logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 02:14




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 329 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Авг 2019, 07:01       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 20 Юни 2019, 05:15
Мнения: 190
Добре, че човека е жив и здрав. :tu: Винаги съм казвал, че патроните в 9х19 или 38 спешъл са най-опасни, когато са тежки FMJ. При по-силните калибри над 700 джаула като 357 магнум, 357 зиг и 10 ауто - ама истински 10 ауто. При тях JHP е по летален за хора и не много големи животни, защото куршума продължава напред въпреки, че се е отворил. Но дори и при тези три по-силни калибъра. За стрелба по едри животни всички експерти препоръчват тежки куршуми FMJ или монолитни от мед или олово за да може да проникнат максимално. Балистичния гел е хомогенна среда удобна за сравнение и тестове. Но в никакъв случай не реагира както тялото на човек или животно, които са много по устойчиви на пробиване и разкъсване. Разбира се говорим за пистолетни или револверни калибри до и около 1000 джаула.

_________________
http://webstage.bg/filosofiya-i-psiholo ... arden.html


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 08 Авг 2019, 10:57       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 03 Яну 2014, 20:35
Мнения: 487
https://youtu.be/zbtyaKAMDdk
Ето и тук малко светлина за калибрите на забавен каданс. Малко в стил Сашо Диков :
- Асене, върни малко! :D


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 10:54       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
Защо трябва да се носи и КНО по време на лов: https://www.thefirearmblog.com/blog/201 ... important/


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 16:27       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
Ето един превод който е хубаво пак да се прочете :
ИЗБЕРЕТЕ СВОЕТО ОРЪЖИЕ!

Част 1

„Какъв пистолет бихте ми препоръчали за самоохрана“
Това е въпрос, който ми задават често. Понякога ми го задават хора ,които имат никакъв или малко опит в стрелбата а друг път такива, които искат да разберат дали изборът при последната им покупка на пистолет е бил наистина тъп.
Приятели, не съм лаладжия но не бих могъл да ви дам отговор без повече критерии във въпроса. Дори и тогава избягвам да давам препоръки за конкретен модел и марка т.к. няма от къде да знам всички обстоятелства около вас или вашето ниво на умение без да съм прекарал поне ден с вас на стрелбището. Това наистина е пример за библейския съвет „ Работете за своето спасение“. Всичко, което мога да направя е да ви дам информация, какво бихте могли да очаквате но вие следва да постреляте с тези оръжия и да опознаете себе си за да успеете да направите „информиран избор“.
Не информираният избор би могъл да доведе до катастрофа. Това, което върши работа на някой умник или шампион може да не свърши работа на вас!
Бих могъл да се сетя за няколко неща, които да закупите, освен пистолет (ако не знаете как да го използвате), които ако нямате достатъчно акъл ще бъдат катастрофа, която търси къде да се случи. Сещам се за автомобил например.
Това е обзор на процеса ми на избор, който съм си изградил през годините. Замесени са много тестове, които човек може да направи – аз лично съм ги правил – но предполагам, че ако сте опитен стрелец, вече сте ги направили и Вие. Идеята ми тук е да опростя нещата.
Какво търсим в един пистолет за самоохрана? Простичко казано той трябва:
1. Да бъде надежден
2. Да бъде достатъчно точен за да свърши работа (във вашите ръце)
4. Да бъде с достатъчно възпиращ ефект
5. Да може да бъде зареждан бързо
6. Да може да бъде носен ежедневно и
7. Вие да можете да го извадите достатъчно бързо при предпочитаният от вас метод за носене
Може да има и други критерии, които вие намирате за важни, но дори и само по тези 7 ще намерите достатъчно оръжия за да се объркате до степен на невъзможност за решение, което е най-лошия възможен изход т.к. ще ви остави невъоръжени или дори играещи на видео игри ?.
Това е първата половина от това , което мисля, че следва да се вземе под внимание при процеса на оценка на качествата на пистолетите за които си мислите. Моя основен подход е да пострелям с пистолетите. Вашият отговор би могъл да бъде „ Как по дяволите да го направя това“ но не се притеснявайте. Много от стрелбищата предлагат оръжия под наем и по-хубавото е че много от тези оръжия вече са разработени от многото стрелба. Също така, ако имате приятели, които имат оръжие и стрелят, за тях най-вероятно ще бъде удоволствие да ви заведат на стрелбище и да постреляте с тяхното, особено ако вие купите патроните.
Недостатък на този подход е че ще бъдете ограничени в определен брой марки и модели, като част от потенциалните ви кандидати ще бъдат не налични на стрелбището. Но запомнете, че стрелбищата дават Берети, Зигове, Смитове и Глогове поради определени причини. Тези пистолети работят и се чупят по-малко от „ евтинджьос“ марките. Това е нещо, което да имате на ум когато стартирате търсенето. Дори след това да решите да купите нещо извън тези марки или копиращо техния дизайн но по-евтино, ще имате някаква база с която да сравнявате новата си придобивка.

НАДЕЖНОСТ
Очевидно оръжието за защита трябва да работи за да е ефективно. Нищо механично не работи в 100% от времето но качествените пистолети днес работят почти всеки път. Обикновено мухата в супата се оказва стрелецът. Той може да предизвика засечката. Наскоро избрах 9 видео записа от камери от таблото на автомобила със заснети престрелки с участието на полицаи и открих шокиращи дори за мен резултати. При 45% полицаите имаха засечка от един или друг тип. За радост повечето имаха прикритие и не бяха ранени но един който нямаше почти изгуби живота си от субект, който вече беше прострелял веднъж с централно попадение без то да даде резултат!
Изненадващо повечето от тези „засечки“ бяха с оръжие чийто дизайн много стрелящи за удоволствие и диванни командоси считат за безотказно що се отнася до надеждност.
Нищо не е безотказно.
Ако мислите, че револвера работи винаги, то не сте стреляли достатъчно. Преди 30 години мой познат изгуби живота си след като неговия .357 Магнум от известна марка засече по време на престрелка. С револвера беше стреляно много преди това но никога със служебните патрони. Това можеше да бъде и беше фатална грешка.
Единствения начин да разбереш дали едно оръжие е надеждно във вашите ръце е да стреляте с него. Няма значение дали стреля надеждно в ръцете на другите или има добро ревю на корицата на любимото ви списание. Поне от време на време стреляйте с патроните с които мислите да го носите. Няма да ви помогне особено ако стреляте с .38 wadcutter ако мислите да носите .357 Магнум от които ще ви изпопадат пломбите.
Разкършете. Всеки пистолет заслужава период на разработване и разкършване, дори и пневматичния за гуми. 200 патрона изглежда са консенсус за броя необходим за разработването, въпреки, че аз не съм съгласен. Виждал съм пистолети, които работят добре през първите 200 патрона но след това има случаи на охълцване. Отваряйте си очите.
Този тест е тип „издържал/не издържал“. Не бих приел оръжие, което засича регулярно. Понякога е проблем с пълнителя или патроните и може да се отстрани, но никога не поверявайте живота си на оръжие, което работи „повечето време“ т.к. ако следвате законите на Мърфи, когато ви затрябва няма да работи.
ТОЧНОСТ
Както вече споменахме в предишна статия, много хора са по-консервативни в това къде се целят от колкото ми се иска. Бих могъл да ви цитирам много случаи при които попадение в централната точка с Магнум куршум не е достатъчно за да се прекрати боя достатъчно бързо. От друга страна не мога да се сетя за много случаи при които .22 в слъзния канал не е успял да спре нападателя (смъртността при двата случая е съвсем друг въпрос). Проблема разбира се е да уцелиш при цялото напрежение и динамика на истинската престрелка.
Моите стандарти за точност може да не са точно тези, които вие възприемате като такива. Имам усещането, че физическата точност на пистолетите е отлична по подразбиране в наши дни. Има толкова много пистолети и револвери , които биха уцелили дупка в мишената, че не се налага да се притеснявате за процентите от инча в разликите между попаденията.
Истинската точност на оръжието може да се определи само ако стреляте с него така както бихте го направили при истинска престрелка. Ако е DA револвер ще го тествате с двойно действие на спусъка, прави, без предварителна подготовка и опора на дистанция която вие желаете. Ако DA/SA действие на спусъка ( Берета 92, зиг226…), следва да бъде тестван в тази последователност – първи изстрел с дълъг ход на спусъка, втори-с къс. Ако е Глог или XD, тогава всички изстрели са с еднакво усилие на спусъка. За сега няма да говорим за времеви граници но може да се наложи да практикувате колкото е необходимо докато достигнете предложените от мен изисквания за всеки един пистолет. Ако не успявате да се вместите в тези изисквания, не сте подготвени за истинска престрелка без значение колко точен механически е вашият пистолет.
Аз използвам 2,5х4 инча цел на 10 ярда на моята мишена но добра мишена би била и с размери 3х5, разположена хоризонтално. 5 попадения от 5 изстрела са достатъчни. ? Това също тест тип „издържал/неиздържал“. Ако един или повече пистолети издържат теста те се квалифицират като достойни да защитават живота ви. Ако не- не. Няма проблем да измерите групите – 3 инча са ок. Ако пропуските са заради вас – повторете упражнението. Успешните резултати би следвало да се повтарят. В предварителните резултати може и да меря групите но във финалния тест важат само попаденията.
Само за протокола – тествам пистолети и от бенчрест позиция. Но това са само „сериозните“ пистолети и техният тест вероятно е на 100 ярда. Мисля, че за пистолетът, който мислите да носите всеки ден, следва да започнете с основата а тя е добри попадения при реални дистанции при престрелка. Ергономичността и това как пистолетът ви пасва има по-голямо влияние върху попаденията отколкото механичната му точност.

КОНТРОЛ
Размера на групата (точността) е само 1/3 от уравнението на стрелеца. Трябва да видим колко бързо можем да постигнем желаните повтарящи се попадения и с каква сила поразяват те. Второто –малко по-късно. Сами ще трябва да тествате пистолета и патроните. Никой не може да ви каже колко патрона ще са ви необходими за да приключите престрелката но аз практикувам с пет. Правя го предимно заради проучването на Ed McGivern. Ако името не ви е познато, потърсете го, заслужава си.
Ед е усвоил нещо което може да се нарече единствено невероятно умение за бързо и точно стреляне. Неговия стандарт , който сам периодично е подобрявал е „група с размер на ръка“. Ако си сложите ръката на сърцето ще установите, че тя го покрива на широчина и височина почти перфектно. Не лош „стандарт“ за площта в която следва да се опитвате да уцелвате .
За да бъде по-лесно аз ползвам 5инча (малко противоречие ) като стандарт. Ако искате лесна цел вземете лист А4 и го сгънете на две – получава се 8,5х4,5 инча, което покрива ръката с разтворени пръсти. Дистанцията е 5 метра. Защо? Защото това е средното разстояние на което се случват престрелките.
Хубаво е също така да следите вашето подобрение. Таймерите вече са лесно достъпни и широко разпространени. (спестявам куп глупости относно таймери и приложения за телефони)
Разберете, че тук не говорим за състезание . Не се опитваме да се доближим до Джарет, Летам и т.н. невероятни стрелци. Ние искаме да знаем какво НИЕ можем да направим. Ние искаме да знаем с кой пистолет стреляме по-добре т.к. от това може да зависи живота ни. Има толкова много неща от които зависи изхода на престрелката и точността е само едно от тях. Но ако всички останали фактори са във ваша полза, не бихте искали точността да зависи от това дали днес сте късметлии.
Ако сте попаднали в престрелка, значи днес НЕ ви е късметлийския ден.
За всеки пистолет с който искате да си тествате способността да стреляте, записвайте размера на групата на 5-те изстреляни възможно най-бързо патрона, запазвайки добра точност и запишете времето необходимо за изстрелването от първия до последния патрон.
Разделете 50 на размера на групата след което на броя на секундите (до десета) необходими за изстрелването на 5-те патрона.
Пример : Размера на групата е 5 инча, времето 1 секунда (което би било отлично) 50/5/1=10.
10 е вашият „показател за контрол“.
10 би било отлично, 5 – няма да е ужасно. Сравнявайте един пистолет с друг а не вашето представяне с това на ваш приятел. Става въпрос за вас, пистолетите се състезават за вас а не вие с някой друг.
Ето ви още една формула ако тази ви се струва сложна. Използвайте същата цел. Запишете времето необходимо за изстрелите и добавете по една секунда за всеки изстрел извън целта или групата.
Може да се питате защо препоръчвам 5 а не 8 или 10 инча както много състезатели и тренировъчни стандарти. Това е защото вие и мишената стоите неподвижно в този тест и мишената не стреля по вас. Не очаквайте да се справите толкова добре на „двупосочно стрелбище“ ? , както при обикновен ден на частно или обществено стрелбище. Всъщност 50% влошаване на резултата би било оптимистично предположение за всеки от нас. 1 до 1,5 секунди са добре (наистина добре), 2 секунди са вероятно ОК, (запомнете – мерим само изстрелите без вадене и зареждане). При повече от 2,5-3 секунди следва да потърсите допълнително тренировка и упражнение освен ако не сте като мен стар и немощен. Помните ли Ед? Неговото най-добро време е 4 десети от секундата. За по-малко от половин секунда вкарва 5 патрона в една дупка на 5 ярда!!!! Това с револвер!
Все още работя над това.
ЕФЕКТИВНОСТ

Знаехте, че ще стигнем и до тук. За съжаление не съм този който ще проправи пътя в мъглата и огледалата на това как се измерва „мощността“ на пистолета. Изучавал съм го повече от 4 десетилетия и колкото повече научавам толкова по-малко знам.
Това което ви предлагам е не отговорЪТ а някакъв отговор. Има и други също толкова верни. Нямаме място тук за да обхванем всички нюанси на това как са се появили различните системи за оценка. Не твърдя, че някои от тях са по-добри от други - никоя от тях не е перфектна! Това което ще кажа по-нататък са сравнения базирани на прости математически модели. Само за да сме сигурни, знаем че .44 Магнум е по ефективен при нормално попадение отколкото .22. Но минимални разлики с части от инча в страни от целта могат да променят цялата картина. Това е тема за цяла нова публикация или даже книга. Няма полза да се задълбочавам в дискусията за ефекта от хидростатичния шок или вълновата теория. Това е за друг път а може би не. В крайна сметка много от теориите за ефективността са схематични и в интернет има много информация за тях ако решите да им се доверите. Теста с козите не даде окончателен отговор и аз мисля, че не може да има такъв при толкова много променливи и при положение, че не съществува такова нещо като „референтни условия“. Всяка престрелка е различна, точка!
Това, което ще направя е да ви оставя с това което сте избрали вместо да ви убеждавам в“ единствения правилен начин“. Най-лесния начин, който аз познавам е да вземем един междинен калибър , нпр. .38 Спешъл или 9мм и да го сравним с това което вие стреляте при тестовете. Какви мерки използвате е ваша работа. Аз ще използвам 124 грейнов 9мм с начална скорост 1104фпс а вие можете да поставите тези данни в каквато формула искате. Не че поощрявам този патрон, просто ще го ползвам като референтна стойност от 100% в примерите. Вие можете да използвате вашият идеален патрон като 100%
Вероятно най-често използван е фактора мощност от IPSC/IDPA. Формулата е (маса на куршума Х скорост) / 1000. За нашия 9мм това дава 137.
Не забравяйте да добавите и дължината на цевта в сметките си, без значение дали това е вашият 100% -ов или тестови патрон. Според http://www.ballisticsbytheinch.com/ , 125 грейнов .357 Магнум излиза от 7 инчова цев с 1715 фпс и 1257 от 3 инчова. Тези цифри не са референтни заради разликите в междината между барабана и цевта и други фактори но дават идея за разликата във фактора „мощност“ при различна дължина на цевта.
Аз ще ползвам примера за 90 грейнов .380 от 3 инчова цев при 1027 фпс. Това ни дава фактор мощност от 92,43. Разделяме го на нашия 100%-ов и получаваме 0,67 т.е. въпросният .380 има 67% от ефективността на 9 милиметровия, който приехме за референтен.
Ето още няколко системи, които можете да намерите в Гугъл и какво се получава с нашия 9мм като сравнение:
• Taylor Knock Out = маса на (куршума Х диаметър Х скорост) / 7000. За 9мм=7
• Hatcher Scale – твърде сложно за тази статия но приложим. За 9мм= 28
• Кинетична енергия – нормалния 9мм ще има около 330ф/пнд
Можете да ползвате и т.нар. „ спиране с един изстрел“, което е обобщено от моя добър приятел Evan Marshall и помощника му Ed Sanow. Цифрите за спиране с един изстрел не са глупави или грешни както някой смятат. Но те не са ориентир за това кога една престрелка ще бъде приключена. Evan Marshall казва по въпроса „ броя изстрели за спиране са мярка а не тактическа реалност“. Стреляйте докато блока остане в крайно задно положение, след което извадете другия пистолет и повторете при необходимост.
Не бъркайте спирането с един изстрел с прекратяването на престрелката с е един изстрел…то е много повече от това! В 1 от 3 случая, може да се очаква от .357 Магнум да прекрати престрелката в рамките на 5 секунди при централно попадение ( спирането с един изстрел филтрира повторените неуспешни изстрели). Не се оставяйте да ви убият заради липсата на разбиране. Използвайте оценката на тестовия патрон разделена на около 70% от тази на стандартен 9мм или .38
Бихте могли да използвате и „Обема на Раната „от лабораторните тестове на ФБР, просто използвайте стандартен .38 или 9 мм за сравнение.
Не влагам критика или поощрение в горните системи или модели. Изберете си ваша за измерване на ефективността. Едно изключение: Със сигурност знам едно- Кинетичната енергия не е добър измерител на ефективността. За това са писани цели книги.


ЧАСТ 2

Източник:
http://www.gunsamerica.com/blog/gunf...ing-a-handgun/


КАПАЦИТЕТ
Освен ако професията ви не е в горещите точки по света където се борите с терористи, най-вероятно преди да ви свършат патроните ще ви свърши времето, освен ако не сте и крайно некадърен стрелец! Ако отказвате да се упражнявате, отговора няма да се крие в по-големия брой патрони, които ще носите (въпреки, че повечето патрони не са непременно лошо нещо) а в това да не се набутвате между шамарите. Но т.к. в днешно време шамарите могат да ви намерят и в къщи, това отпада като вариант.
Хората са обсебени от калибъра и последните технологии при производството на куршуми но им се изплъзва факта, че ако пропуснеш горната част на гръбнака само с 1 инч най-вероятно увеличаваш времетраенето на престрелката 10 пъти! През това време може и да ви убият.Същото важи и ако изберете последния ултра-мега куршум, който предава цялата си енергия в тялото и го пласирате на точното място но той не успее да проникне достатъчно дълбоко за да порази гръбнака. Дали ще доведе до по-бързо неутрализиране на противника при попадение в сърцето или дробовете? Може би, даже твърде вероятно, но да се откажете от възможността за мигновено спиране на нападението за сметка на по-бързото неутрализиране, което може да ви коства и живота е неудачен компромис. От друга страна, нападателя може да реши и да се откаже (това обикновено не се случва) . Не залагайте живота си на това.
Големината на капацитета варира според ефективността. Силно съм убеден, че 6 заряден .44 или .45 револвер е равностоен или даже по-добър по отношение на ефективност от 15 заряден 9мм (АКО стреляте еднакво добре с двата). Но решението си е ваше, не мое. С вторият при всички положение е по-лесно да се води по-дълга престрелка. Труден избор! Не изпадайте в лъжливо чувство на сигурност! Никой не може да ви каже колко дълго ще продължи престрелката. През годините на изследвания съм установил, че повечето престрелки са относително кратки – 2-3 секунди, но няма гаранция в това. При всички положения трябва да се подготвени за дълги престрелки! Ако пистолетът ви събира 15 патрона, по-добре да имате и план за много динамично придвижване и използване на прикрития за да се предпазите от това да бъдете гръмнат през времето необходимо за ефективното изстрелване на тези 15 патрона.
Наскоро имах курсист полицай, който е бил въвлечен в престрелка около автомобила си. В един момент лошия даже е успял да влезе в колата. Това е бил един от онези дълги боеве продължили повече от 20 патрона с неговия Глог 17 преди да уцели лошия. И не, той не е лош стрелец. Всеки куршум е бил правилно насочен, просто не е уцелил мишената (видяхме това на видео). Куршумите на лошия пък не са улучили него. Според него, умението му да презареди под напрежение е било факторът довел до приключването на престрелката. Но базирайки се на това, което видях , опита ми в стрелбата в МПС и действията на субекта след като е бил улучен, престрелката най-вероятно би могла да бъде приключена след първите два изстрела ако бяха с .45 или дори .40. На следващия ден полицая смени Глока с такъв .40!
ПРОДЪЛЖИТЕЛНОСТ
Предполагам, че планирате да носите поне един резервен пълнител за вашето оръжие с пълния му капацитет. Пълен пистолет е по-добре от полу-пълен в началото на нова престрелка или нова част на стара престрелка. Мъдрият човек би заредил всеки път когато види възможност за това в очакване на следващата размяна на изстрели. Аз мисля, че 2 пълнителя или бързи зареждачки са минимума, който трябва да се носи. Няма значение дали пълнителите събират 7 или 20 патрона, трябва да са поне 2. 3 е по-добре (или още по-добре резервен пистолет). Запомнете следната мантра : „ Зареждай когато можеш, не когато се налага“ (когато пистолета е празен). Запомнете също така военната максима: „ 2 е 1, 1 е 0“
Може да ви се стори прекалено да се носят допълнителни пълнители или бързи зареждачки но задайте си следния въпрос : Защо носим изобщо оръжие? Не е удобно да се носи оръжие. Причиняваме си неудобство защото си мислим, че може да изпаднем в ситуация при която ще ни се наложи да използваме пистолет. А ако се наложи използването на пистолета, бихте ли искали да попаднете в ситуация при която чакате дима да се разсее и очаквате следващите нападатели с 3 останали патрона в 9 милиметровия?
Правилото е: не напускайте мястото, което сте разчистили от лоши с наполовина празен пистолет! Правилото не е мое, то идва от кап. Eric A. Sykes от книгата му „ Стрелба за оцеляване“ . Реално точния цитат гласи: „Никога не минавай през врата без пълен пълнител в оръжието“ . Същото важи и за резервните оръжия. Всичко следва да се напълни но си отваряйте очите докато го правите!
Много малка е разликата във времената за презареждане на съвременните полу-автоматични пистолети, освен ако нямате от онези европейски заключвания на петата на пълнителя (разбирай като на Макарената), тогава е необходимо почти двойно повече време. Тук на последно място са револверите. Не само, че при презареждането изискват повече време но и за да бъдат презаредени следва да бъдат извадени от боя (може би автора има предвид, че при полу автоматичните един патрон може да остава в патронника при презареждането) и ако решите да използвате бързи зареждачки преди да се изгърмели всички патрони ще ръсите цели патрони наоколо ако искате да презаредите бързо. Това е добра причина да носите два револвера ако резервния ви пистолет не е по принцип револвер.
Да вмъкнем нещо; не измервайте времето си за презареждане както го правят състезателите. Може и да не сте запознати, но ако сте гледали състезание по стрелба в един момент идва време за презареждане, когато празният пълнител на състезателят пада на земята, той поставя новият и продължава да стреля. Измерва се времето между изстрелите. При престрелка се предполага, че ще презареждате докато стрелят по вас и се предполага, че вие отвръщате на огъня. Хората участващи в престрелки или поне тези мислили по въпроса не би следвало да зареждат като състезателите. Те остават в боя. Сканират за неприятели докато вадят пълнитля, и го насочват към оръжието без да нарушават работната позиция на пистолета. Не си блокират полето на видимост с пистолета докато зареждат. Упражнявайте това!
В тази ситуация, няма значение колко бързо презареждате т.к. в случай, че се появи опасност можете да прекратите подаването на пълнителя и да продължите да стреляте с това което е останало в пистолета. Това е причината да не вадим пълнителя предварително освен ако не е празен. ЗАПОМНЕТЕ – АКО СТЕ НА ОТКРИТО И ОПАСНОСТТА Е ВСЕ ОЩЕ НА ЛИЦЕ -, СТРЕЛЯЙТЕ ДОКАТО МОЖЕТЕ БЕЗ ДА ЗАРЕЖДАТЕ.
Има значение колко бързо вадите резервния пълнител или пистолет ако ви свършват патроните по време на престрелката. Не стойте неподвижно на открито!
Ако презареждате, правете го правилно и с мисъл, както и преминаването към резервното оръжие. Това е нещо, което можете да измерите точно. Ако го правите правилно ще бъдете извън престрелката за половин до 1,5 секунди. Това е време с което сме ОК. Ако не успеете да презаредите или извадите резервния пистолет за 1,5 секунди, можете да помислите за промяна на начина на носене.
Забележка относно резервното оръжие. Много хора едва сега обмислят варианта да носят пистолет след много време на отлагане. Не че аз не съм чувствителен на тема да носиш няколко кила желязо по себе си заради далечната възможност да ти потрябват някога. Лично съм виждал най-лошо и най-добре изпълнените престрелки и само докладвам за тях. Но резервно оръжие на достъпно място ( а не погребано някъде където не можете да го стигнете бързо) може до голяма степен да обезсмисли скоростта на презареждане. Говорим за сериозно резервно оръжие.
РАЗМЕРЪТ ИМА ЗНАЧЕНИЕ
Това не се отнася само за калибъра на оръжието. По скоро става въпрос за физическия размер на оръжието и начина по който го носите. Ефектите от размера и масата на оръжието би следвало да са очевидни от тестовете в първата част на статията. Калибърът е съществена част от размера но има различни размери и маси на пистолети работещи с еднакъв калибър.
Популярното извинение за носене на неадекватно оръжие се пресъздава от следното изречение : „ .380-ятката, която нося е по-добра за мен от .44 –ката която стои на нощното шкафче в къщи. „ ОК, може и така да е, а може и да не е. Аз лично познавам (или познавах) 4-ма човека, които използваха .380 в престрелка от близко разстояние. Въпреки, че всички бяха добри стрелци ( уцелваха горната част на гръдния кош при всички престрелки) никой не успя да приключи престрелката си успешно. Всички получиха тежки ранения.
Не искам да кажа, че .380 не е проработил за други – очевидно Е. Просто аз не познавам такъв човек. Може би си заслужава да обмислите варианта да носите нещо по ефективно. .380 не винаги е по-добър от камък или остра пръчка. Вероятно, както сте установили след тестовете в част 1 ще стреляте с по-голям пистолет по-добре. Ако трябва да носите .380 вероятно ще е по-добре да стоите на страни от неприятности от колкото да разчитате на пистолет, който е по-добре да стои в джоба ви отколкото да извадите.
Признавам, че това не е съвет, който ще ви дадат навсякъде. Сериозен аргумент е че средностатистическия въоръжен човек с разрешително за скрито носене ще предпочете да остави оръжието си в къщи когато е леко облечен или отива в район, който не е опасен. По принцип това е доста често срещано. Моето мнение е че ако някой ще си оставя пистолета в къщи той ще го направи така или иначе – това е вътрешна нагласа, която обуславя действието. Не става въпрос за комфорта.
Говорейки за комфорт, през последните няколко десетилетия ежедневно нося 2 пълноразмерни .45 (или .44 магнум или .45. Колт), и два револвера с J –рама ( единият .357) + два фенера, белезници, ножове и резервни патрони! Тежък съм но не ми е дискомфортно а това е товар с който лесно се свиква.
При никакви обстоятелства не смятам, че някой трябва да ме имитира ( и за много от вас вероятно изглеждам леко ненормален) но нивото на опасност за мен е било доста високо през по-голямата част от живота ми и не намирам носенето на изброените неща за некомфортно или обременяващо. Нося тези неща през всички сезони. Носил съм ги и в църквата. Църквите могат да бъдат опасни места.
За вас това може да не е вариант в зависимост това къде живеете, какво работите, какво пише на разрешителното ви, може да не можете да носите пистолет забележим от миновачите или дори малък револвер .22 минимаг. Но не се оставяйте да ви убият заради единия комфорт. Цитирам Clint Smith: „Пистолетът трябва да ви носи комфорт а не да ви е комфортен“. Повтаряйте след мен: НЯМА мощни пистолети!
Гръмнете една диня с карабина, след това друга с .44 и ще видите разликата. Но все пак не всички пистолети са еднакви.
Ако не си падате по кобурите на колана, няма проблем има достатъчно ефективни пистолети които не са .32 или .380, събиращи се в джоба на панталона ви.
Освен това, комфортът често е функция на стила на обличане, който сте избрали. Аз не чувствам дискомфорт от това, което нося с мен и факта, че се разоръжавам преди да си легна го доказва. Нося всичко и из къщата. Всичко е „ мисъл над материята“ ако не успеете, мисълта просто липсва.
Простото измерване на височината и дължината на пистолета дава число което не носи достатъчно информация за да може да бъде критерии за сравнение. Револвер с J-рама с 2 инчова цев в .38 е приблизително 6 инча дълъг и 4,5 висок. Това е доста близо до размера на Колт .45 Офицерски вариант, но ако ги сложите двата на глезена или в джоба, бързо ще установите че револвера е много по удобен от Колта.
Има достатъчно големи джобове които да съберат много- зарядни полуавтоматични суб компакти и те си имат преимуществата. Проблема е че не можете да определите дали един пистолет ще се събере в джоба само по височина, дължина и широчина. Вместо това аз използвам т.нар “ метод на канапа“. Принципа е прост – взимате един канап и с него опасвате пистолета по целия му контур, дръжката през средата и през средата на спусковата скоба. След това измерете общата дължина на парчетата канап. Някой разпространени оръжия измерени по този начин дават следн ите резултати в инчове:
S&W M-36 2?- 29?
Browning P-35 9mm- 35?
Glock 22 .40 S&W- 39?
Colt 1911 .45- 38.5?
МАСА
Просто да погледнем ТТД ? Грешка! Гледайте тактико-техническите данни ако имате намерение да носите пистолета без патрони, като в този случай сте се сдобили с оръжие за ръкопашен бой и колкото по-тежко толкова по-добре. Предполагам производителите дават тези данни защото е по-просто но те могат да бъдат подвеждащи. Ако сте внимавали до сега, сте наясно, че не е нужно да имате само зареден пистолет но и резервни пълнители. Избраните от вас патрони могат да доведат до различия в масата спрямо описаната. За това измервайте с това с което сте избрали да носите. Да видим като пример колко тежат някой често срещани оръжия с по два пълнителя или зареждачки допълнително. (тежестта е в паундове)
S&W M36 2? .38 Spl. – 1lb. 14 ounces
S&W M15 2? .38 Spl.- 2lb. 10 ounces
Glock 22 .40 S&W – 3lb. 7 ounces
Browning P-35 9mm – 3lb. 5 ounces
Colt 1911 .45 Auto 3lb. 13 ounces
Както виждате, носенето на допълнително патрони може да промени драстично картината.
СПОСОБНОСТ ЗА РЕАКЦИЯ

Ако се окажете в ситуация която налага престрелка ще дойде момент, който изключва всякакво съмнение за това, че се налага използването на смъртоносна сила. Колкото по-бързо успеете да извадите своето оръжие и да стреляте ефективно, толкова по-малка е вероятността да ви уцелят пред и да успеете да стреляте или да отвърнете на огъня. Не всички ситуации даже бих казал по-малко от половината изискват светкавично вадене на оръжието. Вероятно няма да сте първоначалната мишена и ще имате време да извадите оръжието. Може да имате прикритие а може да ви се отдаде и да избегнете престрелката изцяло- нещо към което винаги следва да се стремите.
Моментната ви готовност и състояние на ума може да окажат по-голямо влияние върху това колко бързо ще извадите оръжието от колкото начина ви на носене, но въпреки това е добре да засечете за колко време го правите. Хубаво е да се има предвид „ упражнението на Tueller“, което показва, че средно-статистическия мизерник покрива 7 метра и ви пробожда за около 1,5 секунди. Това е време към което можете да се стремите но не забравяйте, че ако прпуснете гръбнака, може да отнеме от 5 до 10 секунди да спрете нападението, дори да стреляте през 4 инчов .357 Магнум и това при един от оптимистичните сценарии. И така – тактиката трябва да изиграе своята роля а първата част от тактиката е да извадите и подготвите своето оръжие. Бъдете сигурни, че можете да извадите пистолета си в движение при вашия стил на носене.
РEАЛНИ ПРЕСТРЕЛКИ СЕ СЛУЧВАТ ЕЖЕДНЕВНО
Много от нас се разхождат с пистолети на кръста или в джоба през по-голямата част от живота си и никога не виждат престрелка. Това е благословия. Но истински престрелки се случват и то не само на полицията и военните. Вие най-често не разбирате за тях т.к. не е политически правилно основните медии да съобщават за това, че някой прошляк е бил застрелян защото се е опитал да обере денонощния. NRA съобщава за тези престъпления и разбира се имаме чудесната работа на John Lott, който ни смила информацията за дефанзивната употреба на оръжие. Но ние не се срещаме лице в лице с реалните престрелки всеки ден. Не се оставяйте да ви застрелят заради това, че не сте отвърнали ефeктивно! Не е както си го представяте! Когато вземах участие в курсове на академията на ФБР, едни от любимите ми лекции бяха на инструктор от моя щат, който има много общо с това как гледам на нещата днес. Нещо, което вадя от моите записки от тогава са неговите „ 4 Правила на престрелката“
1. Носете оръжие
2. Носете ГОЛЯМО оръжие
3. По-голямо е ВИНАГИ по-добре и ПОВЕЧЕ е винаги повече.
4. Красотата не е важна.


Не бих могъл да се съглася повече от това но бих могъл да добавя 1а – бъдете сигурни че е заредено.
Както казах в началото на част 1, не мога да ви препоръчам какво е най-доброто във вашата ситуация, никой не може. Трябва сами да изработите своето спасение!

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 17:52       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
icopico написа:
Ето един превод който е хубаво пак да се прочете :ИЗБЕРЕТЕ СВОЕТО ОРЪЖИЕ!


На база моя скромен опит и лични наблюдения, без каквито и да било претенции за истинност и изчерпателност - преди време отворих тема за избор на оръжие специално в БГ:

viewtopic.php?f=1&t=17898

В така преведената статия, ИМХО, има много истини… но и немалко глупости. Как да е, аз съм последният тук, който ще тръгне дори задочно да спори с поредния експерт - пенсиониран фебереец. :happy:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 18:17       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
icopico написа:
Ето един превод който е хубаво пак да се прочете :
ИЗБЕРЕТЕ СВОЕТО ОРЪЖИЕ!

:tu:

..а това просто трябва да се издълбае в гранит и да се постави като паметник:
icopico написа:
1. Носете оръжие
2. Носете ГОЛЯМО оръжие
3. По-голямо е ВИНАГИ по-добре и ПОВЕЧЕ е винаги повече.
4. Красотата не е важна.


Не бих могъл да се съглася повече от това но бих могъл да добавя 1а – бъдете сигурни че е заредено.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 18:29       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
TheWhiteMan написа:
..а това просто трябва да се издълбае в гранит и да се постави като паметник:

Като една от най-яките глупости на поредния пенсиониран фебереец, опитващ се да звучи като голям експерт. :confused: Запаши тогава един .50 кал. "Дезърт ийгъл", и да те видим колко ще си ефективен с това ГОЛЯМО, дето ВИНАГИ било по-добро… и за носене/ вадене, и за стреляне!

Познавам и такива хора в БГ, но там вече сериозно намирисва на избягала центровка. :DD Как да е, всеки има СВОБОДАТА да се кичи с каквото си иска… в рамките на закона, но да ми се ляла и за ЕФЕКТИВНОСТ при това положение - ми иде малко вповече.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 18:36       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
Впрочем приказките за това какви корави копелета са били феберейците на улицата през 80-те години на миналия век - вече стават единствено за под шипковия храст. Понастоящем ФБР смениха концепциите и като ОРЪЖИЕ, и като БОЕПРИПАСИ, и като СТРЕЛЯНЕ - най-новия стандарт за пищов на ФБР го стреляхме и ние още веднага, щом го пуснаха.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 18:46       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
ubboto написа:
Запаши тогава един .50 кал. "Дезърт ийгъл", и да те видим колко ще си ефективен с това ГОЛЯМО, дето ВИНАГИ било по-добро… и за носене/ вадене, и за стреляне!

Думите не винаги следва да се възприемат буквално. :-)

Разбира се, че DE в .50AE е излишно голям, но например семейството глоци 29/20/40 си е направо идеално - златната среда м/у тегло, откат и мощ. А 9х19 е минимума, но това е известно..


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 19:11       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
По принцип е прав човека.
Откак хората окачиха килотонни и мегатонни бомби по коланите, сериозните войни свършиха.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 19:36       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
..същото се отнася и до дългото: щурмова пушка в 30-ти калибър е по-добра от подобна в 20-ти.))


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 20:21       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
Понеже ми е принцип вече да имам и нося две различни системи оръжия , кога едното кога другото а понякога и двете (дядо попе :) )моят избор се свежда до 357mag. и 357sig. Смятам , че 357mag. е достатъчно мощен и успявам да правя добри групи с него . Или казано по друг начин . Стрелям по-добре с него в сравнение с 44.
А 357sig. го предпочитам заради скоростта на куршума в сравнение с 40 S&W и 45 ACP.
Би ми било интересно да споделите вашият избор !

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 20:30       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Там и други неща влизат в сметките - не само диаметъра на куршума, ами и колко барут го бута напред.
Изображение
Дупките в тая плоча са от .22 куршумчета, бутани доста бързо от бая барут. Някой от драскотините покрай дупките са от .30, дето явно не са бутани достатъчно бързо.
Но по принцип си прав.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 21:03       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 12 Фев 2014, 17:16
Мнения: 612
Благодаря , че сподели това ! Аз не искам да съм прав , просто казвам моя избор. Това е балистична плоча от бронежилетка предполагам?
Какво ниво на защита има (ако имаш престава)? Правили сме опити с войнишка каска но с такава плоча не съм имал възможност.

_________________
"Всекиму ще се държи сметка за делата" Васил Левски
______________________________________________


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Авг 2019, 21:40       Заглавие:  Re: Идеалният патрон за самоотбрана...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 24 Ное 2010, 14:34
Мнения: 4034
Местоположение: Orlando, FL
Ми нямаше клас плочата, стрелях я с .223, 7.62х39, 7.62х54, мисля и 6.5, пистолетни 9, .40, .45, 10 - само .223 55гр софт пойнт на Уинчестър я проби в началото.
После изпуках 20-на ръждясали патрона, неизвестен модел и марка, някой ги беше предал за унищожение, някой от тях също я пробиха.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 329 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 18, 19, 20, 21, 22  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта



 
Иди на:  
cron

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer