logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 24 Апр 2024, 05:10




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 221  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 10:07       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
PufGun написа:
Подредих чарковете на моя калаш както са тези от снимката на Геле и ти написах къде е проблема.

Евала, бат' Цоньо, машаллах! :tu: Точно това исках да видя/ в тази посока да се развие темата! Сега ако щракнеш едно кратко учебно клипче за Геле, показвайки дали с така сглобен УСМ "калаша" може да щрака, а частите му да се движат нормално на пръв поглед - бутилка от това, което пиеш, я имаш от мене!

Въпросният АКС-47 каталяса именно ПО ВРЕМЕ НА СТРЕЛБА, свидетели на терен - поне десетина!

Иначе светлина по казуса, най-неочаквано, хвърли един стар служител на УБО-то, започнал службата си по време на Варшавския договор, и приключил я в зората на Демокрасито. "Ние тогава при чистене разглобявахме всичко, и УСМ-а. :punch: Доста по-късно се разпореди, при почистване разглобяването да е непълно." А в наши дни някой да почне да пипа там, където не му е работа - на практика е невъзможно. При почистване винаги има отговорник, кое се изнася от оръжейната - се записва, а отговорникът, след проверка на почистеното оръжие - се подписва. Но след НЕПЪЛНО разглобяване за почистване, споделих вече как се прави: движат ли се нормално частите и механизмите - движат се; щрака ли - щрака... начи хипотетично всичко би трябвало да е наред.

За пълното разглобяване и сглобяване на УСМ-а на АК-47 вече, преди 20-25 години в Търново съм правил, АЗ ЛИЧНО, единствено пълно разглобяване на УСМ-а на ПМ. За "калаша" го учих на теория само, а в случая БЕЗ РЪКА ДА ПИПНЕ - не става!

А за да стане, някой като тебе трябва да ме хане един ден, първо да си запиша всичко в тетрадката, после два-три пъти да го сглобя под твое ръководство, после два-три пъти сам... и ще съм чук, не съм чак такъв олигофрен, мислА. Но без тези стъпки, и УСМ-а на ПМ да ми го изсипеш от една торба на масата, без наставлението/ помощ от "тубата... и там ще го закина!

Проблемът в наши дни иначе е много голям, и се състои в това, че хора като тебе, ЗНАЕЩИ И МОЖЕЩИ, ако не са вече в пенсия - я наближават. То и аз вече гледам към пенсията, а камо ли ти. И един забавен случай наскоро: картечницата разглобена и прибирана в един кашон в оръжейната, щото се оказа, че от нашия сектор може да я сглобим само аз и един дърт старшина, и ме чакат аз да дойда на работа, за да я събера. :DD И както младоците сега не ходят казарма, а старите ги изритват - още по-зле ще става занапред положението!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 10:21       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
PufGun написа:
Ти невиждаш ли, че в ляво седи ножка виктор инокс с отворено острие тип отверка + щомпола. Тези два инструмента съм използвал за да неправя пълно разглобяване на УСМ и същевременно последствие да имитирам нефелното/ проблемно сглобяване.


Цоньо, а без тези инструменти каква е вероятността и с какви усилия можеш да оплетеш пружините така? Питам за да изясним тезата с парцалчето и шомпола, че на мен ми е толкова съмнителна, че чак мислех да се пробвам да го правя нарочно.

_________________
Румен Георгиев
КДС "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 10:46       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
tojito написа:
Е и какво от това, че не всеки има квалификация?

От всички тук се видя, какъв мармалад в цевната кутия на нашия АКС-47 се получи от това, че някой без нужната квалификация, е пипал по УСМ-а! А онези пък, де без нужните зания и умения се засилват да релоудват боеприпаси за ДНО - цяло чудо е как някой още не си е отвинтил главата!

Да, непълно разглобяване и сглобяване може и маймуна да научиш да прави, но за по-сложните от това неща, е хубаво да минеш съответното ОБУЧЕНИЕ, особено когИ иде реч за потенциално опасни занимания като тези, свързани с оръжия и боеприпаси. Със стрелянето, междувпрочем, положението е абсолютно същото, без значение, че там нещата се разглеждат в малко по-различна светлина.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 11:10       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rdgeorgiev написа:
Питам за да изясним тезата с парцалчето и шомпола...

Гледам моята снимка, после пак тази на Цоньо... ми, гладката пружина при мен не ми стои като разфиксирана, а просто е преплетена - също като при автомата на Цоньо. И ако оръжието е в състояние и така на пръв поглед да щрака/ цикли нормално, е въпрос на време някога някъде нещо да се избуши. Или аз поне така си мисля.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 11:28       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
ubboto написа:
Точно това исках да видя/ в тази посока да се развие темата! Сега ако щракнеш едно кратко учебно клипче за Геле, показвайки дали с така сглобен УСМ "калаша" може да щрака, а частите му да се движат нормално на пръв поглед

E нали сам си щракал та и стрелял така бе мен! Стреля, но докато не изпадне спусковата ос - сам си свидетел...

Цоньо от желание да се изкаже и да покаже знания заплита страшен буламач...това което трябваше да направи е да обърне пружините /което е направил/ и да каже може ли в ТОВА СЪСТОЯНИЕ да фиксира оста в изреза й с пружината на автоспусъка...

Ако може то автомата ше е с обърнати пружини, но ще стреля 400години без проблем НЯМА как да изпадне така оста.

При Геле е и с обърнати пружини и с нефиксирана ос

А са се обзалагам че ше изригне един тон неща , но няма да го направи и да каже точно резултата...
или има проблем с комуникацията верно или е друг дефицит ...но си е ебало мамата......фантазии че го изпитват...чипкат...продават му пъпеши... и какво ли не...


Последна промяна Poseidon на 13 Окт 2020, 11:33, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 11:33       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Poseidon написа:
E нали сам си щракал та и стрелял така бе мен! Стреля, но докато не изпадне спусковата ос - сам си свидетел...

Е, да, де, но насреща си имаме тезата на Велизар, че някой с шомпол и парцал при чистене е разфиксирал пружината, и именно това е довело до избиването на пина и целия останал мармалад в цевната кутия на "калаша" от моята снимка.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 11:40       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Poseidon написа:
Ако може то автомата ше е с обърнати пружини, но ще стреля 400години без проблем НЯМА как да изпадне така оста.

Абе, ако е с обърнати пружини, и наистина стреля/ цикли нормално така... ще е нормално само НА ПРЪВ ПОГЛЕД. Със сигурност така някъде ще се генерира натоварване там, където не трябва да го има... и като го напънеш малко по-сериозно и свободно... и каже КЮФ!!!

Иначе при нормална сглобка, старото и качественото не би трябвало да има проблеми да изкара и 400 години. При това положение обаче - тцъ, рано или късно нещо ще се избуши... или друго ще стане.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 12:06       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 24 Мар 2020, 09:28
Мнения: 1166
rdgeorgiev написа:
PufGun написа:
Ти невиждаш ли, че в ляво седи ножка виктор инокс с отворено острие тип отверка + щомпола. Тези два инструмента съм използвал за да неправя пълно разглобяване на УСМ и същевременно последствие да имитирам нефелното/ проблемно сглобяване.


Цоньо, а без тези инструменти каква е вероятността и с какви усилия можеш да оплетеш пружините така? Питам за да изясним тезата с парцалчето и шомпола, че на мен ми е толкова съмнителна, че чак мислех да се пробвам да го правя нарочно.

Румене, принципно за да разглобя/ сглобя УСМ на АК 47 / 74 ми е необходим само шомпола и нищо друго.
За да симулирам ситуацият/ снимката + да спестя време не направих пълно разглбяване на УСМ, а само надигнах пружината в края и изместих леко оста на дясно с пръст( достатъчно е много малък натиск за да се премести оста). След което с шомпола натиснах отгоре пружината за да освоботи оста на чукчето след което и него с натиск от пръст го преместих на ляво.
Накрая с отверката на ножката преместих края на пружината върху бойната пружина и върнах оста на чукчето на старото и место.

Повярвай това с шомпол и парцал няма как да се случи. Казвам го изключително категорично.
За да сглобя УСМ както казах ми трябва шомпола за да натисна пружината с която да се фиксира оста на чукчето и да си помогна с леко надигане да си фиксирам оста на спусъка.

Такова разместване/ оплитане е възможно да се получи при не фиксирана ос на чукчето т.е. глупака не е ползвал шомпол отверка с която да си помогне да фиксира оста на чукчето
+ Неправилно поставяне края на пружината на автоспусъка.

_________________
http://thegunman-bg.com/forum/memberlis ... file&u=344
Jägermeister
«Едната чест ловеца брани
опазвайки играта своя,
ловува, уважавайки целта си,
с почит към Създателя и неговите твари»


Последна промяна PufGun на 13 Окт 2020, 12:11, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 12:09       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 14 Май 2007, 10:41
Мнения: 11223
нека пак да уточним Геле, че при тебе е възможно двама да са сгрешили...

1вия обърнал пружините /не знаеме дали така може да се фиксира пина/...Цоньо показа обърнати пружини което видяхме преди седмица...ама не и това

2рия да е извадил пина , който е фиксиран въпреки обърнатите пружини...

или трети вариант твоя автомат е заебан така и с обърнати пружини и нефиксиран пин...стрелял е до излизане на пина...

най важното Цоньо не разбра да тества може ли да се обърнат пружините и насила да се фиксира пина...ако ДА...автомата и заплетен и пак ще работи ОК...вероятно тази пружинка дето фиксира спусъка ще е непрегната ненормално, но ще работи...

и изобщо възможно ли е това фиксиране?
ама откъде акъл да се проверява това...сипе се тука моабети за прасета кинжали военни училища и прочие

Велизар може да се окаже прав и при двете ситуации пина да е изваден с шомпол и парцал и при твоя и при нормално наредени пружини...

п.п.за картечницата знам, че няма да го приемеш и ще се смееш...а Цоньо вече ще го приеме за лична обида, но средно грамотно и сръчно момче на 22г с малко опит по колите...след това видео
https://www.youtube.com/watch?v=UIyMelnVcBg&t=2067s
ще обслужва и разглобва ПК по-добре от тебе и от Цоньо...
п.п.п. говоря за младеж с технически наклонности...има такива виждам ги по сервизите...
щото наистина има млади чикиджии с квалификация говори инглиш и толкова...
разбира се с подходяш курс такова момче излита в оръжезнанието...
така че не лежте на тая кълка че след нас дъртите сичко не става...
яко е селско това...касае Цоньо и подобни дето много си верват


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 12:25       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 26 Яну 2017, 15:25
Мнения: 725
PufGun написа:
Повярвай това с шомпол и парцал няма как да се случи. Казвам го изключително категорично.


Е те това е отговорът който търсех и очаквах. Благодарско че сподели и потвърди.

Poseidon написа:
2рия да е извадил пина , който е фиксиран въпреки обърнатите пружини...


Сигурно пина е бил разфиксиран при неправилна сборка, но поради напречните сили на двете пружини които са го натискали достатъчно силно в отворите на цевната кутия, триенето е било достатъчно силно за да го държат на място, понеже реално върху пина няма никакво усилие по посока на оста му, може да си е стоял така и 20 години и да е чакал. Накрая Геле се е заиграл с хвата на Крис Коста и пина е решил да излезе и да види какво става.

_________________
Румен Георгиев
КДС "Аргус" - Варна


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 12:30       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Poseidon написа:
п.п.за картечницата знам, че няма да го приемеш и ще се смееш...а Цоньо вече ще го приеме за лична обида, но средно грамотно и сръчно момче на 22г с малко опит по колите...след това видео

Което говори, че не си наясно с мат'риала в наши дни... :oops: ; е, обучил съм вече два по-будни младока да разглобяват и сглобяват ПК-то, но дотам... иначе, точно така, в насипно състояние в кашон в оръжейната, да отида на работа и да я сглобя. :DD Със стрелянето - същата работа... ако кацнат пак руснаци или некви други специалци за по-сериозно стреляне - требе да ходим пак да търчим и да се гъзурим 40+ годишните... във възрастовата група до 40 години нямаш подготвени както трябва дори ТРИМА младока... но, това вече е друга тема.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 12:42       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rdgeorgiev написа:
Сигурно пина е бил разфиксиран при неправилна сборка...

Хубо, де, в поставянето на един прост пин, представям си Глока, к'во толкоз неправилно може да му се сбере?! Набиваш го от едната дупка и гледаш да излезе от другата, или в случая нещо бъркам или пропускам?!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 12:46       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Poseidon написа:
Велизар може да се окаже прав и при двете ситуации пина да е изваден с шомпол и парцал и при твоя и при нормално наредени пружини...

Тук също черпЪ, ако го видя на живо или на видео - как при правилно събран УСМ, въпросният пин се избива само с шомпол и парцал, без да се разглоби преди това УСМ-ът. :DD

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 13:01       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
Та, набиваш пина от тази дупка:

Изображение

И гледаш да излезе от тази:

Изображение

А тук, гледам, и освен обърнатото място на гладката пружина, ще помоля някой да ми посочи нещо РАЗФИКСИРАНО, което да се вижда от пръв поглед:

Изображение

Макар и не на място, всичко си изглежда ФИКСИРАНО! Бтв, подозирам, че на сглобения нарочно наобратно АКС-47 на Цоньо, ако той там насила му избие пина - с парцал и шомпол естествено... :DD , крайният резултат в цевната кутия ще е нещо подобно като това на моята снимка.

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 13 Окт 2020, 13:13       Заглавие:  Re: AR, АК -- вечното сравнение...
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 13 Окт 2006, 20:20
Мнения: 18473
rdgeorgiev написа:
понеже реално върху пина няма никакво усилие по посока на оста му

При тази сглобка на УСМ-а, гладката пружина/ с червената стрелка... няма ли да натиска оплетената пружина/ със синята стрелка... НАЛЯВО?!?! Съответно, ако пинът се набиваше отдясно наляво, а не обратно... дали пак щеше да излезе?!

_________________
Другарят Т. https://www.facebook.com/ztctraining


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3309 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129 ... 221  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 41 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer