да пише в закона 5 до 15, ама когато в целия НК имаш общо две страници дефиниции, няма как да имаш еднозначни тълкувания.
И докато имаш текст от рода на “Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението“, без да имаш дефиниция и критерий за това “явно несъответствие”, ще имаш решения според зависи.
Отделно, докато имаш “неизбежна” изобщо някъде в текста, ще е трудно, ако не и невъзможно да имаш реално право на самозащита.
Кога точно става неизбежна - когато вади ножа, когато тръгне към теб с ножа, когато го е забил в ръката ти, когато го е забил в сърцето ти? Щото всеки може да вижда по различен начин опасността...


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 148 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 34 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer