logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 29 Мар 2024, 11:06




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3216 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 215  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 22 Окт 2019, 09:37       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
ИМХО, за да дръпне "арката" отчетливо пред "калаша" на тактическите дрилове - си требе пипната "арка" и сериозен стрелец, в комбинация!

https://www.youtube.com/watch?v=sJVpUWCGztQ

Иначе това, което бай американец визира под "връщане към сериозната тренировка":

https://www.youtube.com/watch?v=ZijHsS75sXs

- се прави повече от успешно и с "калаша"! Стокова "арка" и посредствен "аркаджия" до 50 метра - моите уважения! Като тук му е мястото - за пореден път да се произнесе ТАЙМЕРЪТ. А дриловете - бай американец ги е измислил. Ние тук просто за пореден път трябва да отвием чешмата и да си налеем от топлата вода.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 17:31       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
7.62x39 123 gr SST® Hornady BLACK®

https://www.hornady.com/ammunition/rifl ... t-black#!/
Мой познати от щатско много ги хвалят.
Има ги / имаше ги и по нашата магазинна мрежа (в предвид доста ограниченото предлагане на разновидности от 7.62x39 в сравнение с 223/5.56Х45), но не са еФтинки.

За съжаление чувам от доста познати с БГ "калашоподобни", че тез дивайси не харесват куршуми тип СП или пластик поинт/балистик тип.
Което е изключително жалко.
Понеже се губи от потенциала на калибъра.

Доколкото знам твоята платформа, тип АК не е БГ производство и вероятно нямаш проблеми със куршумите СП и пластик поинт/балистик тип?

Когато аз избирах ПНК за мен беше критично важно да работи с боеприпаси с всякакъв тип куршуми.
За моя радост Ругър 556, благодарение на типа рампа подава безпроблемно боеприпаси със всякакъв вид куршуми в патронника, без да ги мачка, подбива и т.н. негативни последствия.

Щото в съвременните условия една система дето работи надеждно само с ФМЖ или ХП не ми я хвали, ама хич даже!
Губи се много ог универсалността и потенциала, ако не може да работи надеждно с всякакъв тип куршуми.

Аз много пъти предпочитам за карабината боеприпас с проектил тип СП или пластик поинт/балистик тип, а не ХП ( за ФМЖ пък дума да не става!).
Примерно нещо от сорта на ей тез убавини:
Hornady TAP Barrier .223 Rem. SP 62 gr :wink:
http://www.guns.bg/Hornady_TAP_Barrier_ ... g=&outlet=

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 17:49       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
tsb написа:
Може да добавиш и такива с балистичен връх.
Примерно 7.62x39 123 gr SST® Hornady BLACK®

https://www.hornady.com/ammunition/rifl ... t-black#!/

Е какво да добавя - основните ми запаси са точно от тях. :D Никога полимерният връх не се е наранявал или повреждал..

При SP съм имал случаи на леко сплескано олово отпред (много е меко), но не при подаване в патронника, а при лентоване и по-скоро при разлентоване от металните пълнители. Там дори малко да се притисне някъде и се деформира. По тази причина като лентовам метален пълнител с такива, после не го пипам докато не го изстрелям.

А има и 7.62х39 JHP без никакъв връх - просто една малка дупка отгоре.. пак се отварят яко.))


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 18:12       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
tojito написа:
даже има и “развитие” ... различните проектили например!

Аз с нетърпение чакам някой да внесе 16-грамовите на ППУ. Интересно ми е:
- колко ще е пада на куршума на 50 и 100 м. при прострелян бързомер, в сравнение с нормалните 8-грамови;
- ще цикли ли надеждно автоматиката на моя АКМС с тях;

Има и руски, но по принцип руски патрони в моите оръжия не слагам.. поне докато не се научат да ги правят добре.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 19:11       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
16 грамови проектили ... е*а го ... барутя трябва са е оГин :-D

tsb колега, мога да ти изредя само видовете на “Арсенал”, но като цяло имах в предвид развитието им навсякъде.
В момента съм очарован от “новите” оловни HP - имат уникална балистика и циклична повтаряемост на групирането.
Разликата им със нормалните FMJ на 100м е около 5см надолу


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 19:55       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 16 Дек 2018, 11:19
Мнения: 1168
tojito написа:
16 грамови проектили ... е*а го ... барутя трябва са е оГин :-D

Сори, моя грешка. :oops: Не са 16-грамови, а 12-грамови. Не че имам против да тежат 16 грама при скорост ~300 м/с, просто съм се объркал с 9х39.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 20:29       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 30 Сеп 2009, 22:25
Мнения: 1759
Местоположение: Бургас
“Тавана” с които съм стрелял е 10,8гр с около 710м/с ... Баа го как ме болеше после рамото :-D


Sent from my iPhone using Tapatalk

_________________
За да хванеш луд прати луд да го хване

Пеньо Тонев СК "РОНИН"

Yippee-Ki-Yay mother fucker!


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 20:32       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
TheWhiteMan написа:
Не са 16-грамови, а 12-грамови. Не че имам против да тежат 16 грама при скорост ~300 м/с

Нещо хроно за такава скорост за 7,62х39 от "калашник" - ще може ли? :oops: Туй Глока ги фърга деветките по засилени, бря!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 20:42       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
ubboto написа:
Нещо хроно за такава скорост за 7,62х39 от "калашник" - ще може ли? Туй Глока ги фърга деветките по засилени, бря!


Тези нарочно са бавни - дозвукови.

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 20:44       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18437
tsb написа:
Когато аз избирах ПНК за мен беше критично важно да работи с боеприпаси с всякакъв тип куршуми.За моя радост Ругър 556, благодарение на типа рампа подава безпроблемно боеприпаси със всякакъв вид куршуми в патронника, без да ги мачка, подбива и т.н. негативни последствия.

А принципно има ли "арки", които не работят добре с боеприпаси с всякакъв тип куршуми... заради някакви техни си конструктивни особености? Питам - щото не знам. :-) В нет-а не ми се рови сега, така че някой ако може да сподели нещо от личен опит - ще е полезно. :tu:

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 20:46       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
TheWhiteMan написа:
- ще цикли ли надеждно автоматиката на моя АКМС с тях;


Като си врътнеш газовия регулатор на "Калашника" на втората позиция може и да цикли...

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 20:53       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Аватар
Offline

Регистриран на: 26 Юни 2006, 17:55
Мнения: 883
Местоположение: Мания сити
ubboto написа:
А принципно има ли "арки", които не работят добре с боеприпаси с всякакъв тип куршуми... заради някакви техни си конструктивни особености? Питам - щото не знам.


Оригиналните М16 може да имат проблем с някои от съвременните по-тежки куршуми.
Затова и им фрезоват по-дъблоки канали в муфата на цевта, за да подават по-надеждно.

Мисля, че всички съвременни АР15 са с тази модификация - "M4 feed ramps".

Изображение

_________________
Lock`n`Load & Rock`n`Roll
Свилен Ставрев
СК "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 23 Окт 2019, 21:00       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Окт 2018, 17:22
Мнения: 1294
ubboto написа:
А принципно има ли "арки", които не работят добре с боеприпаси с всякакъв тип куршуми... заради някакви техни си конструктивни особености? Питам - щото не знам. В нет-а не ми се рови сега, така че някой ако може да сподели нещо от личен опит - ще е полезно.

Аз знам за две принципни разлики. Едното е стъпката, тези с 1:9 имаха проблеми да стабилизират много тежки проектили. Обатното за малка стъпка, да речем 1:7 е в полза на тежки проектили примерно 70+ грейна, но не стабилизира толкова доре станартен 55 грейнов. Явно пр тия безумни скорости от килоетър за секунда, такива неща имат значение.

AR 566 какъвто притежава колегата е с туист 1:8, което се води "златната среда" и много го хвалят. Аз лично не мога да кажа от личен опит, защото не съм ловец и ползвам само куршуми за "хора" от 55 грейна.

Другата разлика е в патронниците. 5.56 НАТО и .233 не са на 100% еднакви. Патронници оптимизирани за .233, обикновено на самозаядни пушки, но сигурно и на някой арки, имат проблеми с 5.56. В случая Ruger-a отново е универссален. Това вече мога да потвърдя от личен опит. Преди стрелях повече .223 включая някакви откачени заявени за 1080 м./с. а сеа си бича с 5.56 и не виждам разлика в поведението на пушката.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Окт 2019, 05:37       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Сеп 2013, 22:49
Мнения: 3131
ubboto написа:
.....
А принципно има ли "арки", които не работят добре с боеприпаси с всякакъв тип куршуми... заради някакви техни си конструктивни особености? Питам - щото не знам. :-) В нет-а не ми се рови сега, така че някой ако може да сподели нещо от личен опит - ще е полезно. :tu:


Нямам идея понеже нямам опит с друг тип рампи, различен от "M4 feed ramp"
Ругера е с такава.
Другото което отбелязаха колегите е и патронника. Ругерския и др. предназначени за 5.56 а не за 223 явно са "по - дълбоки", образно казано, повече растояниеот края на патронника до началото на нарезите мисля се казваше..
Казвам го понеже в арката спокойно стрелям патрони със 75грейнов Hornady ELD-M, а със същите болтовата ми карабина не може да заключи.

_________________
"Лесно желязото тегли мъжете"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 24 Окт 2019, 18:32       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 25 Юли 2006, 19:46
Мнения: 1218
Местоположение: USA
ubboto написа:
tsb написа:
Когато аз избирах ПНК за мен беше критично важно да работи с боеприпаси с всякакъв тип куршуми.За моя радост Ругър 556, благодарение на типа рампа подава безпроблемно боеприпаси със всякакъв вид куршуми в патронника, без да ги мачка, подбива и т.н. негативни последствия.

А принципно има ли "арки", които не работят добре с боеприпаси с всякакъв тип куршуми... заради някакви техни си конструктивни особености? Питам - щото не знам. :-) В нет-а не ми се рови сега, така че някой ако може да сподели нещо от личен опит - ще е полезно. :tu:

Засега имам 6 арки. Доста са ми минали също през ръцете. Проблеми с различни патрони, включително релоуди не съм имал. Изключвам руските. Не използвам руски патрони. Както казват тук колегите руските патрони са за руски оръжия. На всички АR, които съм правил, аз съм събирал долната част. Готови горници засега са две от LMT и една от Bravo. Останалите горници аз ги събирам. Единственият проблем, който съм имал е при събирането на горната част и по-специално диаметъра на газовия отвор. Газовият отвор при нови цеви е доста малък и ако не се провери и разшири има проблеми с изхвърляне на гилзите. Много неприятно докато намериш откъде идва проблема. Оттогава всеки път, когато имам нова цев, първото нещо е да се увеличи диаметъра до максималния. По-професионално е увеличаването на диаметъра да става на стъпки, за да се намери кой диаметър е най-подходящ, но това иска време и фреза. Време имам, но нямам фреза :)


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3216 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90 ... 215  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: MolonLabe и 32 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer