logo
Всичко за оръжието и мунициите на едно място

Часовете са според зоната UTC + 2 часа


Дата и час: 20 Апр 2024, 00:32




Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 09:07       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Mistar cz написа:
Защо стреляш със старите патрони, не е ли опасно? На скоро купихме нови 6,5 Каркано на ППУ от магазина. Виждал съм и .303 Бритиш във ВИП-а.


Защото мен ме интересуват историческите боеприпаси Мистър ЧЗ. А иначе защо да са опасни? Може би при чернобарутните малко, поради разпрашаване на барута, но при бездимните, не.

ППУ паравят хубави патрони, но не са оригинал. Като цяло патроните им са с малко по-спаб заряд от версиите на оригиналните военни боеприпаси за да се застраховат.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 09:52       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 23 Ное 2006, 20:53
Мнения: 1161
Мисля че са опасни защото съм чувал (ти ще кажеш защото си чел повече дали е вярно), че с годините се разпада флегматизатора на барута и така той става по бърз, а както знаем карабините ползват бавен барут. Това се потвърди в годините с най-високата измерена от мен скорост за .30 кал. на Мартина в малкия патрон 7,65 Argentina - 940m/s, като притъркули хроното и ритна бая на зад.

_________________
Тодор Терзийски


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 14:05       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 04 Авг 2011, 13:25
Мнения: 189
Местоположение: София
Dimitar.Bojantchev написа:
Защото мен ме интересуват историческите боеприпаси Мистър ЧЗ. А иначе защо да са опасни? Може би при чернобарутните малко, поради разпрашаване на барута, но при бездимните, не.


И са яко корозивни, ама много яко! И са със стоманени обвивки на куршумите. Освен за колекция за друго не стават! Това, само ако си тачиш оръжията де! При днешните възможности за преснаредяване............

_________________
Орлин Александров


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 15:39       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Аватар
Offline

Регистриран на: 21 Апр 2009, 21:22
Мнения: 8116
Местоположение: USA, FL
Dimitar.Bojantchev написа:
Г-н ".38 Super" се изказа много компетентно вече и явно, че някои хора са навътре с материала.
A, моето беше чист късмет... Огледах се в каквото прилича на 7.62 калибър понеже с тях съм запознат горе-долу и прецених, че при тях може да има някой не въведени във въоръжение модели, покрай германските заигравки с калибъра, това е... Малко ровене и стигнах до тоя патрон, не съм толкова на вътре с материала...
Аз не си падам изобщо по толкова стари оръжия но темата ми е много интересна заради процеса по който се идентифицират, заради историята на един патрон, от къде е взет, модифициран, какво е търсено и т.н.т.
Макар че наистина има много различни модели и размери, аз съм съгласен, че не е толкова трудно да се прецени визуално кой патрон - какъв е, аз почти нямам проблеми с повечето пистолетни калибри, дори и с по-старите, какво остава за някой дето се занимава сериозно с това... Rimmed or rimless, кримпван или - не, газчеци и т.н.т. когато човек е горе-долу на ясно с тея неща, моделите се избистрят, после останалото е малко ровене в историята на патрона/пушката, интересно е определено, просто аз предпочитам пищовите и по-бързо стрелящите дълги... :D
И в снимката с патроните от февруарското шоу видях няколко познати, доста са "модерни", не знам как са попаднали при тебе при положение, че се интересуваш от по-стари модели... :D

_________________
J. Cholakov - editor


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 21:54       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Mistar cz написа:
Мисля че са опасни защото съм чувал (ти ще кажеш защото си чел повече дали е вярно), че с годините се разпада флегматизатора на барута и така той става по бърз, а както знаем карабините ползват бавен барут. Това се потвърди в годините с най-високата измерена от мен скорост за .30 кал. на Мартина в малкия патрон 7,65 Argentina - 940m/s, като притъркули хроното и ритна бая на зад.


Теоретично бездимния барут може да си загуби флегматизацията, НО аз досега не съм чувал за подобен феномен: нито при мен дето съм изстрелял хиляди стари патрони от най-различни калибри; нито и от някой когото познавам; а дори не си спомням да съм чел за такъв случай. А в САЩ има огромна планина от стрелкова традициия и това още не е загриженост... Според мен шанса да спечелиш нещо голямо от от лотарията е значително по-голям от това да ти се дефлегматизира барута в старите патрони... И какво прави един барут да е стар? Възраста или метода на съхранение?

Тази скорост на Аржентинеца доста голяма, наистина -- аз от любопитство бих я премерил отново -- хронометрите понякога лъжат.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 22:09       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
oialexandrov написа:
Dimitar.Bojantchev написа:
Защото мен ме интересуват историческите боеприпаси Мистър ЧЗ. А иначе защо да са опасни? Може би при чернобарутните малко, поради разпрашаване на барута, но при бездимните, не.


И са яко корозивни, ама много яко! И са със стоманени обвивки на куршумите. Освен за колекция за друго не стават! Това, само ако си тачиш оръжията де! При днешните възможности за преснаредяване............


Колега Александров, приятно ми е да се видим и тук.

За корозивноста -- варира! Зависи от капсите най-вече, но дори и да я има едно бързо забърсване я елиминира. Бих казал, че човек трябва да е страшно мързелив, като мен понякога, че да разбере пълната корозивност на някой стари патрони. Изобщо не е болка за умиране, тъй като превенцията е елементарна. М/у другото, Българските Манлихерови патрони ВФ-34,35,36 и прочее имат учудващо чисти капси и ниска корозивност. Патроните ни (завод 10) от 50-те и 60-те са особено корозивни... новите от 80-те насам, почти не са... знам от мързелив опит.

Това пък за стоманената обвивка не го схванах -- какъв ти е проблема -- милярди патрони със стоманени кожуси са направени и изстреляни през войните -- дай малко кредит на конструкторите на оръжие... мислиш ли че ще сложат нещо дето ще изтърка цевите след двеста изстрела?

Тук два Български -- O и S патрони с кожух съдържащ желязо...

Изображение


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 22:22       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Ок, да довършим тази тема.... ето ги отново. Два са експерименталните -- №19 и №20.

Изображение

1) 8x51R Lebel (Франция --първия бездимен патрон)
2) 8x50R Mannlicher (Австро-Унгария, България и др.)
3) 8x56R (Австрия, Унгария, България и др. след 1934-та)
4) 6,5 Arisaka (Япония)
5) 6,5 Mannicher-Schonauer (Гърция)
6) 6,5x53R Mannlicher (Холандия, Румъния)
7) 6,5 Mannlicher-Carcano (Италия)
8) 6,5x55 Mauser (Швеция)
9) 303 British (Англия и сателити)
10) 7,62x54R (Русия и Варшавски Договор)
11) 7,92 x 57 Mauser (Германия и много други)
12) 7,65 x 53 Mauser (Белгия, Турция, Аржентина и много други)
13) 7 x 57 Mauser (Испания, Сърбия и много други)
14) 30-06 (САЩ и други)
15) 7,7x58 Arisaka (Япония ВСВ)
16) 7,5x55 Swiss (Швейцария)
17) 7,5x54 French (MAS) (Франция, след 1935)
18) 7,35 x 51 Carcano (Италия)
19) .276 Pedersen (ЕКСПЕРИМЕНТАЛЕН от САЩ)
20) .280 British (ЕКСПЕРИМЕНТАЛЕН от Англия)
21) 7,62x51 NATO (НАТО)
22) .30 Carbine (САЩ и други)
23) 7,92x33 Kurz (Германия)
24) 7,62x39 AK-47 (Русия и Варшавски Договор)
25) 7,62x45 Czech vz52 (Чехословакия)
26) 5,56x45 NATO (НАТО)
27) 5,45x39 AK-74 (Русия и Варшавски Договор)


Последна промяна Dimitar.Bojantchev на 06 Мар 2015, 00:01, променена общо 1 път

 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 05 Мар 2015, 23:48       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Оръжеен гуру
Оръжеен гуру
Offline

Регистриран на: 29 Юни 2006, 19:49
Мнения: 5427
:tu:
Много полезна!
Ще очаквам следваща от сорта.

_________________
https://www.facebook.com/Alex-Koussev-I ... 120281732/
NOT A LUCKY ALPHA


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 06 Мар 2015, 23:53       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Ветеран
Ветеран
Offline

Регистриран на: 14 Авг 2006, 13:02
Мнения: 674
Колега, впечатлен съм. :tu:

От една кръвна група сме - колекционери на патрони и оръжие. :armed:

Ще се радвам да качиш и други снимки от това, с което разполагаш.

Тези дни и аз ще ти дам някоя закачка на тема унитарни патрони.

Поздрави и със здраве

П.С. Дали модераторите да не преместят темата при военната история или да създадат отделен раздел, за да си пишем на спокойствие.

_________________
Гено Андреев
СК "Динамик Армс"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2015, 00:58       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 16 Авг 2011, 23:33
Мнения: 485
Dimitar.Bojantchev написа:
Всички тези бойни патрони за пушки и карабини от ерата на бездимния барут са били приети на въоръжение в поне една държава ]



Ей ти и една гатанка от мен : Кое е грешното в условието ти ?

_________________
СК "Aрес - Пловдив"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2015, 05:43       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Geno написа:
Колега, впечатлен съм. :tu:

От една кръвна група сме - колекционери на патрони и оръжие. :armed:

Ще се радвам да качиш и други снимки от това, с което разполагаш.

Тези дни и аз ще ти дам някоя закачка на тема унитарни патрони.

Поздрави и със здраве

П.С. Дали модераторите да не преместят темата при военната история или да създадат отделен раздел, за да си пишем на спокойствие.


Давай закачките. Така се учи.

Аз съм напълно за да се направи един раздел за историческо оръжие и балистични експерименти, че да не окупираме този форум -- имаме една планина от информация да размърдаме. Аз този уикенд, демек утре, почвам едни експерименти с пробиване на железни и дървени плоскости с различни оръжия и ще има какво да се пише. Отделно ще пробвам и едни стари Български шишанета и евзалий, а и няколко оръжия от Руско Турската война.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2015, 05:45       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Автоматчик
Автоматчик
Offline

Регистриран на: 15 Дек 2014, 17:15
Мнения: 81
Todor Pavlov написа:
Dimitar.Bojantchev написа:
Всички тези бойни патрони за пушки и карабини от ерата на бездимния барут са били приети на въоръжение в поне една държава ]



Ей ти и една гатанка от мен : Кое е грешното в условието ти ?


Колега Павлов, аз се предавам -- освен, че въпроса ми беше написан малко кекаво, мисля че логически изразих условието. Един от тези патрони, разбира се, е започнал като чернобарутен... за друго не се сещам. Вие сте на ход.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2015, 13:14       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Снайперист
Снайперист
Offline

Регистриран на: 16 Авг 2011, 23:33
Мнения: 485
Къв ход , аз съм в тупик ! :D въпросът предполагаше едновременно присъствие на "всички" патрони в "поне една страна "- демек , една страна да е приела на въоръжение показаните фишеци , ама всички ... Капиш ?

Извън хаосът , дето ми създаде , горещо приветствам инициативата ти да поразнообразиш пластмасовия преобладаващ пейзаж тук . :DD Може би в мое лице ще срещнеш най-голям симпатизант на заниманията си , показани тук . Все пак , детайлното споделяне на подобни експерименти, осъществени в РБ, би било проява на нездрав разум .
Имам доста чернобарутници : преднопълнещи - кремъчни и капсулни , както и патронни , така че прекрасно те разбирам !

_________________
СК "Aрес - Пловдив"


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2015, 13:26       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 04 Авг 2011, 13:25
Мнения: 189
Местоположение: София
Dimitar.Bojantchev написа:
За корозивноста -- варира! Зависи от капсите най-вече, но дори и да я има едно бързо забърсване я елиминира. Бих казал, че човек трябва да е страшно мързелив, като мен понякога, че да разбере пълната корозивност на някой стари патрони. Изобщо не е болка за умиране, тъй като превенцията е елементарна. М/у другото, Българските Манлихерови патрони ВФ-34,35,36 и прочее имат учудващо чисти капси и ниска корозивност. Патроните ни (завод 10) от 50-те и 60-те са особено корозивни... новите от 80-те насам, почти не са... знам от мързелив опит.

Това пък за стоманената обвивка не го схванах -- какъв ти е проблема -- милярди патрони със стоманени кожуси са направени и изстреляни през войните -- дай малко кредит на конструкторите на оръжие... мислиш ли че ще сложат нещо дето ще изтърка цевите след двеста изстрела?

Ти и абразивността на хартията не я признаваш, но съвсем реално съществува, а не е мит. Ако искаш цитати от статии в списания с импакт фактор (както иска г-н Николай Павлов във форума с "ниво над средното") то няма да стане. Това е в резултат на "интернетното ми образование", с което се гордея, както и с висшето ми медицинско такова. В моите оръжия не е минавал куршум нито с хартиена, нито със стоманена обвивка, поне през времето им в моите ръце. Има доста инфо в нета. За корозивността имам преки наблюдения и стари патрони, особено военни, внимателно отбягвам. Може би при малко стрелба наистина няма да има проблем, но аз стрелям доста. Стоманени спортни куршуми няма. А това, конструкторите какъв ресурс не на цевта, а на цялото оръжие дават през време на война, е отделна тема. Цената на стомана и цветни метали също е важна.
7,65х53 Белгийски не ми е давал над 700-710-720 м/с.

_________________
Орлин Александров


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Непрочетено мнение Публикувано на: 07 Мар 2015, 13:59       Заглавие:  Re: Бойни патрони за пушки и карабини -- кои от тях познават
 
Картечар
Картечар
Offline

Регистриран на: 24 Яну 2012, 22:06
Мнения: 132
Здравей, колега!
Чета с интерес всички твои постове. Сигурно вече си разбрал, но и аз да ти се оплача: пълноценна стрелба(такава дето включва и куршума в уравнението ;) ) с чернобарутни преднопълнещи а и такива със задно зареждане (да речем оръжията от Руско-Турската война от 1877-78 г.) в България е най-общо казано незаконно ( не знам какъв е шанса да се регистрира като ловно, но дори тогаз остава проблема с боеприпасите), така че дори модераторите да отворят нов раздел, ще си водиш главно монолог. Ако някой по нашите земи да е пробвал нещо едва ли ще рискува да го сподели в общодостъпен форум като този. За сметка на това тук е съвсем нормално и ненаказуемо хора с влезли в сила присъди да напускат безпрепятствено страната или пък да избиват безпрепятсвено децата ни -къде като ги газят по пешеходните алеи в парка, къде като ги дебнат с тесли или брадви по разни тъмни метса... :evil:

И след това лирическо отклонение да си дойдем на думата: би ми било много интересно да споделиш повечко информация за няколко чернобарутни оръжия по-тясно свързани със нашата история -шишането във различните му разновидности, черногорския Гасер, като и пушката Крънка. Чел съм доста информация и тт. данни за тях, но ако си правил истински експерименти -точност, далекобойност, пробивна сила и др., особено придружени с балистични данни и снимков материал, както и личното ти мнение за тях, ще ми бъде мнооого интерсно! :-)

Поздрави!


Цитат:
Dimitar.Bojantchev написа:
съм напълно за да се направи един раздел за историческо оръжие и балистични експерименти, че да не окупираме този форум -- имаме една планина от информация да размърдаме. Аз този уикенд, демек утре, почвам едни експерименти с пробиване на железни и дървени плоскости с различни оръжия и ще има какво да се пише. Отделно ще пробвам и едни стари Български шишанета и евзалий, а и няколко оръжия от Руско Турската война.


 
Върнете се в началото
  Профил Започни разговор  
 
  Сподели темата във Facebook
 
Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 37 госта



 
Иди на:  

Powered by phpBB © 2020 TheGunMan
This forum is operated and maintened by Stanislav Georgiev - Owner/Administrator, Jordan Cholakov - Adminstrator/Editor and Rossen Hristov - Graphic Designer/Potographer