logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 16 Апр 2024, 14:45




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 17:08       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
.38 Super написа:
rosen71 написа:
Никой не казва, че е идеалният патрон за самоотбрана, но е 100% по-добре от нищо. Може би също пропускаш и психологичния ефект от това нападател да чува гърмежи и да усеща как нещо му влиза в тялото.
Горе-долу е верно... С изключение, че нападателят ти не винаги ще разбере, че си го уцелил ако е пиян, надрусан или сериозно афектиран а как ще ги пласираме тея изстрели в сърцето докъто те борят на земята не се знае но е възможно, Джордж Зимерман доста успешно се справи :D
Проблема на малкият калибър е не, че няма да повреди житален орган, а че шанса да го повреди така, че да му спре функцията изцяло или предизвика бързо понижаващо кръвното налягане кръвотечение е по-малък от калибрите от 9 и нагоре... Нищо друго, стреля се лесно и хипотетично ти вдига шанса на пласирането ама само хипотетично щото човек не знае не дай си Боже как ще се развие едно нападение.



Срещу надрусан или пиян нападател никой не може да каже какво ще се случи или как ще реагира.
Това, което аз искам да кажа е, че не бива да се подценява.
Естествено е, че не може да се сравнява с по-голям калибър, но не мисля, че ше има значение при пряко попадение в сърцето примерно


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 17:23       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Готов съм да споря. Разбира се добронамерено и за удоволствие, както правим всички, посещавайки този форум.
22 убива, но за лов не става ( както между другото и 7,62х39). Няма стопиращия ефект, който се търси в ловния боеприпас. По същата причина не е подходящ за самоотбрана. Нападателят срещу теб има минутките на мъртвеца и може да направи куп бели. Така преди 70-тина години отрекоха по темата дори и въздесъщия 7,62х25 ТТ.
Спортът с 22 е по-близо до въздушното оръжие. Дадох за пример IPSC. И за тренировка не става. Имах ЧЗ 83 в кал 9х18 с адаптер 22. Нищо общо- ставаше друг пищов..
Кое бе колеги ви развесели толкова?

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 18:15       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 02 Фев 2010, 20:12
Мнения: 568
Местоположение: София
За 7.62х39, че не става за лов ще споря с теб и който и да е друг, а показно тука нЕма слагам, може ми намериш постовете в бглов.

.22LR ползвам Бетета М71, която със Стингерите на цци върши чудеса, ма там все още нямам показно ( надявам се и да не ми се налага ).


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Юли 2019, 18:32       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8115
Местоположение: USA, FL
rosen71 написа:
Това, което аз искам да кажа е, че не бива да се подценява.
Естествено е, че не може да се сравнява с по-голям калибър, но не мисля, че ше има значение при пряко попадение в сърцето примерно
Не, разбира се, никой куршум дето лети към тебе не бива да се подценява и съм напълно съгласен, че по-добре с .22 вместо с нищо.
Така казано - да директно в сърцето ще е добро попадение, но incapacitation зависи предимно от това колко бързо ще ти падне кръвното за да изгубиш съзнание. А каква повреда ще издържи сърцето от куршум с малък калибър, вече минал през поне 6-8 инча бариерен материал, сигурно кост или хрущял и плът е доста под въпрос.
Виж, ние можем да си разтягаме много за тезите които всеки си защитава, проблема е, че когато тея неща се поставят на професионална основа принципа е да се вдигне процента на ефективност и за това малките калибри под 9мм не се приемат за стандарт, не че нищо не ставало от тях, принципа е "виновен" не друго...

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 04:06       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
Khany написа:
Готов съм да споря. Разбира се добронамерено и за удоволствие, както правим всички, посещавайки този форум.
22 убива, но за лов не става ( както между другото и 7,62х39). Няма стопиращия ефект, който се търси в ловния боеприпас. По същата причина не е подходящ за самоотбрана. Нападателят срещу теб има минутките на мъртвеца и може да направи куп бели. Така преди 70-тина години отрекоха по темата дори и въздесъщия 7,62х25 ТТ.
Спортът с 22 е по-близо до въздушното оръжие. Дадох за пример IPSC. И за тренировка не става. Имах ЧЗ 83 в кал 9х18 с адаптер 22. Нищо общо- ставаше друг пищов..
Кое бе колеги ви развесели толкова?

Поздрави за възпитанието което имаш и добронамерения тон. Нямам желание да споря, спора е просташка комуникация. Умните хора водят диалог и се обогатяват взаимно от знанията, опита и грешките си. Напълно съм съгласен с теб, че 22 LR не е подходящ калибър за самоотбрана, защото при самоотбрана няма време за точен и прецизен изтрел. Не че един пълнител 22 LR няма да свърши работа срещу един или двама невъоръжени. Но съвсем друго е ако по теб стрелят и то повече от един човек. В такава ситуация и 9х19 е компромис. Лично за мен не само 22 LR, но и 9х19 не е подходящ за самоотбрана. Но това е моя избор и нямам никакво намерение да споря или да давам обяснения. Относно лова с 22 LR и за това съм съгласен с теб, защото Бай Ганьо иска да бие вълци и чакали с 22 LR. А не знае да си купи един далекомер и не знае да си сметне траекторията за точен изтрел. Пуца в корема с 22 LR и гледа тъпо как животинката бяга с вой. А после животното се мъчи с часове преди да издъхне. За 7.62х39 не съм ловец, но щом негрите бият слонове с тях значи става за лов. Друг е въпроса дали става повече от 308 win. Разбира се, че 308 win е много по-силен и точен на големи разстояния. А защо ме развесели твоето първо мнение по темата. Ами заради пилетата дето летят след попадение с 22 LR. Сигурно си стрелял три или четири пъти най много по гарги с 22 LR като не си ги уцелил като хората. Утрепал съм сумати гарги с въздушно оръжие преди 10 тина години. При това пушлето тогава беше само към 40 джаула на дулото. Ето ти два клипа с едни руснаци пушлетата от клипа са по 50 джаула на дулото. Прави си изводи за 22 LR, който е над два пъти по-силен като енергия. Песента от първия клип кърти здраво. :DD




_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 05:53       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 29 Апр 2007, 18:52
Мнения: 1087
Местоположение: SOFIA
Khany написа:
Пропуснах да развенчая и още едно преимущество на 22 - това че е евтин. Аз релоудвам 9х19 за под 10ст.
А това, че се умира с пробито сърце е ясно. Само че имаше достатъчно случаи на пробити сърца: Този художника простреля крадец в сърцето и той пробяга няколко пряки преди да умре. На онзи лов в Бистришко след скандал военен простреля в сърцето един от ловците, а той докото разбере, че е умрял му изпразни цял пълнител 45. Вярно и в двата случая не с 22, но с аналогични нему.
Нека различаваме между ефективност и ефикасност.

Като е толкова нефелен калибъра защо Берета 71 е кръстена неофициално мосадската берета ? Де що има изгърмян терорист от евреите по този свят е с този калибър . Ползват си я до ден днешен . Ако не уцелиш ако ще и с 50ти калибър да си все тая .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=OtFhfwr ... 0%B8%D1%82 Благодарение на колегата Павлин Андреев форумната модерация достигна невиждани низини .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 06:39       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
Защото, колега с тази берета стрелят в главата отзад от упор затова. Така пробива черепа винаги...Но това не са защитни техники и не ги разглеждаме тука :roll:


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 06:53       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 27 Дек 2014, 10:46
Мнения: 2888
Ане питайте Росенчо Искърския...
Той горкия с един пълнител успя да убие 5 човека и после даже и себе си, а вие за гугутки говорите.
С .22 имам избити много зайци, когато ги имаше, няколко лисици също.

Просто не е нужно да се ползват стереотипи за всичко.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 08:06       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 29 Апр 2007, 18:52
Мнения: 1087
Местоположение: SOFIA
Poseidon написа:
Защото, колега с тази берета стрелят в главата отзад от упор затова. Така пробива черепа винаги...Но това не са защитни техники и не ги разглеждаме тука :roll:
Един професионалист с опит в такива ситуации ще свърши същата работа с един точен изстрел в главата . В Израел имат доста практика :D

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=OtFhfwr ... 0%B8%D1%82 Благодарение на колегата Павлин Андреев форумната модерация достигна невиждани низини .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 11:30       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
Ловец съм отдавна. Ние не убиваме., а ловуваме. Целта е не да убиеш дивеча а да го добиеш като улов или трофей. По възможност на място. Цялата теория на лаборирането на ловния патрон се гради на това.
А това за гугутката е вярно. Смешно за мнозина, но вярно. Този калибър прави така.
Но аз с и с това започнах. Имам М71 и стрелям с голям кеф с него. Много пищов е минал през ръцете ми. По ергономичен, прецизен и защо не надежден не съм имал. Това не е малко и за калибъра и за пистолета.

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 11:35       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 02 Яну 2019, 23:47
Мнения: 163
А за Мосат и аз с кефих много на идеята. Ама това е било 70-те. Тамън Фиат 124 е бил станал Жигула.
Младите във форума дали се чудят сега!!! :tank: :tank: :tank:

_________________
Аспарух Аспарухов
СКДС "ЛЕВСКИ"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 11:41       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3145
Khany написа:

...
22 убива, ........ Няма стопиращия ефект, който се търси в ловния боеприпас. .......


Общо взето и аз имам същите впечатления като теб от 22лр.
Но, с уточнението че съм го пробвал предостатъчно през карабина и съм ползвал стандартни боеприпаси с оловни куршуми, без да са ХП или какъвто и да било др. тип куршум, повишаващ КПД-то на съответното изделие.

Ако трябва да обобщя - при попадение в глава/мозък върши прекрасна работа - свалял съм и едър чакал и скитащи кучета на по 50-70 крачки.
Обаче изтървеш ли глава/мозък - иди го търси ако си немаш работа :D. Кой обаче може в реала да цели само глави? Не че е невъзможно но риска от пропуск не е малък. Аз предпочитам винаги торса, зад плешката, както си е по дебелите учебници (най-голямата ясно видима цел).
Главите са малки мишени, много се въртят, свалят се нагоре надолу - абе изобщо работа за профи стрелци е главата като мишена :DD .
Сега, ако се сложи обаче качествен боеприпас 22лр с доказано работещ експанзивен проектил вярвам, че резултата ще е друг.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 11:46       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3145
п.п. Преди няколко месеца един авер си взе Бърно 1, от стария мат`рял разбираши, 22лр. Помоли ме да му монтирам оптиката и я простреляхме. Простреляхме я с Lapua .22 LR Master L 40 gr. - нямаше др. на стрелбището.
Човека каза че за прасета щял да я ползва. Обяснили му че като го удари зад ушето и падало прасето (даже рима има).
Аз му казах че ако го уцели където трябва ще падне, вероятно, стига куршума да проникне достатъчно дълбоко и достигне жизненоважния орган в който се цели.
На следващата седмица го взех с нас на лов за хищници. Свраки на по 20м. ги стрелях два пъти докато ги приключа. Едната я намерих, другата избяга.
Тази която намерих си имаше две мн. добри попадения централно в торса, без да е засегнато сърце или гръбнак. След първия изстрел още си бягаше по земята, втория разгеле я спря. Даже й направих дисекция и имах снимки за да се види, че не е ударена в крак или върха на опашката, че не ще да пада, но не мисля че снимките са подходящи тука за форума.
След тая показна случка човечеца веднага я продаде, даже не щеше да ме слуша, като му обяснявах да пробва и др. патрони :D.

Ако обаче беше ползван RWS .22 LR HV Hollow Point 40 gr на 385м/с а не Lapua .22 LR Master L 40 gr. на 325м/с, предполагам резултата щеше да е доста различен и нямаше да има много значение къде в торса я перна свраката.

За самоотбрана - вероятно е мн. по-добре от нищо.

Аз отдавна приключих експериментите с 22лр. Ползвам си 223 и така имам 3 в 1 :DD !

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 13:55       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
tsb написа:
Свраки на по 20м. ги стрелях два пъти докато ги приключа. Едната я намерих, другата избяга.
Тази която намерих си имаше две мн. добри попадения централно в торса, без да е засегнато сърце или гръбнак.

Ако обаче беше ползван RWS .22 LR HV Hollow Point 40 gr на 385м/с а не Lapua .22 LR Master L 40 gr. на 325м/с, предполагам резултата щеше да е доста различен и нямаше да има много значение къде в торса я перна свраката.

Колега свраката се цели малко под врата в горната част на тялото, където се намират сърцето и белите дробовете почва да пада вертикално от клона веднага. Дано не те засегна, но на 50 метра целя една една стотинка с добра упора от легнало положение, не винаги, но много често. При тихо и спокойно време разбира се. Явно затова не съм имал проблем с гаргите на 50, 60, 70 метра. Иначе ти вярвам на всяка дума и с интерес чета твоите мнения. Но попадението винаги има значение. Ако стана ловец също не бих похабил пари и разрешителното за пушка в 22 LR, защото същата работа върши и въздухарка. За която няма да търчиш за документи и няма да се притесняваш къде може да стреляш. Стига само да си далече от населено място. Но мен лова не ме влече. Дори и по гарги от над 10 години не стрелям. Включих се в темата, защото имам опит с въздушно от 40 до 400 джаула. Преди да беше на регистрация съм имал няколко такива пушки, някои почти едно към едно със силата на 22 LR, а други доста по-силни. Сега имам само една към 90 джаула близка по енергия до пистолетен 22 LR. Имал съм и боен пистолет Валтер Р22 в 22 LR, който никога не ми е засичал. Продадох го за да си вземе CZ 75.

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Юли 2019, 19:08       Заглавие:  Re: Какво може 22 LR и само за спорт ли става?
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 29 Апр 2007, 18:52
Мнения: 1087
Местоположение: SOFIA
Khany написа:
А за Мосат и аз с кефих много на идеята. Ама това е било 70-те. Тамън Фиат 124 е бил станал Жигула.
Младите във форума дали се чудят сега!!! :tank: :tank: :tank:
Нищо не им се е променило в идеологията и методите до ден днешен . То при тях няма друг начин .

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=OtFhfwr ... 0%B8%D1%82 Благодарение на колегата Павлин Андреев форумната модерация достигна невиждани низини .


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 71 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 13 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer